Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 8. 11. 2012

Co si představíš, když se řekne Austrálie? • Autor: Profimedia.cz
Co si představíš, když se řekne Austrálie? • Autor: Profimedia.cz

07:41
Dobré ráno s restitucemiPo dvaceti letech začíná dostávat vztah státu s církví konkrétnější podobu. I přes odpor levice sněmovna včera v noci schválila církevní restituce.Zákon podpořil i poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012), který se dohodl s vládní koalicí na tom, že církve nebudou osvobozené od daně za prodej vráceného majetku. „Církvím bude do budoucna uložena povinnost platit daně, tak jako je platí každý jiný daňový poplatník, každá jiná právnická osoba takového druhu. To je myslím rozsah dohody, který mi dovoluje, abych připojil k tomuto návrhu zákona pozitivní hlas," řekl ČRo.Pokud zákon podepíše Václav Klaus, mohly by církve dostat nazpět přibližně polovinu majetku, který v minulém režimu zabavili komunisté, a rovněž kompenzaci za majetek nevydaný. Církve během komunismu přišly o 181 tisíc hektarů lesa, 72 tisíc hektarů zemědělské půdy a 8 tisíc hektarů dalších nemovitostí. Celkový objem restitucí dělá kolem 120 miliard korun.Ve chvíli, kdy bude zákon vyhlášen, ČSSD podá ústavní stížnost.Je tu ráno, tak jednu stejnojmennou. Dobré ráno všem.

08:55
Nejdražší parkoviště v zemiMěsto Praha se chystá stavět parkoviště u nové stanice metra Veleslavín, které pokud se postaví, stane se automaticky nejdražším parkovištěm v zemi. Od původního plánu pro 600 parkovacích míst a konečnou zastávku autobusů za miliardu a čtvrt korun už ale magistrát začíná pomalu upouštět, přece jen dva miliony za jedno parkovací místo, uznává, je asi trochu přemrštěné. Prý by to mohlo jít i levněji, ale musí se to stihnout do roku 2015, jinak by město přišlo o osmimiliardovou dotaci z Bruselu.„Jestliže se ukáže, že projednání té jednodušší stavby, která by byla levnější, nejsme schopni stihnout, tak nám nezbude nic jiného, než stavět variantu za 1,3 miliardy," řekl ČRo náměstek primátora Josef Nosek (ODS).Můžeme začít uzavírat sázky, zda město zvládně vymyslet levěnšjí variantu, kterou by stihlo do října 2015.Když už tu padla řeč o autobusech, jeden se dostal do písně kapely Zrní.

10:01
Komunisté v Číně volí a ještě týden budou volit nové vedeníČínská komunistická strana se pustila do týden trvajícího sjezdu, v pořadí osmnáctého, během kterého zvolí nové vedení země. Kdo obsadí ten nejdůležitější post, už všichni víme (o výměně čínských vládců v profilovém článku Tomáše Lindnera nebo v rozhovoru s čínským blogerem Michaelem Antim). Zbytek členů Politbyra se dovíme příští středu. Mezi kandidáty je jen jedna žena a nových tváří bude prý tentokrát také poskrovnu - jen asi sedm. Výměna stráží se děje proto, že někteří členové politbyra už jsou příliš staří, vůdce se měni po deseti letech.„Nesmíme podcenit problém rozmáhající se korupce. Mohl by mít totiž fatální dopad na stranu, a zapříčinit i její možný pád. Nebo dokonce i rozpad celé země," pronesl ve své řeči na zahájení sjezdu  prezident Chu Ťin-tchao. Sjezdu se účastní bezmála dva tisíce lidí.O nastupujícím lídru Si Ťin-pchingovi toho příliš mnoho nevíme, jen to, že pochází z rodiny kdysi prominentního činovníka, jehož existence je dnes ale jaksi tabu. Obecně je brán za přívětivějšího a „lidštějšího“ člověka, než odstupující Chu Ťin-tchao. Si Ťin-pching na první pohled „dědí“ Čínu prosperující, ale na ten druhý to bude mít o to těžší, že obyvatelé země s jednou z největších ekonomik světa se začínají čím dál častěji ozývat proti vykořisťování a špatným pracovním podmínkám, porušování svých práv atd. Čína je dnes zemí velkých extrémů - žije v ní přibližně milion milionářů (počítáno v dolarech) a asi 150 milionů lidí, kteří vyžívají na jednom dolaru denně.Člověk by si až řekl, kam se poděla základní myšlenka komunismu - rovnost, že?Oblíbená a nepřekonatelná čínská zpěvačka Sa Ding Ding.

10:45
Pozor na podvodné smsLidovky.cz píší o podvodných sms, které českým uživatelům mobilů občas přistanou v mobilech a po otevření jim je naúčtována částka 99 Kč. Problémem je, že dotyčný zákazník si žádnou službu neobjednal, jen si sms přečetl a už musí platit. Operátoři bez problémů tyto sms zákazníkům naúčtují, jelikož prý nenesou zodpovědnost za to, že si ji zákazník přečetl. Zákazníci takto podvedení se mají obrátit na Český telekomunikační úřad nebo rovnou policii. Společnost, která sms posílá, se jmenuje Dimoco Czech a má sídlo v Rakousku. Tah s podvodnými smskami prý zkoušela už i ve Slovinsku.

11:14
Fotbalový svět: Rozhodčí Adámek vzal úplatekFotbalový rozhodčí Tomáš Adámek podle informací Aktuálně.cz přiznal, že vzal úplatek 200 000 korun. Aktualne to prozradily dva „dobře informované zdroje“. Adámek měl za úplatek ovlivnit zápas Jablonce proti Plzni, ve kterém Viktorka Plzeň nakonec vyhrála (2:0).My si teď dáme zápas Německo s Hegelem a Leibnitzem v týmu proti Řecku s Aristotelem a Archimédem.

12:10
Návrat žen v domácnosti v Německu?Je příspěvek za péči doma jen férovou komenpenzací mladým německým rodičům, kteří neuspěli dát své dítko do státem dotované školky? Nebo způsobí to, že si mladé matky přestanou hledat práci a raději zůstanou se svými dětmi doma? Německá média i veřejnost hledají odpověď na plán tamní vlády poskytovat rodičům dětí ve věku od 13 do 36 měsíců příspěvek ve výši 150 eur.Mnozí argumentují tím, že plán konzervativců znamená návrat do dob, kdy platilo „Kinder, Küche, Kirche“ (děti, kuchyň, kostel-církev), jinými slovy krok zpět do dob, kdy se od ženy očekává podřízení se rodině a dětem. Redaktorka nejčtenějšího ženského časopisu Brigitte, Julia Karnick, finanční podporu odsoudila se slovy, že je to zodpovědnost rodičů, pokud nechtějí využít služeb, které jim nabízí stát, a proč by jim stát za to měl ještě platit. Jiní mají za to, že příspěvek pomůže rodičům najít adekvátní péči o děti a oba pak mohou do práce.A tahle neodolatelná hospodyňka nám teď zazpívá, že by se chtěla osvobodit…

13:09
Ruští opozičníci zůstanou ve vězeníMoskevský soud zamítl žádost o propuštění dvou opozičních aktivistů Leonida Razvozžajeva a Konstatntina Lebeděva. Oba jsou členové levicové strany Levé fronty a oba čelí obvinění z podněcování rušení veřejného pořádku na protivládní demonstraci ze 6. května. Obžaloba vychází z televizního dokumentu s názvem Anatomie protestu 2. V něm se praví, že za peníze získané ze zahraničí chtěli svrhnout vládu. Oba vinu popírají a zůstanou ve vězení minimálně do ledna 2013. Leonid Razvozžajev byl před pár týdny zadržen v Kyjevě, natlačen do mikrobusu a převezen do Moskvy. Ruské úřady však tvrdí, že se sám do Ruska vrátil a sám se přišel na policii přiznat. Jako důkaz předkládají podepsanou výpověď. Razvozžajev však tuto výpověď vzal zpět s tím, že ji podepsal pod nátlakem, protože ho mučili a tři dny mu nedali najíst a ani ho nenechali chodit na toaletu. Protivládní protest 6. května se zvrhl v násilný střet mezi pořádkovými silami a opozičníky. Autorka těchto řádků na protestu byla a může potvrdit, že pořádkové síly se chovaly agresivně a mlátili lidi hlava nehlava, včetně kolemjdoucích důchodců. Někteří demonstrující se bránili také silou, co to šlo, ale většinou šlo buď o obranu nebo o provokátory. Ve vězení nyní sedí 11 lidí, dalších 7 obviněných je stíháno na svobodě. Jak upozorňují někteří cynici - nejsou to pohledné mladé ženy a la Pussy Riot, svět o nich moc neví.

13:41
Romský protest proti diskriminaci ve školáchU příležitosti pátého výročí rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který tehdy označil segregaci romských dětí a jejich začleňování do speciálních tříd a škol za nezákonnou, se včera v Ostravě sešla skupina asi 150 Romů, kteří žádali rovný přístup ke vzdělání.Podle nich se za těch pět let vůbec nic nezměnilo, romské děti stále často končí v tzv. praktických školách. Po absolvování těchto škol se jim výrazně snižují šance na další vzdělání a zaměstnání. Demonstranti došli k ostravskému magistrátu, kde zapálili svíčky jako symbol pohřbení nespravedlivého vzdělávacího systému. Za protestem nestála žádná neziskovka, demonstranti se smluvili sami. „S nápadem přišla skupinka ostravských Romů, kteří si usmysleli, že je potřeba se nějak zplnomocnit a nežádat o pomoc žádné neziskové organizace, nicméně udělat protestní akci sami od sebe,“ cituje server Romea Jolanu Šmarhovyčovou.

14:29
Natáčení kompletního Dvořáka začaloČeská filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka zahájila včera večer natáčení všech Dvořákových symfonií pro společnost Decca. První dvě symfonie, které se včera večer nahrávaly symbolicky v Dvořákově síni, byly 1. a 6. symfonie. Zatímco 6. symfonie patří k těm nejhranějším, 1. Antonín Dvořák nikdy neslyšel hrát. Poslal ji totiž kdysi dávno do soutěže, kterou nevyhrál, a organizátoři skladbu, kterou recenzent HN Petr Veber považuje za nevyhraněnou a nevyzrálou, nevrátili. Objevila se až ve 20. století. Jiří Bělohlávek se ujal taktovky letos v září a netají se svými ambicemi udělat z České filhamornie konkurenceschopné, hodnotné těleso.A nyní už Zlonické zvony… Dnešní DJ není žádný expert na klasiku, takže si netroufá posoudit nevyhraněnost této skladby, ví jen, že když ji slyší, chce se jí rozběhnout a tančit… Tak pozor, aby vás to také nestihlo, zvlášť pracujete-li v malém prostoru…

15:32
Klokan a surfování? Austrálie je víc než toCo si představíte, když se řekne Austrálie? Klokana, surfing, moře, pláže, oranžovou poušť a možná Korkodýla Dundeeho? To všechno sice v Austrálii mají, ale ze země protinožců toho pochází víc. Nová kniha mapující ryze australské vynálezy má za úkol trochu napravit image země.Jeden z vynálezů, který se narodil na asutralském území, je například Wi-fi. „Tehdy si lidé klepali na čelo, když slyšeli, co chceme vymyslet. Vůbec jsme netušili, kam to bude směřovat,“ říká John O'Sullivan o něčem, co nám dnes přijde úplně běžná věc.Další velmi užitečná věc pocházející z Austrálie je černá skříňka. Vymyslel ji člověk, jehož rodina zahynula při leteckém neštěstí v roce 1934. Dave Warren tehdy přemýšlel, jak zachovat údaje o tom, co se dělo na palubě havarovaného letadla. Nakonec na to přišel a první černá skřňka spatřila světlo světa v Anglii.Mezi další nám dnes známé věci, které k nám přišly z Austrálie, je například ultrazvuk, injekční stříkačky na jedno použití a nebo také záchod s úsporným splachováním, tzv. dual flash toalet. S kolegy jsme si tu lámali hlavy, jak tenhle krátký, výstižný termín z aj do čj přeložit. Na některé věci je zkrátka čeština moc komplikovaná…Nick Cave: The Ship Song

16:25
Jágr: společně to dokážeme, rodino!Teď jednu malou nezpravodajskou vsuvku: na sociálních sítích koluje zpráva o tom, jak aktivně Jaromír Jágr v poslední době používá Facebook. Založil si na něm profil Hokejová rodina: společně to dokážeme a co chvíli píše jakési mikroblogy s postřehy, nápady a výzvy. Jednou píše o tom, jak je důležité si pomáhat, třeba při roztlačování auta, jindy o rozchodu a bulváru. Prostě to má asi jako takový deníček.A nebo, že by měl Jaromír ještě jiné ambice? Co vlastně chce dokázat? DJ při pohledu na jeho stránku a všechny ty pozivní proudy, kterými se to tam jen hemží, má DJ pocit, že Jágr by jednou mohl chtít kandidovat na prezidenta. A proč by ne, že? Ostatně zpráv o Jágrovi máme v médiích víc než o současném panu prezidentovi, tak je u nás populární. I respekt dj se mu teď, v tuto chvíli, věnuje, ale dost, dáme si píseň.
Střídmí klusáci v kulisách višní

17:03
Franz a Fischerová posilují, Zeman dohání FischeraNe, nejde o žádné atletické výkony, ale o prezidentské klání, jež nás čeká už za dva měsíce. Podle průzkumu agentury Median to vypadá, že Miloš Zeman dohání Jana Fischera, a Vladimír Franz a Táňa Fischerová posilují. Víc vám dnešní DJ neprozradí, protože tak nějak z principu nemá ráda předvolební průzkumy, vždycky jí unikal jejich smysl, kromě toho, že slouží k posilování populismu. Je tu podzim, dáme si nějaké struny. Avishai Cohen - Remembering. Nádhera.

17:39
Diváci Mezipater letos hladovět nebudouUž jen něco málo přes dvě hodiny dělí 13. Queer filmový festival Mezipatra od slavnostního zahájení, které proběhne v pražském kině Lucerna. V několika sekcích se představí víc než 100 snímků. Mezinárodní porota složená z vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého Marka Thera a filmové kritičky Cerice Howard. Tradičně bude i divácké hlasování, divadelní performance, přednášky a rozhodně nebudou chybět i opulentní mejdany, slibují organizátoři. Pro hladovějící diváky je připravena speciální slevová akce. Víc už ale na stránkách festivalu.Na závěr českou Amy Winehouse, neboli Kláru Vytiskovou z Toxique, která bude diváky Mezipater provádět závěrečným večerem (14.11). Kreativní večer všem, zítra vám zprávy a zajisté skvělou hudbu bude hrát Pavel Turek.   

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].