Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 13. ledna 2014

Ariel Šaron (vpravo) při invazi v Libanonu • Autor: AFP
Ariel Šaron (vpravo) při invazi v Libanonu • Autor: AFP

08:00
Dobré ránoRepekt dýdžej vás zdraví v pondělí třináctého ledna. Svátek slaví Edita, což je pěkné staroanglické jméno, znamenající „boj, přinášející majetek“.Čeká nás polojasný den s teplotami okolo tří stupňů. Čili (všichni nejen Edity), do boje, a pokud si najdete čas, připomeňte si výročí úmrtí literárního velikána Jamese Joyce (který zemřel roku 1941 v Curychu).

09:00
A dotacím stop!Téma „Česko a dotace“ už musí být v Evropě inspirací pro vtipy. Komise stále trvá na tom, že dokud si Češi nevyřeší své problémy ve dvou dotačních programech, žádné peníze z Bruselu nepřijdou. Kromě regionální fondu pro střední Čechy (peníze právě z něj figuují v kauze Davida Ratha) se to týká podnikatelkého a inovačního programu. Ten totiž u nás administrují, skrze Hospodářskou komoru, sami podnikatelé. Ale kdo je příjemcem dotací? Především sami podnikatelé… Komise si myslí, že jestli je něco střet zájmů, pak toto. A peníze (v celkové hodnotě několik desítek miliard eur) stojí a čekají…

10:00
Bangkok offThajští protestující, kteří se od listopadu bouří proti vládě premiérky Shinawatrové (jazykoví puristé odpustí…), se rozhodli své hlavní město - vypnout. Zablokovali nejdůležitější přístupové trasy k městu a trvají na tom, že pokud vláda neodstoupí ještě před plánovanými předčasnými volbami (mají se konat 2. února), Bangkok fungovat prostě nebude. K opětovnému zapnutí hlavního města a jeho uvedení do provozu vláda povolala 18 000 příslušníků bezpečnostních sil. Od počátku mohutných protestů zahynulo už nejméně osm lidí.

11:00
A další dobrá zpráva…… z luhů a hájů českého vládnutí. Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že ministerstvo vnitra při zadávání zakázek na tři klíčové registry protiprávně proplatilo za právní služby přes jeden milion korun. Za což už od Finančního úřadu dostalo pokutu přes dva miliony korun (ano, ta pokuta je větší než provinění!). Navíc se spuštění registru zpozdilo o čtvrt roku.

12:00
Šaron pohřbívánIzrael se loučí s Arielem Šaronem. Jaké vášně budil za života, takové budí i teď. Oproti oficiálnímu rozloučení, kde Šarona popsal premiér Netanjahu jako „jednoho z největších válečníků, jakého Židé kdy měli“,či že „chránil svou zemi jako lev“ (slova prezidenta Perese), stojí polooslavy na palestinských územích, kde nesčetně jeho portrétů lehlo popelem. A nejen tam: Šaronovu smrt pozitivně kvitovali i někteří bývalí židovští osadníci z Pásma Gazy. Ty totiž, v rámci jednostranného gesta, donutil Šaron se vystěhovat. Odchází zkrátka muž nelehkých, leč zásadních rozhodnutí.

14:00
Omluva a Babišovo kouzloDýdžej se omlouvá, náhle ho praštilo do očí, že pominul příspěvek o třinácté hodině. Radil se s kolegy a zapomněl. Proto, jako revanš, nabízíme soundtrack k filmu Sviňák, který ho o právě minulém víkendu silně oslovil.A nyní ke zprávám. Andrej Babiš má prostě kouzlo. Někoho si někam pozve, pravděpodobně do nějaké své sokolovny či tělocvičny, a dotyčný se odpotácí okolouzlen či zmaten, rozhodně ale vyveden z míry. Stalo se to naposledy ekologům, kteří si to přišli vyříkat s nominantem Babišova ANO na post ministra životního prostředí, Richardem Brabcem. Po schůzce se shodli, že arcireprezentatovi chemického průmyslu (Richard Brabec je bývalý šéf Lovochemie) „dají šanci“. Ale zároveň slibují drobnohled. Tak uvidíme, zda přijde brzké odkouzlení.

15:00
Nosorožce si chce střelit každýKaždý tedy asi ne, ale zájemců je dost. V texaském Dallasu se konala aukce - dražilo se povolení zastřelit nosorožce dvourohého v Namibii. Desítky lidí protestovaly na místě, osmdesát tisíc lidí podepsalo petici proti. Dražba se nakonec uskutečnila a neznámý vzdražitel si jedno ze tří vydávaných povolení pořídil za 350 000 dolarů. Nosorožec dvourohý je kriticky ohrožený a nejvíc ze všeho ho ohrožuje (především v jihovýchodní Asii rozšířená) víra, že jeho roh je všelék a afrodiziakum.

16:00
Praha čeká na ŠvédaA Dána. Po loňském výletě především dánských středoškoláků, kterým krátkodobě uhranula středoevropská alkoholická volnost a rovnost, a který skončil několika rvačkami, občasnou obligátní demolicí hotelového pokoje a vůbec výtržnostmi, se česká i severská strana připravuje na další únor. Češi si kladou na srdce, že kontrolovat občanky se hodí. Naopak dánská cestovka už si pro skupinky mladých skandinávců objednala speciální hlídání. A o fenoménu jarních prázdnin v dánských školách se dokonce konala i oboustranná konference.Zvládnou nás i přes taková opatření Dánové a Švédové letos něčím překvapit?

17:00
Vědecko-technický mix a loučeníVědci změřili Vesmír s přesností na jedno procento. Tučňáci císařští jsou stěhovajější, než se dosud myslelo. Ve Skotsku objevil mykolog jednu z nejvzácnějších evropských hub na trávníků před univerzitní kolejí. Inženýři BMW naučili samořídivé auto kličkovat mezi překážkami a jezdit smykem. IBM investovala jednu miliardu dolarů do vývoje nového superpočítače, potomka Watsona, který porazil všechny lidské soupeře v televizní souteži Jeopardy. V Barmě objeveny doposud nejstarší stopy pohlavního rozmnožování kvetoucích rostlin - víme tedy, že tato biodiverzitní revoluce nastala minimálně před 100 miliony let. Paleontologové přišli na to, že pravěký mořský ještěr Mosasaurus byl černý jako uhel.Mějte se dobře!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].