Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 11. 5. 2012

Stoupenci socialistů (PASOK) • Autor: Globe Media /  Reuters
Stoupenci socialistů (PASOK) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Američané chtějí město „na hraní" za miliardu dolarůDJ přeje dobré ráno a na úvod dne vás zve do Nového Mexika. Právě tam na čtyřiceti kilometrech čtverečných pouště má vyrůst příběh jak vystřižený ze sci-fi knih. Technologický projekt CITE má představovat pokusné město, kde sice nebudou žít lidé, jinak ale bude vybaveno veškerými věcmi od silnic až po pračky v reálných obytných domech. Město duchů má sloužit pro testování nejrůznějších moderních technologií, které se ve skutečných městech využívají: bezdrátové sítě, dopravní systémy a podobně. Podle jedné z investorských společností Pegasus Holding začnou konstrukční práce už třicátého června a na projektu se má podílet na tři a půl tisíce lidí.O projektu je zatím relativně málo informací a narazit lze i na oprávněnou skepsi, jak reálné město ve to skutečnosti bude. A neopomeňme ani konspirační přesvědčení, že testovat se ve finále nemusí jen „mírové" technologie a ve skutečnosti jde o potenciální válečný model. Každopádně vypadá to zajímavě.

09:00
V Řecku se chystá klíčové jednání a schyluje ke koaliciV Řecku dnes pokračuje povolební vyjednávání o vytvoření vládní koalice. Klíčovým mužem všech jednání je vůdce socialistů (PASOK) Evangelos Venizelos, který má podle všeho naději na sestavení vlády. S podporou přechodného koaličního kabinetu - výměnou za změkčení úsporných opatření - souhlasí menší levicová strana DIMAR. A spekuluje se i o tom, že její lídr Fotis Kuvelis by se mohl na oplátku stát premiérem. Venizelos se mimo jiné setká s šéfem nejsilnější strany, konzervativní Nové Demokracie (ND) Antonisem Samarasem. Právě dosavadní vládní tandem ND a PASOK ztratil v nedělních předčasných parlamentních volbách nadpoloviční většinu v parlamentu. Trojlístek zmíněných stran, ujal-li by se moci, by se ještě stále mohl označovat za proevropský, žádná ze stran nechce vypovědět euro.A teď už várka ranních songů: rozjímání s Massive Attack, dynamičtější Groove ArmadaPrince

10:00
Jak se zbavit dvou miliard? IZIP a šátečekProjekt elektronických zdravotních knížek IZIP končí. Ohlásil to ministr zdravotnictví Leoš Heger. Pojďme si tenhle zajímavý příběh shrnout.Původně šlo o logický nápad v digitalizujícím se světě. Zdravotnická dokumentace českých pacientů se měla převést do elektronické formy, aby údaje o pacientovi mohli lékaři snadno sdílet ve společné síti. Nešlo jen o úsporu papíru. Systém, který funguje v řadě západních zemí, má za cíl především zajistit co nejkomplexnější informace pro případné zdravotní problémy. Dnešní přenášení papírů mezi lékaři často končí jejich ztrátou a přestože si plánované sbírání dat našlo řadu kritiků jejich možného zneužití, sami lékaři je vítali. Jenže.Projekt IZIP sice začal už v roce 2002, do dneška ale nevyšel ze zkušebního provozu. Komplikace, poruchy a hlavně fatální předražení. VZP, která zdravotnícké knížky financovala, stál dodnes 1,8 miliardy korun. „Nebudeme prodlužovat agónii,“ prohlásil teď ministr zdravotnictví Heger a za souhlasu premiéra se IZIP ruší. Na finální zúčtování nicméně nejen pojištěnci VZP teprve čekají.Kam se vlastně ty dvě miliardy poděly? Firmu IZIP založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (nyní poslanci Evropského parlamentu). Své akcie následně prodali neznámé švýcarské firmě eHI eHealth International, a jak se ukázalo, šlo vlastně jen o zastírací manévr. Firma je prázdnou schránkou, přes kterou tečou peníze do dalších firem a k dalším – zřejmě spřáteleným – lidem.Co dodat? Snad jen to, že dokud v tomto nepokročí policie (jistě, že čistě teoreticky), mohou politici řešit alespoň odpovědnost těch, kteří vše dopustili, tedy šéfů VZP.

11:00
Peake ještě nemá podpisy, strana prý ale bude, hledání pokračujeDo včerejška plánovala Karolína Peake sehnat tisícovku podpisů potřebnou pro založení nové politické strany. Zatím ale neuspěla. Její platforma s pracovním plánem LIDEM, pro níž si už zaregistrovala i internetovou doménu lidem.cz, vznikla odtržením části vládních Věcí veřejných. Jejich program chce Peake i nadále prosazovat, podle svých slov ale „férověji a čitelněji“. LIDEM dnes čeká jednání, jak se ke kýžené tisícovce dobrat, shánět podpisy chce Peake ještě celý příští týden.Tak že by všechno nakonec dobře dopadlo? Možná, někteří členové nové strany jsou přesto stále zklamaní. Nepotvrzená, ale skutečně zcela nepotvrzená informace říká, že finální jméno partaje se rozhodovalo ze dvou finalistů. LIDEM, tedy zkratka „liberální demokracie“, nakonec jen těsně zvítězila nad konkurentem v podobě PRDEM, neboli „pravá demokracie“. Řada pozorovatelů je přesvědčena, že druhá varianta byla skutečně to pravé.Alidem ještě pěknou písničku..

12:00
„Merkollande“ se ne a ne najít. Co to udělá s unií?Evropský tandem Merkelová – Sarkozy, který donedávna táhl klíčové unijní kroky v boji s krizí, je pryč a nová dvojice zrozená francouzskými prezidentskými volbami k sobě ne a ne najít cestu.Rozpory v názorech německé kancléřky a nové francouzské hlavy státu Francoisem Hollandem jsou zřejmé. „Ne škrtům, je čas nabudit ekonomiku i za cenu vyšších dluhů“, hlásil ve své prezidentské kampani Hollande a nyní hodlá tuto myšlenku naplňovat. Angela Merkelová naopak v uplynulých dnech několikrát varovala, že zpátečka ve škrtací politice by mohla EU přinést ještě daleko větší problémy, než má dnes. A sporů bude podle všeho víc. Hollande chce například co nejdříve stáhnout francouzské vojáky z Afghánistánu. Merkelová trvá na dodržení dohody všech účastnících se států, podle níž mají v zemi zůstat ještě minimálně dva roky. „Společně jsme přišli, společně odejdeme,“ nechala se slyšet.- -Rozhádá Merkollande unii? Anebo se ukáže, že předvolební kroky nemusí ve světle ekonomických hrozeb platit za tak jasné, jak francouzský prezident až dosud tvrdil? Jisté je, že cestu k sobě oba budou hledat obtížně, už jen proto, že Merkelová – z dnešního pohledu neuváženě – před volbami jasně podpořila Hollandova soupeře. Kde je vlastně původní půlka tandemu dnes? A naplní se jeho hrozba, že to je definitivní tečka za politickou kariérou? Odpověď zná jen on a jeho žena.

12:48
ČSSD chce za prezidenta už jen Dienstbiera. Švejnar dost neposloucháDobrý den, milí čtenáři, Lucie Kavanová přebírá štafetu.Jediným kandidátem na prezidenta zůstává pro sociální demokraty Jiří Dienstbier, nechal se slyšet předseda strany Bohuslav Sobotka. Švejnar se podle něj vyřadil, když odešel z diskusních arén, které strana pořádá v jednotlivých krajích. (Účast na stranických primárkách je podle Švejnara v rozporu s jeho vizí nezávislého kandidáta.) Sobotka zároveň vyloučil, že by jeho strana mohla podpořit Zdeňka Škromacha nebo předsedu senátu Milana Štěcha, o nichž se rovněž spekuluje.Právě Švejnar, po boku s Janem Fischerem, mají podle průzkumů veřejného mínění momentálně největší šanci. Koho byste na hradě rádi viděli vy? Ať už vyhraje kdokoliv, na vítězství by mohl reagovat třeba takto.

13:23
Moskevský soud potvrdil vazbu Pussy RiotMoskevský městský soud (Mosgorsud) před několika minutami potvrdil prodloužení vazby jedné z členek punkové formace Pussy Riot, Marii Aljochinové, hlásí naše kolegyně v Moskvě Naďa Straková. Před dvěma týdny byla všem třem členkám, drženým od počátku března ve vazební věznici, prodloužena vazba do 24. června. Důvod - pokračující policejní vyšetřování.Další dvě členky - Naděžda Tolokonnikovová a Jekatěrina Samucevičová v tuto chvíli čekají na rozhodnutí Mosgorsudu. Očekává se, že jim prodloužená vazba bude také potvrzena.Všechny tři punkerky - feministky čelí obvinění z výtržnictví za to, že koncem února vystoupily před oltářem moskevského chrámu Krista Spasitele s modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina. Jejich vystoupení vyvolalo v ruské společnosti bouřlivou diskuzi. Většina lidí, i ti, kterých se mělo vystoupení dotknout, prodlouženou vazbu zavrhuje. Přesto podle posledního průzkumu veřejného mínění 47 procent dotázaných souhlasí s trestem ve formě vězení.
DJ připomíná, že v úterý 15. 5. se bude na podporu Pussy Riot v pražské Lucerně konat koncert. Vystoupí například Plastic People of the Universe nebo Čokovoko.Magické nociEtapy v životě ženy

14:20
Hit britského webu: princ Charles rosničkouSkotská BBC právě slaví 60 let od svého založení, takže jí princ Charles věnoval krátkou návštěvu a zkusil si v televizi moderovat počasí. Britské weby tak od včerejška brázdí následující video.

15:10
Přesun berlínského letiště se odsunouváTřetího června mělo v Berlíně dojít k jednomu z nejnáročnějších přesunů v moderní historii letectví – letiště Schoenefeld a Tegel měla být přesunuta pod střechy nového letiště Willyho Brandta.Technické potíže s instalací protipožární techniky ale způsobily, že je termín otevření odsunut na zatím neznámé datum. Jak to v nových i starých prostorách vypadá se můžete podívat v následující reportáži BBC. 

16:10
Máte auto starší 15-ti let? Do některých obcí si už možná nezajedeteMinisterstvo životního prostředí právě poslalo do připomínkového řízení nové nařízení vlády, které by umožnilo vznik nízkoemisních zón v obcích. Předpis počítá se zavedením plaket platných v celé republice. Většina aut zaregistrovaných před rokem 1997 na ně ale nejspíš technickými parametry nedosáhne.Podobný předpis platí už řadu let třeba v Německu. Např. po centru Mnichova je tak kromě zlepšení kvality vzduchu kvůli úbytku aut mnohem příjemnější i třeba pohyb pro chodce. Ke vzdušnému tématu vzdušná píseň: Air - La Femme D'Argent .

17:01
Tip na víkend: výstava Gerharda RichteraTento víkend je poslední šance vyrazit do Berlína na souhrnnou výstavu díla Gerharda Richtera. Jeden z nejprogresivnějších současných německých malířů se proslavil zejména obrazy inspirovanými fotografiemi, které maluje jakoby rozmazané a v pohybu, takže připomínají vzpomínky, které se jen na pikosekundu mihnou naší pamětí. Pro lepší představu nahlédněte třeba sem. Výstava v Neue Nationalgalerie končí tuto neděli.A na rozloučenou ještě jedna písnička od západních sousedů - Nina: 99 Luftballons.

17:36
Další nejasnosti v případě útoku v Břeclavi Přátelé, tak přeci jen ještě jedna zpráva, která by přes víkend rozhodně neměla zapadnout.Patnáctiletý chlapec z Břeclavi, jehož v polovině dubna brutálně zbili tři muži, podle serveru iDnes.cz změnil výpověď. Důvodem útoku prý mohla být marihuana, kterou sám prodával a s jejíž kvalitou nebyli zákazníci spokojeni, uvedl dnes server. Mladík původně tvrdil, že po něm trojice mužů, údajně Romů, vyžadovala cigaretu, a když jim ji nedal, zbili jej. Při útoku přišel o ledvinu. Zraněný chlapec později během pátku uvedl, že výpověď nezměnil. Prý jde o dezinformaci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].