Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 19. 1. 2012

Klid před bouří? (Varnsdorf) • Autor: Milan Jaroš
Klid před bouří? (Varnsdorf) • Autor: Milan Jaroš

08:02
A zatímco jsme spali……v Melbourne Petra Kvitová hrála a vyhrála. Zvítěžila nad Španělkou Carlou Suárezovou-Navarrovou a postoupila do třetího kola Australia Open.  Dvě další Češky Lucie Hradecká a Barbora Záhlavová-Strýcová takové štěstí neměly a „skončily na raketě“ svých soupeřek, jak se píše ve zprávách.Naopak začala znovu fungovat Wikipedie, jejíž stránky byly vypnuty na protest proti proti chystaným americkým zákonům proti internetovému pirátství. Proti zákonům ministra Dobeše zase budou  protestovat studenti a akademičtí pracovníci univerzity Karlovy, vydají se odpoledne pochodem na úřad vlády. Snad se na to dobře vyspali a vy též. 

08:56
Čína ještě mocnější, stěhuje se do městČíňané se stěhují do měst, což znamená vyhlídky na ještě rychlejší hospodářský růst. Podle nových statistik žije přesně 51,3 procent obyvatel ve městech, neboli 675 milionů Číňanů. V roce 1980 žilo přitom ještě osmdesát procent Číňanů na venkově.Píší to ve Spieglu a mají k tomu fotografie z desetimilionového města Kanton, které se má stát jádrem čtyřicetimilionového megacity. V Kantonu by prý chtěl žít každý.

10:01
Kapitán výletní lodě přiznal chybu. Špatně navigoval.Kapitán lodě Costa Concordia Francesco Schettino přiznal, že se dopustil navigačního omylu. Společnost provozující loď navíc tvrdí, že jel po neschválené trase. Uvedlo to BBC podle informací, které unikly z vyšetřování.„Navigoval jsem zrakem, protože dobře znám hloubku, a provedl jsem tento manévr třikrát nebo čtyřikrát. Tentokrát jsem však nařídil obrat příliš pozdě a skončil jsem na mělčině,“ vypověděl Schettino.Doposud kapitán tvrdil, že se žádné chyby nedopustil a že útes nebyl vyznačen na mapě. Je ale otázka, zda měl pro takový manévr těsně při pobřeží mapy dostatečně podrobné. U výslechu také kapitán uvedl, že o tom, kudy popluje, se rozhodl po vyplutí z přístavu Civitavecchia u Říma. Místo aby nechal ostrov Giglio po pravoboku, rozhodl se jej obeplout z východu a proplout úžinou mezi ostrovem a pevninou. Chtěl takto vzdát čest svému známému na břehu, kapitánovi ve výslužbě. Novinky.cz k tomu přinášejí víc informací a video ze záchrany.

11:00
Kodakový moment je pryč. Firma bankrotuje„Kodak moment“ se v angličtině vžilo pro chvíli, kterou stojí za to vyfotografovat. Kodak byl 131 let synonymem fotografie. Teď ale požádal o ochranu před věřiteli, stojí před bankrotem.Výrobce filmů Kodak propustil od roku 2003 47 tisíc zaměstnanců. Stal se obětí digitálních technologií. Paradoxní při tom je, že právě Kodak v roce 1975 představil první digitální kameru. Fotografové celého světa litují ikonické značky, litujme s nimi a se Simonem a Garfunkelem.

11:59
Krištof Kintera je výtvarníkem roku. Taky za sebevrahyNápis „Memento mori. Těm, kteří si v těchto místech vzali život“ připevnil výtvarník Krištof Kintera na sehnutou a pokroucenou pouliční lampu přímo pod Nuselským mostem. Hlavně za toto dojemné dílo ve veřejném prostoru dostal cenu Osobnost roku.Cena funguje při Galerii Klatovy/Klenová, udělují ji kurátoři a teoretici a Krištof Kintera si ji jistě zaslouží. Kdo lampu neviděl, může se podívat sem, kdo nikdy neviděl nadávat tašku, může se podívat sem. Je to jedno z jeho starších děl, igelitka, která říká, mám toho plné zuby. V případě, že by na tom čtenáři byli podobně, snad je povzbudí. Nejsou v tom sami.

13:11
Zachráněný z laviny bude platit za záchrannou operaciPřes padesát horských záchranářů hledalo ve středu v Nízkých Tatrách českého turistu, kterého smetla lavina. Zachránil se nakonec sám, měl by ale záchrannou operaci zaplatit. Stála 12 tisíc eur (přes 300 tisíc Kč).Podrobně příběh líčí Novinky.cz:Skupina českých turistů se vydala ve středu na túru na Chopok a po hřebenech Nízkých Tater. Byla špatná viditelnost, mlha, sněžilo a v Nízkých Tatrách je vyhlášený čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí.Jeden z českých turistů utrhl sněhový převis a uvolnil lavinu. Strhla muže do žlebu, ale zázrakem z ní vyvázl bez zranění. To ovšem záchranáři nevěděli a hledali ho přes pět hodin v lavině. Na pomoc přiletěl také vrtulník z Popradu, který na místě vysadil lékaře. Nakonec muže našli, jak vyčerpaný a promrzlý hleda cestu do civilizace. Byl zachráněný, jak to bude s platbou se čeká. Muž nebyl pojištěný.Na útěchu píseň od australského uskupení Avalanches čili Laviny. Je to show ještě příšernější než všechny laviny celých Tater.

13:34
Kontrola zabavila vlak. Dvacet vagónů naftyKontroloři berní správy poprvé v historii zabavili vlak, píše server Ihned.cz.  Jde o největší zátah na podvodníky s palivy. Stalo se to v Pardubicích, vlak ml dvacet vagónů a bylo v něm 1,4 milionu litrů paliva, které cestovaly z  nejmenované země do Česka přes Polsko.Palivo chtěli jeho majitelé prodat čerpacím stanicím za cenu výrazně nižší, než je obvyklé. Tu dosáhli podvodně, tak, že z něj nezaplatili daň. To je údajně obvyklý systém: „Palivo během přepravy několikrát změní vlastníka a v řetězci často účelově založených firem některá „náhle“ zkrachuje a daň nezaplatí. Podobnými fintami přichází stát ročně podle odhadu ministerstva financí o víc jak pět miliard korun,“ píše Ihned.cz.K palivům nám zahraje Půlnoční olej.

14:50
Vojenský převrat v Bangladéši zmařenýČytřiašedsátiletá bangladéšská premiérka Šejk Hasína byla v ohrožení, skupina důstojníků ji plánovala svrhnout. Oznámil to mluvčí armády Masúd Razzák, zprávu převzal server BBC.
Hasína je u moci od roku 2009.  Od svého nástupu do funkce se o její svržení pokoušeli různé skupiny.Pro navození atmosféry Bangladéše přidáváme Bangla song.

15:28
Dělnická strana chce pochodovat VarnsdorfemV děčínské nemocnici včera zemřela žena z rodiny, kterou na Nový rok napadla ve Varnsdorfu skupina Romů. Ženu po ošetření v rumburské nemocnici na Nový rok propustili domů, její stav se však zhoršoval. Byla hospitalizovaná v Děčíně, kde včera zemřela.Vyvolalo to vlnu demonstrací. Pochod Varnsdorfem oznámila i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), nástupce zakázané Dělnické strany. Plánuje ho na 29. ledna.

16:32
Likérka odchází z Lidlu. Nechce prodávat pod cenou.Likérka Fruko odchází z Lidlu. Jak napsal server Ihned.cz, nechtěla likérka přistoupit na obchodní podmínky řetězce. "Kvůli extrémnímu nárůstu cen surovin jsme museli stejně jako jiní výrobci lihovin zdražit. Lidl ale jako jediný z našich odběratelů trval na cenách loňského a předloňského roku. Museli bychom jim prodávat se ztrátou nebo výrazně snížit kvalitu. Obojí je pro nás nepřijatelné, na jejich podmínky jsem nepřistoupil,“ vyjádřil se pro Ihned splumajitel Fruka  Josef Nejedlý. Obchodní řetězec Lidl má v Česku celkem 226 prodejen. Pro Fruko znamená nedohoda na cenách dodávek úbytek tržeb v přibližné výši 100 milionů korun.V posledních dnech se objevily také informace o tom, že na tvrdé podmínky řetězců nechtěly přistoupit firmy Pepsi (šlo o Tesco), vyhrocená je i situace mezi Kauflandem a firmou Danone.Píseň je s tématikou lihoviny, povzbudí však snad i výrobce a milovníky jogurtů.

17:45
Vyhozených devadesát melounůStudenti Karlovy univerzity vyhodili odpoledne z oken právnické fakulty 90 melounů. Mají symbolizovat vyhozených devadesát milionů korun, které stála příprava vysokoškolského zákona. Uvedla to ČT 24. Již dříve odpoledne přijala škola rezoluci, v níž žádá vládu, aby nekvalitní návrh odmítla.také přijala rezoluci, v níž žádá vládu, aby nekvalitní návrh odmítla.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/studenti-vyhodili-z-okna-melouny-univerzita-podnecuje-nepokoje-mini-dobes-16r-/domaci.aspx?c=A120119_114658_domaci_wlk-------------------------------------------------------------------------------- také přijala rezoluci, v níž žádá vládu, aby nekvalitní návrh odmítla. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/studenti-vyhodili-z-okna-melouny-univerzita-podnecuje-nepokoje-mini-dobes-16r-/domaci.aspx?c=A120119_114658_domaci_wlkMinistr Josef Dobeš vyzval rektora UK Václava Hampla, aby mu přišel vysvětlit důvody nepokojů.

18:20
Ivan Horník už smí fotbalServer Aktuálně.cz si povšimnul, že symbol fotbalové korupce a bývalý ředitel Viktorie Žižkov Ivan Horník může zase pracovat ve fotbale. Za kupování zápasů byl před osmi lety potrestán zákazem činnost. Požádal však o zrušení druhé poloviny desetiletého zákazu, který mu to znemožňoval a soud mu vyhověl.Zřejmě nejvíc se do paměti zapsaly odposlechy Horníkových telefonátů, později podklad pro divadelní hru Ivánku, kamaráde. Otrlejší čtenáři, ať si kousek poslechnou, jemnější, ať se jdou projít. DJ půjde taky. Děkuje za pozornost a tímto se loučí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].