Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

DJ pátek 30. 9. 2011

Podzimní příroda • Autor: HN
Podzimní příroda • Autor: HN

08:00
Dobré ráno z LondýnaMilí čtenáří, váš DJ se právě vrátil z Londýna a přináší nějaké horké novinky přímo z místa.Například se v Londýně dostavuje nejvyšší budova Evropy, mrakodrap Shard. Je vysoký 310 metrů a DJ dosvědčuje, že to je opravdu hodně vysoký. Dále se zde mluví o tom, jestli bude podzemní dráha dražší, jak chce současný starosta Boris Johnson anebo levnější, jak chce kandidující starosta Livingston. Váš DJ dosvědčuje, že s částkou 6,60 liber neboli přes 180 korun za den je už teď docela dost drahá, i když zároveň je to s téměř čtyřmi sty kilometry tras také nejdelší v Evropě, čili docela dost dlouhá. Dále se hodně řeší, kde snídala Angelina Jolie, která je v Londýně docela dost oblíbená, možná nejoblíbenější. A také je tu velká výstava Postmoderna v muzeu Viktoria&Albert, kde si lze připomenout některé naše idoly. Třeba tam zpívá David Byrne a je tam vystaven také jeho legendární oblek, který je na světě pravděpodobně nejramenatější. 

08:58
Brouk pářící se s pivní lahvíDj bude ještě chvíli přinášet kuriozity, než se dá do skutečného zpravodajství. Snad to milí čtenáři omluví, protože letošní legrační nobelovy ceny (Ig Nobel Prizes) stojí zase zato. Byly vyhlášeny včera na Harvardově univerzitě.Za mír ji dostal starosta litevského Vilniusu Arturas Zuokas, a to za ukázkové řešení problému luxusních aut zaparkovaných v rozporu se zákonem. Jeho receptem je přejet tyto vozy tankem.Skupina badatelů vedených Peterem Snyderem z prestižní Brownovy univerzity získala cenu za svůj výzkum účinků zadržování moči. Účastníci experimentu dělali počítačový test a pak pravidelně pili čtvrtlitrové sklenky vody. Vědci zkoumali, jak bobtnající močové měchýře zkoumaných ovlivňují jejich pozornost a paměť. Dospěli k závěru, že tím jedno i druhé trpí. „Když to nejde vydržet, tak to nejde vydržet,“ konstatoval Snyder.V oboru fyziologie zase bodovali vědci, kteří zkoumali, jak moc je nakažlivé zívání u želv uhlířských. Ani jejich bádání nepřineslo šokující závěry - nijak. Cenu za biologii pak dostali Daryll Gwynne a David Rentz, kteří naopak objevili, že jistý druh brouka se snaží pářit s jistým typem australských pivních lahví.Ceny, jež pravidelně předávají skuteční držitelé Nobelových cen, organizuje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu). Kromě jiného jimi také chce propagovat vědu. Záznam přenosu si lze prohlédnout zde, pokud někdo držel příliš dlouhou děkovací řeč, přišla pověřená holčička a začla nesnesitelným hlasem volat. „Nechte toho, už mě to nebaví.“

10:16
Topolánek: Tymošenková byla odvážnáVýchodní partnerství, tedy projekt, v němž jde o lepší partnerství EU se státy východní Evropy, zasedá ve Varšavě. Řeší pochopitelně také proces s Julijí Tymošenkovou. Za podpis smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu v roce 2009 jí hrozí sedm let vězení a pokuta 1,5 miliardy hřiven (3,3 miliardy korun). Bývalý premiér Miroslav Topolánek poskytnul Lidovým novinám rozhovor, v němž se Tymošenkové zastává.Topolánek LN řekl:„Já jsem na Tymošenkovou jako tehdejší předseda Evropské rady v rámci kyvadlové diplomacie vyvíjel velký tlak. Za sebou jsem měl půl miliardy občanů zemí Unie, obrovské problémy hrozící Bulharsku a Slovensku, Angelu Merkelovou, Evropskou komisi. Julija Tymošenková se tehdy chovala velmi statečně. Neměla jinou možnost než se s Ruskem dohodnout(…) Musím říct, že přístup ukrajinské vlády i konkrétně Julije Tymošenkové byl velmi odvážný, a pokud by jí mělo cokoli hrozit za smlouvy, které podepsala, tak bych to bral jen jako pokračování vnitropolitického boje na Ukrajině.“Totéž říká Julije Tymošenková, která svůj proces označila za „politický lynč“.

11:10
Růst, růst, růst (o 2,7 procenta)Tuzemské hospodářství na tom bylo loni lépe, než ukázala dřívější čísla. Ekonomika loni stoupla o 2,7 procenta, proti dříve uváděným 2,3 procenta. Vyplývá to z revizí dat Českého statistického úřadu, kterou představil na dnešní tiskové konferenci. Důvodem úprav čísel ovšem nejsou ani tak nové ekonomické výsledky, ale přechod na novou způsob vykazování vyžadovaný Evropskou komisí. V rámci toho rovněž úřad do vývoje ekonomiky nově započítá i údaje z šedé ekonomiky, tedy z práce na černo, a také z oblasti prostituce, pašování a drog. Růst zní ale každopádně dobře, a ještě líp, když se to zopakuje a ještě mnohem líp, když se to zazpívá.

11:31
Státní maturity podruhé. Propadlíci opravovaliNa opravný termín státních maturit se přihlásilo přes 23 tisíc studentů, pět tisíc z nich zůstalo doma. U zkoušky tentokrát uspělo 52 procent studentů, tedy přes polovinu. Celkově v tomto roce u zkoušky propadlo zhruba deset procent studentů, kteří mají k dispozici ještě druhý pokus. Největší problém činila studentům opět matematika a německý jazyk. Opravný termín maturit proběhl na téměř 200 školách a podle ministerstva školství Josefa Dobeše proběhl opravný termín „hladce a bez problémů“

12:09
Usáma internetu zabitýRadikální duchovní Anwar al-Awlaki napojený na teroristickou síť al-Káida je prý mrtev. Zabily ho naše bezpečnostní složky, oznámil Jemen. Awlaki podle některých zdrojů stál v čele odnože al-Káidy na Arabském poloostrově a roli sehrál ve třech velkých útocích v USA. Přezdívalo se mu někdy „Usáma internetu“, protože své texty šířl třeba i na Facebooku nebo Youtube. Vyrostl v USA, takže se vyznačoval výbornou angličtinou a přesvědčivým řečnictvím (sestřih z jeho vystoupení zde). Je dáván do souvislosti se třemi velkými útoky na území Spojených států. Byl ve spojení s Nidalem Málikem Hasanem, který na americké základně Fort Hood postřílel 13 lidí. Osnoval zřejmě i útok Nigerijce Umara Farúka Abdul Mutallaba na letadlo mířící do Detroitu v roce 2009 a zřejmě také řídil Faisala Shahzada, který chtěl na newyorském Times Square odpálit bombu.

12:25
Barták hercemJiž dlouho jsme nezveřejnili žádnou kuriozitu, a za to se DJ omlouvá. Pokusí se to dohnat aspoň ukázkou z historicko erotického filmu. Jaroslav Barták jej natáčel mimo jine na ambasádě Vatikánu v Praze, jak zjistili reportéři NOVy a zveřejnil iDnes.Vysvítá z něj, že Jaroslav Barták není jen lékař a spolumajitel polikliniky v pražských Modřanech, toho času stíhaný za znásilnění, sexuální nátlak, vydírání, vyhrožování, ublížení na zdraví, omezování osobní svobody a nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek a jedů. Je také herec a představitel hlavní role kardinála.

13:38
V Japonsku jsou piloti roztržitíV Japonsku přišli na to, proč se Boeing 737–700 se 112 lidmi na palubě nečekaně přetočil o 140 stupňů. Bylo to proto, že se kapitán právě vracel z toalety a pilot chtěl zmačknout páčku, kterou se otevírají dveře. Bohužel však místo toho sáhnul na kormidlo. Dvě letušky byly zraněny, pasažérům se naštěstí nic nestalo, pohled který se jim naskytl však nebyl zrovna příjemný a DJ si to představuje nějak takto.DJ se domnívá, že piloti by pokud možno neměli být roztržití a že pilotům ani dalším čtenářům neuškodí trochu hudby pro zlepšení koncentrace a činnosti mozku. Účinkuje to? 

14:41
Řekové zuříBlokují vchody ministerstev, skandují rozzuřená hesla proti škrtům: v Aténách protestují demonstranti proti rozhovorům mezi řeckou vládou a trojkou, složenou z EU, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky. Dnes se měli inspektoři setkat s ministrem dopravy, podle agentury Reuters však demonstranti převrátili jejich vůz a setkání muselo být odloženo. Odpoledne, jen co skončí škola, vydají se do ulic prý i studenti a školáci.

15:34
Ženu na Slovensku zbili, protože mluvila na ulici maďarsky. Slovensko se omluví.Slovenská republika se prostřednictvím vlády Ivety Radičové omluví Hedvize Malinové, která měla být v roce 2006 napadena v Nitře údajně proto, že na ulici mluvila maďarsky. Infomovaly o tom Novinky.cz.Po omluvě by se měla Malinová zřeknout případného odškodného a stáhout žalobu u Evropského soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku. Malinová je maďarské národnosti a v srpnu 2006 byla  napadena na ulici údajně proto, že mluvila maďarsky. Policie však vyšetřování případu zastavila s tím, že si všechno vymyslela. Malinová přitom dvakrát úspěšně prošla testem na detektoru lži. Po útoku na Malinovou se na Slovensko snesla tvrdá kritika zahraničí, útok i zastavené vyšetřování bylo vnímáno jako projev nacionalismu.Omluvu tedy kritizuje tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák. „Je zcela nepochopitelné, že se někdo chce omlouvat člověku, který svou nebetyčnou lží vtáhl Slovensko do problémů,“ uvedl. Pana Kaliňáka i milé čtenáře  snad potěší  rapsodie, shodou okolností uherská.

16:30
VV Kalouskovi nevěří. A naopakStrana Věci veřejné (VV) dnes vyzvala ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) k urychlenému svolání koaliční komise o veřejných financích a k dodání materiálů ke zdanění hazardu. VV napsaly a zveřejnily otevřený dopis. Podle šéfa poslaneckého klubu véček Víta Bárty bude v roce 2014 státnímu rozpočtu chybět až sto miliard korun, Kalousek však situaci ignoruje. Ministr Kalousek se ohradil a komisi svolal na příští týden. Vyjádřil se i ke zdanění hazardu: „Jedinou změnu, kterou si na vládě (ministři za VV) prosadili, byla změna zdanění hazardu, která k mému překvapení zdaňuje hazard méně, než jsem navrhoval já,“ prohlásil Kalousek podle serveru Novinky.cz. Otevřený dopis označil jen za naplňování strategie VV, kterou nazval „každý den útok.“DJ se domnívá, že oběma stranám by pomohlo se uklidnit a nabízí za tím účelem píseň Cool It Down.

17:33
Místostarosta Židenic stále nezvěstnýPolicisté informovali o zmizení Aleše Vytopila (ODS), místostarosty brněnské městské části Židenice. Je nezvěstný už tři týdny, policie ho však zatím nevypátrala. Uvedla jen, že se mohl stát obětí násilného trestného činu. Šestatřicetiletého komunálního politika naposledy viděli svědci 9. září večer v Mariánském údolí ve čtvrti Líšeň. Pohyboval se tam poblíž restaurací U Raka a Eldorádo, kam přijel svým hnědým vozem tovární značky Volkswagen Passat. K důvodům Vytopilova zmizení se v médiích vyrojily četné spekulace o tom, že může souvisit s politikou, s potížemi v podnikání, že za ním může být i bývalý partner jeho přítelkyně.

18:10
Kdo na Hrad? Schwarzenberg, Fischer, Švejnar nebo Gott?Koho by lidé zvolili prezidentem? Česká televize si nechala u agentruy SC&C vypracovat průzkum. Vyšlo: Karel Schwarzenberg 14 procent, Pavel Rychetský, který však sám účast v boji odmítl, 12 procent a Přemysl Sobotka 11 procent. Na Hrad podle průzkumu patří bývalý premiér Jan Fischer, právě jeho lidé jmenovali nejčastěji. Těsně za ním zůstává Jan Švejnar, který už se o funkci ucházel. Boduje i šéfka sněmovny Miroslava Němcová. V dolních patrech se usídlila Jana Bobošíková a Jiřího Paroubka předčil i Karel Gott. Nynějšího prezidenta Klause by navíc národ vrátil do hry – skoro polovina lidí by chtěla, aby mohl kandidovat i v přímé volbě. Volit osobně si přeje 82 procent oslovených, naopak zbylých 18 procent přímé volbě nefandí. Volební účast by podle průzkumu trhala rekordy. Hlasovat by podle odpovědí přišlo až 86 procent lidí, to je víc než sedm milionů.Tolik z Pražského Hradu. Ovšem začali jsme z Londýna a tak to blondýna. Buďte blond, milí čtenáři, a užijte si vikend, zlatavý jako platinový přeliv.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].