Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 1. 10. 2012

Byl to atentát? Co si myslíte o útoku na prezidenta Klause • Autor: Profimedia.cz
Byl to atentát? Co si myslíte o útoku na prezidenta Klause • Autor: Profimedia.cz

08:02
A jsme zpět, pěkné ránoMilí čtenáři, dobré pondělní ráno a vítejte do prvního říjnového dne. Den by to měl být stylově podzimní - zatažený, v západních Čechách a na Moravě polojasno, a teploty ne vyšší než dvacet stupňů. Kalendář dnes připomíná Igory a muže s tvůrčími rodiči - jsou to Remigové a Remusové. Je třeba sledovat, zda bude dnes foukat do východu, protože pak nám předci podle Wikipedie sdělují, že bude „teplý podzimek“. Značně se na dnešek nahustily mezinárodní dny všeho možného - kávy, vegetariánů, hudby či seniorů. DJka přiznává, že dne kávy slaví poctivě průběžně celý rok, zvláště po ránu.

08:33
Kdy budeme volit hlavu státu a další událostiDnešek toho přinese vcelku dost. Předseda Senátu Milan Štěch by měl dopoledne vyhlásit termín pro konání prezidentské volby - očekává se, že zvolí mezi 11. a 12. lednem či 18. a 19. lednem. Od toho se pak bude odvíjet, kdy bude druhé kolo volby. Mělo by být za dva týdny po kole prvním. O víkendu pak byl potvrzen další kandidát - Jana Bobošíková oznámila, že se jejímu týmu podařilo nasbírat 50 tisíc podpisů nutných pro kandidaturu.Dnes je rovněž poslední možnost přihlásit se do výběrového řízení na post ředitele Dopravního podniku, které je volné poté, co předchozího šéfa za dodnes ne zcela vyjasněných okolností odvolali politici v dozorčí radě a představenstvu společnosti. DJka je zvědavá, kolik odvážných mužů a žen se o tento post přihlásí - nový ředitel to nebude mít lehké. Nepřehledná situace na magistrátu, kde hraje roli všechno možné, racionální rozhodování to často není. Bude dál podle všeho pokračovat debata o páteční události z Chrastavy, kdy byl prezident Klaus terčem útoku plastvou pistolí. Více za chvíli.

09:49
Byl to atentát? Co si myslíte o útoku na prezidenta KlauseUdálost z Chrastavy plní zpravodajství už od pátku, takže stručně. Šestadvacetiletý muž z Liberce přistoupil k prezidentu Václavu Klausovi během slavnosti u příležitosti otevření opraveného mostu v Chrastavě a vystřelil po něm z bezprostřední blízkosti několik plastových kuliček z plastové pistole. Soudě podle televizních záběrů si toho prezident téměř ani nevšiml a dál pokračoval v programu. Po návratu byl do Prahy byl vyšetřen v Ústřední vojenské nemocnici, kde se zjistilo, že jej plast nijak nezranil. Dnešní MF Dnes pak přináší prezidentovo zhodnocení celé věci. „To byl prvně za 100 let našeho moderního státu atentát na prezidenta republiky. Nad tím není možné mávnout rukou,“ řekla hlava státu. Čin prý odráží „mimořádně špatnou situaci ve společnosti“, kterou mají na svědomí „rozeštvávači“, které ale Klaus nejmenoval. Je jasné, že debata bude značně bouřlivá. Zatím pár poznámek. Vytahovat zbraň, byť plastovou, na hlavu státu - to by nemělo projít nikomu. Selhání ochranky je jednoznačné - dosaďme si za plast kov a ostré náboje a situace mohla být dramaticky odlišná. Davové situace jsou obtížně uhlídatelné a je rovněž známo, že někteří politici neradi pokynům bodyguardů naslouchají, nicméně přesně toto by se ochrance stávat nemělo. Odstoupení šéfa prezidentské ochranky je tedy na místě. A teď k podstatě útoku. Byl to atentát? Mimochodem sám Václav Klaus význam tohoto slova koncem 90. let posunul, když tak pojmenoval tehdejší krizi v ODS kvůli podivnému financování. Pokud jde o fyzická napadení, tak by si DJka troufala tvrdit, že o první útok na hlavu státu v moderní histori nejde. Pokud se DJka neplete, na Václava Havla dopadaly v Bratislavě zkraje devadesátých let rajčata. A pokud za tím Václav Klaus vidí „rozeštvávače“, měl by jednoznačně říci, koho tím má na mysli.

10:04
Přímá volba hlavy státu bude 11. a 12. lednaŠéf Senátu Milan Štěch právě oznámil, že poprvé si budeme vybírat svého prezidenta sami v pátek 11. a v sobotu 12. ledna 2013. Druhé kolo pak bude následovat dva týdny poté. 

11:55
Proč by měly být lázně hrazené ze zdravotního pojištění?Počínaje dnešním dnem vstupuje v platnost nové nařízení ministerstva zdravotnictví, kterým se omezuje počet nemocí, u nichž je možné pacienta v rámci léčby a při krytí zdravotní pojišťovnou poslat. A omezí se také délka hrazených pobytů - dosud to byl měsíc, nyní jsou to tři týdny. Protesty podnikatelů z oboru jsou pochopitelné, jde jim o byznys. Na druhé straně je ovšem řada argumentů, jimiž lze krok resortu Leoše Hegera podpořit. Zejména si musíme říci, k čemu vůbec máme zdravotní pojištění. K tomu, abychom si za něj dávali bahení lázně, nebo k tomu, aby se z něj hradily drahé a složité operace či nákladná léčba těžkých nemocí?DJka přiznává, že ekvilantem relaxační bahenní lázně je pro ni tento kousek od Led Zeppelin. Relaxaci mírně narušuje fakt, že u toho sedí v redakci u počítače a nikoliv v autě se sklopenou střechou při jízdě někde po nekonečných pláních amerického středozápadu. A dobrou chuť k obědu.

12:50
Protikorupční policie zatkla Drábkova náměstkaZdá se, že velká zatýkací série v nejvyšších politických patrech pokračuje. Zpravodajský server týden.cz právě přinesl zprávu, že policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zatkli náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku. Z ministerstva, kterému stojí v čele Jaromír Drábek, policie odvedla také tamního šéfa odboru informatiky Milan Hojer. Nejsou známy podrobnosti, ale oba pánové jsou podezřelí z korupčního jednání. Vzhledem k tomu, že jde o odbor informatiky a náměstka odpovědného kupříkladu za sKarty, lze přepokládat, že zatčení bude mít nějakouŠišku za problematické sKarty dlouhodobě kritizuje sociální demokracie. Nadační fond proti koupci podnikatele Janečka na náměstka podal před časem trestním oznámení.

13:45
Jeden z deseti Evropanů na neschopence kvůli depresiEuropean Depression Association (EDA) zkoumala, jak deprese ovlivňují životy Evropanů a speciálně nasazení v práci. Výzkumníci se ptali sedmi tisíc respondentů v sedmi zemích (Británii, Německu, Itálii, Dánsku, Turecku, Španělsku, a Francii). Největší absence v práci zaznamenali podle zprávy BBC u Britů, Dánů a Němců. Analytici EDA odhadují, že tyto absence představují ekonomické ztráty v objemu 92 miliard euro.Celkem pětina dotazovaných byla někdy v životě diagnostikována jako depresivní. Nejvíce v Británii (26%), nejméně v Itálii (12%). Právě tato čísla napovídají, do jaké míry mohou být výsledky ovlivněny kulturními okolnostmi.Ještě důležitější nicméně mohou být čísla o lidech, kteří sice depresemi trpí, ale svému zaměstnavateli to - z obavy, že přijdou o práci - nesdělí. Podle tohoto průzkumu to je jeden ze čtyř.

15:24
Sláva pražské dopravě - v Sao Paulu mají zácpy dlouhé 180 kilometrůBBC informuje o městech s největšími dopravními problémy na světě (přehled zde) a přináší reportáž ze Sao Paula.Největší brazilské město z jedenácti miliony obyvatel je pravá noční můra - tamní experti odhadují, že v pátek večer, kdy je doprava nejhustší, pokrývají ucpané silnice celých 180 kilometrů. Ve měste funguje speciální rozhlasová stanice zaměřená výhradně na dopravu a vysílá nepřetržitě.Jediný, kdo má dopravního armagedonu radost, jsou provozovatelé vzdušné taxi-služby. Konzultant Sergio Alcibiades se BBc svěřil, že jen díky pronajaté helikoptéře stihne za den tři až čtyři schůzky na různých místech města, což by „po zemi“ prý nebylo možné.Zajímavý postřeh pak přidal jeden z brazilských dopravních expertů - hustá doprava produkuje ještě hustší dopravu. Doručovatelská služba zvládne dorušit jen pět zásilek místo deseti, takže si pořídí další vozidlo, rodiny si pořizují více aut atd.

17:04
Píseň k novému Bondovi nazpívá AdeleBritská zpěvačka Adele potvrdila, že právě na ni padla volba, aby nejnovější bondovku Skyfall vybavila průvodní písní. „Theme song“ má každá bondovka, zní u úvodních titulků. Třiadvacátá bondovka má českou premiéru 25. října.A bondovským výběrem se dnes rozloučíme. DJka posílá svoji nejoblíbenější theme song - duet Jacka Whita a Alicie Keys. A trailer ke Skyfall.Pěkný večer a úspěšný týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].