Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 3. 5. 2012

Propusťte Pussy Riot • Autor: Milan Jaroš
Propusťte Pussy Riot • Autor: Milan Jaroš

07:53
Dobré ráno z prádelnyDobré ráno, je čtvrtek 3. května. Původně to mělo být krásné deštivé ráno, ovšem občas pršet přestane, a dokonce vykoukne slunce. Tudíž je docela možné, že místo sympaticky zamračeného dne tu bude - nekorektními slovy Phila Marlowa – jako v čínský prádelně. Tam prý vlhké vedro zahánějí zpěvem.

08:35
Edvard Munch se prodal za rekordní dvě miliardySlavný obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha zachycující „ztrápenou duši moderního člověka" se na dražbě v New Yorku prodal za 119,9 milionu dolarů (asi 2,3 miliardy korun). Jedná se o překonání dosavadního aukčního rekordu 106,5 milionu dolarů, za které se před dvěma lety prodala malba Nahá v sochařském ateliéru od Pabla Picassa.„Šel jsem po cestě se dvěma přáteli - začalo zapadat slunce - obloha náhle krvavě zrudla - zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven - obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve - moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí - a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik,“ napsal autor na rám nyní prodaného obrazu. Pastel je jednou ze čtyř verzí Křiku - a jedinou, která je v soukromých rukou.Nového majitele zdroje neupřesnily, ale může to být Roman Janoušek. Do obrazu je prý už dlouho zamilován, neboť mu připomíná situaci, kdy šel jednou se dvěma přáteli z magistrátu z golfu, v obloze nad jamkami se třepotali kolibříci a on cítil, jak ho prostupuje silný, nekonečný a existenciální výkřik: "Bože, to by bylo fakt nepříjemný, ztratit tyhle kontakty. A já nemám rád zbytečný trable." - Protože ovšem není sobec a myslí i na Prahu, daruje ho do zasedacího sálu metropolitním zastupitelům.

09:37
Vítejte mezi indies, kandidáte ŠvejnarePodle serveru Novinky.cz politické vody ve středu rozčeřila zákulisní informace, že ekonom Jan Švejnar odmítne podporu ČSSD v přímé volbě prezidenta. Vše se ale vyjasnilo na schůzce s šéfem strany Bohuslavem Sobotkou. Zdroj Práva nejprve prohlásil, že ekonom a jeho liberálně smýšlející přátelé usoudili, že podpora ČSSD by v prezidentském klání byla spíše přítěží a výhodnější je nezávislá pozice. A že kvůli tomu spadl se stolu koncept prezidentských debat. Sobotka ale po setkání se Švejnarem uvedl, že vše je jinak. Ekonom se zúčastní spolu s Jiřím Dienstbierem prezidentské debaty, která se ve čtvrtek koná v Ústí nad Labem, a ani podpoře strany se prý nebrání.No jo, co všechno ti nezávislí neudělají, aby ukázali, jak jsou nezávislí. Tak uvidíme, jak si povede indie ekonom na pódiu. Mimochodem moderátorkou série debat je Mirka Čejková; asi po rozvodech s bohatým golfistou a fotbalovým manažerem přestoupila.

10:27
Bacha, na Paříž táhnou niggas. Rádi vás vidímeStředeční televizní debata kandidátů na francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollanda přinesla velmi prudký střet obou mužů, přičemž není možné říci, že by jeden z nich měl jasně navrch, píší agentury. Socialistický kandidát Hollande kritizoval hlavu státu Sarkozyho, že jeho pětiletá vláda byla neúspěšná. Viditelně rozčílenější Sarkozy se v přímé debatě před nedělní volbou prezidenta pokusil znevěrohodnit program svého soupeře. Zabojoval i o hlasy voličů krajní pravice, když slíbil snížit o polovinu imigraci a varoval před islamizací Francie. Hollande zase srovnával horší výkon francouzské ekonomiky s německou a z opakoval, že ukončí zvýhodňování bohatých.BBC označila téměř tříhodinovou debatu za nerudnou výměnu názorů, při které oba potvrdili hlavně pocit, že se nemají rádi.V této souvislosti je zajímavé připomenout si hlasy komentátorů, že i Holland je velký pragmatik – o čemž ostatně vypovídá výběr jeho předvolební písně. Zvolil si Niggas in Paris od Jay-Zho a Kanye Westa, což se dá vykládat jako podpora multikulturalismu i nadbíhání jejím kritikům (nehledě na to, že autoři jsou nechutně bohatí). Asi nejsledovanější píseň měl letos krajně levicový kandidát Jean-Luc Melenchon – pak se ovšem ukázalo, že song parafrázující politikovo volební heslo není podle všeho vyjádřením lásky od dívky jménem Victoire Passage, ale reklamou jisté PR agentury, již nazpívala Švédka Rebecca Carlborn. Což je pěkná ukázka, jak funguje současná popkultura a marketing - a koneckonců i politika.

11:39
Případ tykadlového řidiče půjde k Nejvyššímu souduAktuálně.cz píše, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podá stížnost proti odsouzení bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetany. Ten musí strávit sto dnů za mřížemi kvůli tomu, že kreslil tykadla politikům na předvolebních billboardech. Ministr tím prý vyslyšel desítky lidí. Není to prý „kritika verdiktu. Chceme, aby se Nejvyšší soud zabýval dvěma otázkami, a to zájmem na ochranu majetku a veřejným zájmem vyjadřovat politické názory". Smetana je v současné době v Pankrácké věznici, kam byl převezen poté, co se během nedávné demonstrace odborů vydal policistům. V současné době mu hrozí další trest kvůli tomu, že odmítal nastoupit do vězení. Do věznice poslala Smetanu soudkyně Markéta Langerová, žena tehdejšího lídra olomoucké ODS Ivana Langera. Třicetiletý bývalý řidič „na protest proti politickým elitám" pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS.Tak že by něco jako válka v ODS? Situace je nejasná, asi jako v téhle písni – která by mimochodem pokryla potřebu předvolební hymny pro všechny české politické strany, čímž by se minimálně ušetřilo.

12:22
Zemědělci hrozí blokádami silnic kvůli daním a naftěČeští zemědělci odstartují 23. května blokády některých silnic po celé zemi. Důvodem je chystané zdanění vína a konec podpory zemědělské nafty, u které si nyní mohou uplatnit slevu na dani. Varují, že mohou přijít ještě další protesty. „Jak velké protesty budou, rozhodnou místní krizové štáby, které se začnou zakládat v pondělí. Například na Vysočině si jsem jist, že to bude ve všech pěti okresech. Bude se jednat o přejezdy zemědělské techniky, které budou trvat dvě hodiny. Univerzální recept není, ale bude to celkem jednoduché. Vyjedou traktory a pojedou po stanovených trasách,“ řekl iDNES.cz prezident Agrární komory Jan Veleba. Opatření by prý dál snížilo konkurenceschopnost českých zemědělců. Zemědělci se zároveň cítí dotčení, že s nimi o změnách premiér Petr Nečas nejednal.Pokud by se zemědělci rozhodli na protest vylévat i chardonnay, mohu poskytnout adresu. Uděláme si doma pěkný winehouse.

13:05
Přijdou silné bouřky, průtrže mračen i kroupyVe čtvrtek odpoledne a večer se v souvislosti s přechodem studené fronty mohou na většině území ojediněle vyskytnout silné bouřky doprovázené silnými dešti a krupobitím. Varoval před nimi Český hydrometeorologický ústav. „Během čtvrtečního odpoledne a večera se ojediněle vyskytnou silné bouřky doprovázené výskytem krup a přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 milimetrů za hodinu,“ uvedl ČHMÚ.Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, či sklepů, varovali meteorologové. Studená fronta postupuje přes naše území k severovýchodu a výstraha platí od čtvrtečního poledne pro všechny kraje s výjimkou Karlovarského, Plzeňského a Jihočeského a do 23. hodiny.První bouřky se silným deštěm a krupobitím zasáhly naše území již ve středu. Po několika dnech s tropickými teplotami se také citelně ochladilo. K dalšímu snižování teplot dojde v dalších dnech. O víkendu by měla odpolední maxima šplhat pouze ke 20 stupňům a připravit se musíme i na déšť či alespoň na přeháňky.Ideální pro poslech nové desky Tindersticks. Méně rocku, více soulem prodchnutého písničkaření s nečekaně velkým vkladem elektroniky. Nejlepší album jejich druhé etapy. Smutek pro 21. století. Kvalitní hořká čokoláda.

14:10
Strana Karolíny Peake bude pomáhat všem LIDEMNová strana zakládaná kolem vicepremiérky Karolíny Peake se bude jmenovat LIDEM. Název vychází ze spojení slov „liberální demokraté" a navrhl ho jeden z příznivců vznikající partaje na Facebooku. V nejbližších dnech oslovíme mladé výtvarníky uměleckých škol se žádostí o vytvoření loga.„Názvem nového politického subjektu vyjadřujeme naše zařazení v rámci politického spektra a zároveň náš hlavní cíl – politiku, jejímž hlavním motorem jsou zájmy občanů, lidí. Chceme se profilovat jako strana liberálního pravostředého zaměření a hodláme se zasadit o obnovu důvěry veřejnosti v systém parlamentní demokracie a politiky," uvedla Peake.Jméno autora názvu vicepremiérka neuvedla, chce ho však pozvat na křest nové strany a navíc dostane 10 tisíc. Název je zapotřebí kvůli tomu, aby strana mohla začít shánět tisíc podpisů pod petici, bez níž není možné ji zaregistrovat.I když má nová platforma název, ve Sněmovně bude zastoupena nezařazenými poslanci. Peake totiž po svém odchodu z Věcí veřejných nesehnala deset zákonodárců pro založení nového klubu. K peakeovcům se zatím přihlásilo osm poslanců.Tak to je vážně škoda, že se neprosadil název Twin Peaks. ODS by je pak mohla následovat s přejmenováním na Kmotraa ĆSSD s Kočkou na rozpálené plechové střeše.

15:00
Plastici a Čokovoko se v Lucerně zastanou Pussy RiotSkupiny The Plastic People of the Universe a Už jsme doma uspořádají 15. května v pražském Lucerna Music Baru koncert na podporu uvězněných hudebnic z ruské kapely Pussy Riot. Akce s názvem Už zase zavírají muzikanty se dále zúčastní Filip Topol, Vlasta Třešňák se skupinou a kapely Čokovoko, Echt! a Kopir Rozsywal Bestar. Plastici také zveřejnili petici za jejich propuštění. Vstupenky za 100 korun jsou k dispozici v pokladně Lucerna Music Baru a v čítárně Unijazzu. Moskevský obvodní soud 19. dubna rozhodl o prodloužení vazby tří členek punk-rockové skupiny Pussy Riot zadržených při únorovém happeningu v centrálním moskevském kostele. Budou-li odsouzeny, hrozí jim až sedm let vězení.No, jsou to někdy etapy v životě ženy.

15:52
V naftě je příliš mnoho síry, varuje inspekceAž čtyřnásobně zvýšený obsah síry v motorové naftě objevila Česká obchodní inspekce u největších prodejců paliv na českém trhu. V jednom vzorku odebraném na konci dubna na Šumpersku byl obsah síry dokonce téměř čtyřicetkrát vyšší oproti normě. Zvýšený obsah síry byl zjištěn u celkem deseti vzorků nafty ze 132 odebraných v závěru března a v dubnu zejména u čerpacích stanic ve Středočeském kraji, na Plzeňsku, Ústecku, na jihu Čechu a severu Moravy.proto se pak zvýšil počet kontrol.Vadná motorová nafta pravděpodobně pocházela od jediného výrobce nebo dodavatele, podle ČOI jde o jednoho z největších dodavatelů pohonných hmot. „Jeho jméno bude zveřejněno okamžitě po nabytí právní moci rozhodnutí," slibuje ředitel inspekce Jan Štěpánek. Kromě negativních vlivů na životní prostředí může vysoký obsah síry v naftě také poškodit motor vozidla či snížit jeho výkonnost. Hrozí poškození katalyzátorů a zařízení pro úpravu výfukových plynů, což může způsobit nedostatečnou akceleraci a problémy například při předjíždění.Vyšší obsah síry by mohl být způsoben ďábelským zdražováním. Tak každopádně pozor na motory, kárách je tak krásně bezpečně.

16:44
Studenti na Zélandu se opíjejí jako oposumovéStudenti na Novém Zélandu přidělávají vrásky policii provozováním zábavy nazvané hra na oposuma. Pojmenovaná je podle malého savce, který je na ostrovech velmi rozšířený. Kratochvíle spočívá v tom, že člověk se usadí na stromě a začne se opíjet, dokud se nezřítí, popsala záležitost agentura AFP. Vášeň pro tuto aktivitu zachvátila především studentské město Dunedin na Jižním ostrově, jehož parky jsou prý pravidelně zahlcovány skleněnými lahvemi a střepy a trávníky jsou znečištěné.„Trvá to už dva až tři roky,“ postěžoval si ředitel městských parků Alan Matchett. Zaměstnanci místní správy podle něj mají co dělat, aby odpad zanechaný hráči na oposuma pořádně vyčistili. „To, co vypijí, z nich zase musí vyjít někudy ven, takže zvrací nebo močí na stromy. Není příjemné se s tím vším potkávat.“Městské úřady jsou znepokojeny i nebezpečím úrazů, které hrozí podroušeným studentům usazeným na stromech, i potížemi pro chodce. Vačnatý oposum s huňatým ocasem žije na stromech a na Novém Zélandu se mu daří. Často je k vidění právě v parcích.U nás nežijí oposumové, ale ani koaly a vačice. To bude ten důvod, proč je u nás čisto a nikdo a nic odnikud nikam nepadá.

17:25
Bin Ládin chtěl sestřelit letoun s Obamou, aby zvýšil prestiž al-KáidyZ posledních poznámek Usámy bin Ládina, které našlo americké komando v jeho domě poté, co ho zastřelilo před rokem v Pákistánu, vyplývá, že vůdce al-Káidy se obával ztráty vlivu své organizace. Její věhlas chtěl zvýšit velkým odstrašujícím činem, jako je například atentát na amerického prezidenta Obamu.Vůdce teroristické sítě se podle svých poznámek a dopisů rozčiloval nad ztrátou operačních kapacit své organizace. Zároveň ho vyvádělo z míry, že muslimové, které chtěl poštvat proti jejich vládám a Západu, ztráceli k al-Káidě důvěru. Podle agentury AP Bin Ládinovy záznamy umístilo na internet středisko americké armády pro boj s terorismem.Bin Ládin si především přál sestřelit letouny přepravující prezidenta Baracka Obamu a bývalého šéfa amerických sil v Afghánistánu generála Davida Petraeuse. Domníval se, že s Obamovou smrtí by se do čela USA dostal „zcela nepřipravený“ viceprezident Joe Biden, což by podle něho uvrhlo zemi do chaosu.Poradce Bílého domu pro boj s terorismem John Brennan před několika dny řekl, že bin Ládin psal i o svých obavách ohledně budoucnosti al-Káidy, která prý neměla moc nadějí na přežití vzhledem k rychlé likvidaci jejích vůdců Američany. Podle Brennana se tak potvrzuje, že USA jsou v mnohem větším bezpečí od té doby, co byl bin Ládin usmrcen.A s touto pozitivní zprávou se dnes loučíme

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].