Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 20. 7. 2012

Před dnešním moskevským soudem • Autor: Naďa Straková
Před dnešním moskevským soudem • Autor: Naďa Straková

08:00
Ráno bubeníků a zpěvákůSchválně, kdo všechno dnes slaví narozeniny? Kim Carnes (67), která v osmdesátých letech proslula hitem Bette Davis Eyes. To není tak zajímavé, ale začne se to zlepšovat. Paul Cook (57) bubeník Sex Pistols. Chris Cornell (48) mocný rockový hlas, zpěvák původně Soundgarden a poté Audioslave. A také bubenice Tobi Vail (43) spolu s Kathleen Hanna zakladatelka feministické „riot grrrl“ formace Bikini Kill.Všem blahopřejeme, ale koho si teď vlastně pustíme? Logicky. Přeci nejoblíbenější kapelu vězněných Pussy Riot.

08:27
Microsoft zaznamenal poprvé v historii ztrátuMicrosoft se poprvé v historii dostal do ztráty. Ve druhém čtvrtletí činil propad 492 miliónů dolarů. Loni ve stejném období přitom vykazovala firma zisk 5,9 miliardy dolarů. Společnosti se nedařilo především v reklamě na internetu. Ztráta přichází vůbec poprvé od roku 1986, kdy Microsoft vstoupil na trh cennými papíry. Ztrátu Microsoftu přinesla reklamní agentura Aqauntive, její nákup v roce 2007 stál 6,3 miliardy dolarů a měla Microsoftu pomoci v konkurenčním boji s Googlem.Tak to další čtvrtletí třeba zase bude alright.

09:15
Policie v Madridu rozháněla demonstrantyŠpanělská policie v noci rozháněla zbytky demonstrantů gumovými projektily. Šlo konflikt, který navazoval na mohutné čtvrteční protesty proti vládním úsporným opatřením. Ve Španělsku se demonstrovalo na 80 místech a do ulic vyšlo 1,5 milionu lidí. Policisté zakročili v oblasti náměstí Puerta del Sol v samém centru Madridu. Podle zprávy ČTK se dav pokusil proniknout k budově parlamentu a policie použila kromě gumových projektilů i obušky. Při potyčkách bylo zraněno 26 lidí.A jaká asi bude ta ideální píseň pro pouliční bouře? White Riot.

09:45
Ministr Blažek zatím Bradáčovou nejmenuje. Navrhuje výběrové řízeníMinistr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se zatím neshodli na jmenování ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové šéfkou Vrchního státního zastupitelství v Praze. To je výsledek včerejší schůzky. Zprávu přínáší ČTK a server Idnes.cz. Blažek nyní navrhuje výběrové řízení na tento post, Zeman však s takovým nestandardním postupem nesouhlasí a trvá na jmenování Bradáčové.Tak si dáme aspoň trochu té skutečné Jus†ice v klipu.

10:55
Na premiéře Batmana v Deneveru se stříleloMaskovaný střelec zabil během premiérové projekce posledního filmu o Batmanovi, Temný rytíř povstal, 10 lidí a 40 dalších měl zranit. Zprávu s odvoláním na agenturu Reuters šíří americká média. Střelba se měla odehrát v kině v obchodním centru na předměstí Deneveru. Zabiják měl podle svědků na obličeji plynovou masku a při útoku použil slzný plyn.DJ se nebude pouštět do pochybných úvah na téma násilí a film. Pustí pouze jednu pietní batmanovskou píseň.

12:02
Spor o döner kebab. Nepochází prý z Berlína, ale z jihu NěmeckaZa kolébku kebabu – nejoblíbenějšího rychlého občerstvení v Německu – byl dlouho považován Berlín. Grilované jehněčí maso se zeleninou a omáčkou v pita chlebu se tu konzumuje už od počátku 70. let minulého století. Nevzat Salim ale nyní tvrdí, že s otcem turecký pokrm prodávali v Reutlingenu na jihu Německa už o několik let dříve. Zprávu dnes zveřejnili Lidovky.cz. Pokud tomu skutečně tak je, bude nutné přepsat dějiny döneru, který se dnes v Německu prodává ve více než 15 tisících stáncíh.Po jednom starém kebabovém jinglu si dáme berlínskou a cyklistickou.

13:00
Blažkův podezřelý tah„Ministr tímto krokem potvrdil nejen moje podezření, že bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil byl odvolán právě kvůli tomu, aby nevyhověl návrhu nejvyššího státního zástupce," tvrdí ve zprávě ČTK šéf poslaneckého klubu TOP 09, Petr Gazdík. Reaguje tak na Blažkovo čerstvé rozhodnutí, že na post vrchního státního zástupce v Praze bude vypsáno výběrové řízení. Nejmenuje tedy ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, kterou navrhoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ČSSD, zase pro Lidovky.cz uvádí, že Blažek má buď zadání, nebo je nekompetentní. Výběrové řízení by navíc bylo nečekanou inovací zákona, který tvrdí, že vrchní státní zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce.Situace je to podivná a pustíme si písničku, která s tím nemá žádnou souvislost. Neviděli jsme se někde už?

13:55
Hon na Pussy Riot začal. Zůstanou ve vazbě do ledna 2013Před Chamoničevským soudem v Moskvě, nechvalně proslulým procesem s Michailem Chodorkovským, se dnes sešla skupinka lidí – příznivci Pussy Riot i jejich odpůrci, rekrutující se z řad pravoslavných aktivistů. Dnes totiž začal soudní proces s členkami Pussy Riot, zadrženými letos v březnu za partyzánské vystoupení v chrámu Krista Spasitele.Naďa Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová čelí obvinění z výtržnictví a podněcování k náboženské nenávisti. Za to jim hrozí až sedm let vězení. Dnes za zavřenými dveřmi probíhalo předběžné slyšení, zároveň se rozhodovalo o vazbě, která všem třem zadrženým členkám byla prodloužena až do ledna 2013.Na prokremelském telekanálu Pěrvyj včera večer běžel pořad Člověk a zákon, ve kterém moderátor hned v úvodu prohlásil, že je pravoslavný věřící a tudíž nemůže být objektivní. Následovala smršť očerňujících informací o špatné výchově (dvě zadržené členky jsou matky), pochybných kulturních akcích, sem tam nechali promluvit právníky, ale ve zcela vytrženém kontextu jejich výpovědi sotva dávaly smysl. Mnoho lidí bere toto jako signál, že se schyluje k opravdovému odsouzení zadržených umělkyň. Odhadem dva až tři roky.A nyní kapela, kterou se nechaly Pussy Riot inspirovat - Bikini Kill a jejich White Boy.

14:48
Průvodu gay pride se v San Diegu zúčastní i vojáci v uniformáchAmerické ministerstvo obrany povolilo příslušníkům ozbrojených sil pochodovat v zítřejším průvodu homosexuálů v San Diegu přímo v uniformách. Oznámil to mluvčí Pentagonu s tím, že výjimka byla udělena jen pro tuto akci. Loni se vojáci účastnili pouze v tričkách, jež ukazovala, u které složky slouží Americká armáda tak pokračuje v zrovnoprávnění homosexuálů, které loni v září prolomila zrušením pravidla: neptej se a nemluv. Pro srovnání s ČR server Novinky.cz píše: Čeští vojáci, kteří by se v srpnu chtěli zúčastnit Prague Pride, by podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška měli být v civilu.V San Diegu se to hýbe správným směrem.

15:51
V Přerově objevili základy školy Jednoty bratrskéPřerovští archeologové s největší pravděpodobností odkryli základy školy Jednoty bratrské. Pokud se jejich domněnka potvrdí, půjde i v rámci ČR o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů. Jednalo by se totiž o školu, kde studoval a v letech 1614 – 1618 také učil Jan Amos Komenský.Do Přerova posíláme jednu bratrskou.

16:58
Ministři eurozóny schválili pomoc ŠpanělskuVšech 17 ministrů financí eurozóny odsouhlasilo půjčku ve výši až 100 miliard eur (přes 2,5 biliónu korun), která má zažehnat krizi ve španělském bankovním sektoru. Přesná suma bude ovšem známa v září, kdy se španelská vláda dozví, jak dopadly audity v bankovním sektoru. Madrid bude muset na oplátku restrukturalizovat a zlepšit regulaci bank.K tomu trochu písku, moře a lásky.

17:50
S Respektem nashle v HradištiLetní filmová škola v Uherském Hradiští startuje už zítra a Respekt u toho nebude chybět. Jasne. Bude tam mít svůj stan – na náměstí Míru poblíž kina Hvězda. Redaktoři v něm bohužel spát nebudou, ale časopis tu seženete za výhodnou cenu.DJ už jde pryč. A pustí sám sobě - pro výstrahu - píseň, kde se zpívá: „Pověste DJe, protože hudba, kterou neustále hrájí, vůbec nemluví o mém životě. Pověste Dje!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].