Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

DJ čtvrtek 8. 12. 2011

Gonzalo Higuain z Realu slaví gól proti Ajaxu • Autor: Globe Media /  Reuters
Gonzalo Higuain z Realu slaví gól proti Ajaxu • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ráno, milí čtenáři!Hezké, poněkud nevlídné ráno vám všem, kteří jste si zvykli orientovat se ve pěně dní i díky našemu komentovanému výběru zpráv. Komínem přiléhajícím k podkrovnímu bytu vašeho dnešního průvodce se prohání meluzína, tak si pro začátek pusťme starou větrnou písničku (která ještě tak nějak souvisí s aktuálním děním v Rusku)

08:44
Bátora končí v D.O.S.T. Už ho prý mají dost.Podle deníku Právo by měl dnes oznámit rezignaci v čele hnutí D.O.S.T. Ladislav Bátora. „K mé rezignaci na předsedu akce D.O.S.T. dojde ve čtvrtek v poledne, členové našeho hnutí asi budou překvapeni,“ řekl deníku Bátora. Důvodem rezignace je podle listu to, že se proti jeho kritice na adresu členů vlády (Miroslava Kalouska označil za ubožáckého šmejda) postavil nejen ministr školství Josef Dobeš, ale i jeho nejbližší spolupracovníci. Takže počkejme si, co se dozvíme, pravděpodobné ale je, že pan Bátora, který už tak na ministerstvu neoplýval příliš velkým pracovním nasazením, bude mít ještě více času na své koníčky jako je hra Farmville nebo vědomostní soutěže. Takže Už dost!, zanotujme si společně se členy národoveckého hnutí.

09:38
Vlastimilu Rampulovi a jeho týmu hrozí za laxnost při vyšetřování kauzy MUS stíháníNové koště dobře mete. Vrchní pražský žalobce Stanislav Mečl si po svém nástupu do funkce nechal vypracovat audit, jehož výsledky mohou vést ke stíhání svého předchůdce Vlastimila Rampuly a jeho spolupracovníků. Z auditu mělo podle informací Aktuálně.cz vyplynout, že úředníci v odpovědích švýcarské prokuratuře přímo zpochybňovali vyčíslenou škodu, kterou mělo Česko utrpět při privatizaci MUS. Podle švýcarské obžaloby má jít o 3,4 miliardy korun. Zároveň Švýcary údajně neupozornili, že se kvůli případné škodě musí obrátit na ministerstvo financí, ačkoliv k takovému závěru dospěli už loni. Závěry auditu se bude koncem týdne zabývat ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a po víkendu by mělo být jasno, jakému bude Rampulův tým čelit postihu.Člověk má v téhle zemi tendenci mírnit optimismus, že se věci posunou k lepšímu. Ale s Pavlem Zemanem a Stanislavem Mečlem tu opravdu vysvítá naděje, že se z maření vyšetřování privatizace MUS nestane další do ztracena vyšumělý případ. Zahrajme si k tomu třeba Becka, ten ví o ztracených případech své. 

10:32
Moskva se bouří. Postřehy od přímého pozorovateleNaše kolegyně Naďa Straková je toho času v Moskvě. Na Triumfální náměstí, kde se scházejí lidé protestující proti výsledkům voleb, to má kousek a chodí tam údajně častěji, než nakoupit, jak mi píše na Skypu. Na exkluzivní fotky a minireportáž z místa, kde se utvářejí zárodky opoziční revolty v Rusku, se můžete podívat zde. Je to minimálně dobrá protiváha tomu, jak příjezd ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze pojala zpravodajská ČT 24. Tedy skoro tak, jako bychom se vrátili do dob ČST a návštěvy báťušky Brežněva.A k tomu si pusťme pravděpodobně nejznámější - nebo alespoň virálně nejšířenější - ruskou píseň.

11:53
Po Besserově ranní rezignaci dostalo nabídku dělat ministra sedm lidíPo dnešní očekávané rezignaci ministra kultury Jiřího Bessera se v hnutí Starostové a nezávislí rozjela licitace o křeslo ve vládě. Šéf STAN Petr Gazdík uvedl, že oslovil sedm možných nástupců a čtyři z nich jsou podle něj ochotni o nabídce uvažovat. Je mezi nimi i Alena Hanáková, bývalá starostka Vizovic, o níž se v souvislosti s funkcí spekuluje už několik dnů. A podle iDNES jsou mezi dalšími kandidáty například náměstek ministra kultury Radek Zdráhal a jeho žena - muzikantka Zuzana Lapčíková. Nabídku údajně dostali i děkan FF UK Michal Stehlík a českobudějovický primátor Juraj Thoma.Odcházejícímu panu ministrovi posíláme písničku od jeho nejoblíbenější kapely.

12:54
Thajský soud potrestal Američana za údajnou urážku králeThajsko je krásná turistická destinace s milými lidmi, ale to si už evidentně ode dneška nebude myslet Američan Joe Gordon. Pětapadesátiletý bývalý prodejce ojetých aut z Colorada půjde totiž za údajné hanění thajského krále na 2,5 roku do vězení. Muž se provinil tím, že přeložil výňatky z králova životopisu a umístil je na internet. Proti tvrdosti rozsudku už protestovalo americké velvyslanectví v Bangkoku. Je to přitom jen pár týdnů, kdy soud poslal na 20 let za mříže 61letého Thajce. Podle rozsudku vloni v květnu na mobil tajemníka tehdejšího premiéra Apchisita Vedžadžívy posílal SMS, v nichž urážel královnu Sikirit.A tuhle thajskou písničku, v níž se mobily používají zcela očividně k jiným účelům než nactiutrhačným esemeskám, si můžete za pomoci karaoke nápovědy zanotovat společně se zpěvačkou.

13:57
I volby se staly námětem Medvěděvovy návštěvy v PrazeRuský prezident Dmitrij Medvěděv dnes při návštěvě Prahy připustil, že ruské parlamentní volby mohly provázet nedostatky. K porušení volebního zákona podle něj zřejmě opravdu došlo, protože Rusko nemá „ideální volební mašinérii“. Konkrétní případy však musejí vyhodnotit odborníci, ne jednotliví občané. Ruský prezident také v narážce na demonstrace proti výsledkům voleb uvedl, že lidé by měli mít možnost se k situaci vyjádřit. Shromáždění se však musejí konat v souladu s ruskými zákony a nemají vytvářet problémy v ruských městech. To Václav Klaus prohloubil pozorovatelský talent, tříbený psaním Zápisků z cest, když prohlásil: „Jsou to jejich volby, ne naše.“ Asi málokdo by od Klause čekal vyjádření typu Hillary Clintonové, která jasně prohlásila, že ruské volby nebyly svobodné. Ale alespoň náznak pochyb nad jejich legitimitou jako projevit mohl.

15:20
Nad včerejší Ligou mistrů se vznáší podezření z korupceVčerejší kolo Ligy mistrů rozhodovalo o postupujících do osmifinále. Na úkor Ajaxu Amsterodam postoupil do té doby spíše vlažný Olympik Lyon, když Dinamu Záhřeb, které už nemělo o co bojovat, nastřílel sedm gólů a vyhrál na chorvatském hřišti 7:1. Ajax Amsterdam prohrál s Realem Madrid 0:3, když mu ale pomezní neuznal dva regulérní góly. Podíváte-li se na záznam gólových situací ze Záhřebu, musíte uznat, že místní obránci a brankář jsou nemehla na úrovni okresního přeboru, nebo se zamyslet nad tím, komu a kam připlulo kapříků.

16:14
Pražští strážníci chtějí prodat hummery Magistrát zvažuje prodej tří terénních aut značky Hummer pražských strážníků. Podle primátora Bohuslava Svobody je policie nevyužije, navíc mají příliš velkou spotřebu. Za jejich prodej ale patrně policie vyinkasuje jen zlomek nákupní ceny. Iniciátor nákupu a bývalý ředitel městské policie Vladimír Kotrouš je ve vazbě kvůli podezření z braní úplatků. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. Primátor ale naznačil, že kandidát se bude hledat i mimo policii. „Měli bychom sáhnout jinam než do vnitřních zdrojů policie,“ konstatoval to Aktualne.cz Svoboda. Právníci magistrátu nyní hodnotí, zda by nebylo výhodné se do Kotroušova případu zapojit jako poškozená strana. Primátor už dříve řekl, že magistrát nemůže o případu dostat podrobnější informace, protože není součástí vyšetřování.Pusťme si k tomu tematickou píseň, která ukazuje, že vášeň pro terénní vozy nemají jenom pražští muži zákona.

16:58
Tip na vánoční dárek: na DVD vychází Marketa LazarováKonečně splacený dluh. Tak by se dala označit skutečnost, že na nosičích DVD a BluRay právě vychází asi nejslavnější asi nejoceňovanější československý film - opus magnum Františka Vláčila z roku 1967 Marketa Lazarová. O obnově původní kopie se hovořilo už dlouho, filmoví fanoušci dokonce před mnoha lety iniciovali petici, protože se nechtěli smířit s tím, že toto dílo mohou vidět jen na starší videokazetě s nekvalitním obrazem a zvukem. Zrestaurovaná verze, jejíž výroba stála dva miliony korun, měla v létě světovou premiéru na MFF v Karlových Varech. A teď se můžete na šestnáctiletou Magdu Vašáryovou dívat doma sami v nejlepší kvalitě nebo tenhle lyrický skvost nadělit někomu pod stromeček.

17:31
Světodějná moc svobody slova - zítra v přímém přenosu právě tady. Hezký večer!Zítra od deseti hodin do čtyř hodin odpoledne budete moci na stránkách tohoto časopisu sledovat přímý přenos mezinárodního sympozia Světodějná moc svobody slova. U příležitosti Dne lidských práv ho organizuje Knihovna Václava Havla ve spolupráci se společností Člověk v tísni a pražským Divadlem Archa. Podrobnosti o programu se dočtete zde.Hezký večer všem přeje dnešní DJ a loučí se se čtenáři melancholicky upřímnou, na ukulele hranou písničkou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].