Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 18. 4. 2013

Výbuch v texaské továrně na hnojiva zranil stovky lidí • Autor: Profimedia.cz
Výbuch v texaské továrně na hnojiva zranil stovky lidí • Autor: Profimedia.cz

08:00
Lidé by si přáli, aby byl čtvrtek pátekJedna zpráva na začátek pracovního dne: zhruba polovina Čechů, dotazovaných v internetovém průzkumu agentury STEM/ MARK, by si přála, aby se pracovalo pouze 4 dni v týdnu po deseti hodinách, místo 5 dní po osmi. Konkrétně to bylo 51 procent lidí, mezi mladými do 29 let by chtělo čtyřdenní týden 61 procent respondentů. Stoupenci kratšího týdne by nejraději měli volno navíc v pátek, takže dnes by tím pádem měli už skoro volno.Jinak ale dotazovaní mají práci rádi - 88 procent se vyjádřilo, že by pracovali, i kdyby byli finančně zabezpečeni. Někteří by si zkrátili úvazek a jen 8 procent by přestalo pracovat úplně.DJ doufá, že patříte k těm 88 procentům. Užijte si čtvrtek, i když vás nečeká volný pátek. Ale nepřežeňte to s tou radostí z práce - raději si ještě chvíli pohovte u písně o vykořisťování.

08:52
Ve městečku West ve státě Texas hoří továrna na hnojivaVýbuch v texaské továrně na hnojiva zranil stovky lidí, na místě jsou i mrtví. Při explozi se zřítil také nedaleký domov důchodců a uvnitř jsou patrně uvězněni lidé.  Továrna se nachází v městečku West 130 kilometrů jižně od Dallasu. Žije tam 2700 obyvatel. Několik budov hoří, a to včetně místní školy. Na jejím hřišti zbudovali záchranáři sběrný tábor, kde poskytují první pomoc desítkám zraněným, včetně hasičů. Z místa jsou zatím hlášeni mrtví, o počtech nejsou zatím informace. Pobořeno je asi osmdesát domů v okolí továrny.V továrně se vyráběla umělá hnojiva na bázi nitrátů a k explozi zřejmě došlo nešťastnou náhodou. Český rozhlas přinesl zprávy Čechů, usazených v oblasti - už sto let je zde velká česká komunita. Místní atrakcí je údajně například Czech Station, benzínová pumpa, kde se prodávají české koláče a všechny nápisy jsou v češtině.Spiegel on-line přinesl fotografie a amatérské video, které pořídil na mobil kolemjedoucí řidič.

09:51
Podezřelí z BostonuNa videozáznamech z maratonu v Bostonu vyšetřovatelé našli dva muže, které označili za „možné podezřelé“ ze spáchání útoku. Jejich fotografie rozeslali federálním úřadům s požadavkem, aby pomohly s identifikací. Jeden z mužů se v místě výbuchu pohyboval s černým batohem na zádech. Zástupce FBI už dříve řekl, že bomby se nacházely v černém nylonovém batohu nebo tašce. V médiích se dále mluví o muži, který měl bílou kšiltovku obrácenou kšiltem dozadu, světlý svetr a černé sako. Neví se, zda jde o tutéž osobu.Stanice CNN přinesla zprávu, že jeden podezřelý byl zadržen, pak ji ale dementovala.DJ přináší z Bostonu píseň - je mírumilovná, nezávadná, kelt-punková, žádné dementi.

11:02
Cenová válka operátorů zlevní volání. PrýNa výrazné zlevnění neomezeného volání, které na konci minulého týdne oznámila trojice mobilních operátorů Telefónica O2, Vodafone a T-Mobile, reaguje první konkurent. Mobilní operátor Air Telecom, provozovatel značky U:fon, začíná dnes prodávat neomezený tarif v síti GSM za 640 korun při závazku na dva roky a za 740 korun bez závazku. Bude to tedy - v případě smlouvy na dva roky - o 51 Kč méně než u Vodafonu a o 109 Kč méně než u O2 a T-Mobilu. Narozdíl od konkurentů ovšem tarif nezahrnuje SMS zprávy.Nový hráč na trhu je dravý. „Náš realistický výhled je meziroční nárůst prodejů o 20 procent,“ uvedl pro Hospodářské noviny předseda představenstva Air Telecom Martin Hess.Novináři z HN to interpretují jako začátek cenové války mezi konkurencí, na které by měl vydělat zákazník.DJ se vyznává, že dosavadní předražení tarifů bylo dle něj nemravné - a proto si dejme Vyznání Kláry Nemravové .

12:12
Poslanci projednávají novelu. A hrají fotbalÚstavní novelu, která zavádí takzvané konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě, projedná ústavně-právní výbor sněmovny. Podle návrhu musí opozice přijít se jménem nového premiéra, pokud chce hlasovat o kabinetu stávajícím.  Aby novela prošla, jsou potřeba třípětinová většina, tedy hlasy koaličních i opozičních poslanců, opozice však s předlohou nesouhlasí. Podle nich si chce vláda jen ulehčit vládnutí a snížit riziko, že bude odvolána. Marek Benda (ODS) řekl novinářům z ČT 24: „Nemohlo by dojít k situaci jako v roce 2009, kdy padla vláda a zároveň nebylo žádné jiné řešení.“ dodal Benda. Podle místopředsedy ústavně právního výboru Jana Chvojky (ČSSD) vláda jen nechce být obtěžována opozicí. „Jde o další snahu současné vlády omezovat kritiku na parlamentní půdě,“ řekl Chvojka ČT 24. Institut konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě vznikl v Německu po druhé světové válce, model přijalo také Španělsko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko.A ještě jednu zprávu z českého parlamentu přináší zpravodajské servery. Poslanci chtějí založit fotbalový klub a zahrát si na turnaji parlamentů v Soči již v květnu. Požadují na svou činnost rozpočet 650 tisíc.DJ zdraví poslance s písní o fotbale. A vyjadřuje jistou nedůvěru k jejich nápadu - ovšem konstruktivní!   

13:08
První majitelé mají brýle od Googlu. Nesmí je ale prodat.Google začal dodávat datové brýle Glass. Speciální brýle vybavené malým projektorem, kamerkou a operačním systémem Android jsou na světě. Z laboratoří Googlu se dostaly první stovky Google Glass mezi vybrané uživatele – vývojáře nebo vítěze soutěže o možnost si Google Glass koupit v rámci veřejného testování. Noví majitelé za ně zaplatili 1500 dolarů, firma však zakazuje, aby je prodali, zapůjčili či věnovali někomu dalšímu. Ponechává si právo v takovém případě brýle na dálku zničit. Server o technologiích Wired.com píše o muži, který vydražil své nové brýle za 90 tisíc dolarů, zalekl se však možných následků a z obchodu odstoupil.Na světě jsou také první zkušenosti uživatelů. " První videa a fotografie pořízené prostřednictvím Google Glass zároveň ukazují omezení přístroje," píše technologický novinář Otakar Schön ze serveru Ihned.cz. Zde video, co všechno nabízejí brýle google. Spoustu možností, informací a přátel. Není to ale nějak moc informací a možností, ptá se DJ? A musí vám všichni ti přátelé opravdu lézt až do kuchyně, když zrovna snídáte v pyžamu?

14:03
Šmejdi a kontrolořiNovinky.cz přinášejí zprávu o kontrolách na předváděcích akcích pro seniory. Pracovníci České obchodní inspekce od letošního ledna do března provedli 113 kontrol, při nichž porušení předpisů zjistili v 92 případech. Pořádajícím firmám pak uložili 37 pokut v celkové výši 5,355miliónu korun. Nejvíc, skoro 1,8 milionů korun, má zaplatit 1. Česká reklamní společnost. Hrozí jí i odebrání živnostenského oprávnění.Inspektoři odhalili řadu nekalých praktik. Jedná se například o fiktivní výhry, za které musí výherci nakonec zaplatit: „Prodejci vytvoří dojem, že spotřebitel vyhrál nebo vyhraje, pokud bude jednat určitým způsobem, ačkoliv ve skutečnosti žádná taková výhra nebo výhoda neexistuje,“ vysvětlila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová novinářům ze serveru Novinky.cz.Jak to na takové vypečené akci může vypadat ovšem suchá úřední řeč nevyllíčí. Proto DJ doporučuje ještě ukázku z nového dokumentu Šmejdi.

14:59
Putin řekl: jestli budeme takto pracovat, tak neuděláme ani h…„Vypněte kamery,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin novinářům a pustil se do drsné kritiky vlády premiéra a svého předchůdce Dmitrije Medveděva. Stalo se to na konferenci s ruskými ministry a gubernátory v Kalmycké republice na jihu Ruska a zprávy o tom přinesly Lidové noviny. Záznam reprodukoval server Lidovky.cz. „Jak pracujeme? Kvalita práce je mizerná. Jestli budeme muset takto pracovat, tak neuděláme ani ho..o,“ hrozil šéfům vládních úřadů Putin. „Pokud budeme pracovat usilovně a profesionálně, tak to uděláme,“ vyzýval Putin k naplnění svých prezidentských dekretů, které měly zlepšit sociální situaci Rusů. „Jestli do nedokážeme, tak bude třeba přiznal, že buď já pracuji neefektivně, nebo vy všichni pracujete špatně a musíte odejít. Upozorňuji vás, že já se dnes přikláním k té druhé variantě. Myslím, že mi rozumíte. Nedělejte si žádné iluze,“ dodal Putin. Nahrávku zveřejnil server Lifenews.A DJ zveřejňuje další ruskou nahrávku - drsní chlapci, drsná píseň, snad se to bude prezidentovi líbit.

15:50
Doručovatelé budou zapisovat, kolik stojí benzín.Česká pošta začala sledovat ceny pohonných hmot. Doručovatelé balíků dostali nový úkol: stavět po cestě u pump a opisovat ceny. Data hned putují mobilem ke zpracování a objevují se v nové aplikaci pro řidiče a na webu www.tankujlevneji.cz. Pumpařům se to nelíbí.Ceny na pumpách budou opisovat čtyři tisíce pošťáků po celé zemi. Česká pošta chce pokrýt do dvou měsíců až 2 200 čerpacích stanic, celkem je v zemi zhruba 3 500 veřejných pump. Na akci se podílí také Ministerstvo průmyslu a obchodu. Obě instituce tvrdí, že hlavní myšlenkou je transparentní informování o cenách. „Je mojí prioritou, aby zákazníci - občané i firmy - dostávali na čerpacích stanicích kvalitní palivo za přiměřenou cenu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Sdružení čerpacích stanic je ale proti, tvrdí, že tak budou zvýhodněny pumpy, které nakupují nezdaněné pohonné hmoty. Protestují i sami doručovatelé, kterým přibude práce.DJ všem pošťákům expresně doručí píseň od Postal Service. Sláva nazdar, pošťáci, ať se nepřetrhnete v práci!   

17:00
V Pakistánu nařídili uvěznit bývalého prezidenta Mušarafa. Odjel ale domůPákistánský soud nařídil zatčení bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa. Ten je v zemi obviněn ze spáchání velezrady, zorganizování atentátu a ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu. „Nejvyšší soud v Islámábádu zrušil Mušarafovu kauci a nařídil dnes jeho zadržení,“ řekl agentuře Reuters Muhammad Amdžad, generální tajemník Mušarafovy Všepákistánské muslimské ligy. Soud nařídil zadržení bývalého prezidenta v souvislosti s obviněním, že spáchal velezradu. Mělo se to stát, když v době své vlády v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země. Mušaraf je v Pákistánu také obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová. Bývalý prezident považuje všechny obvinění za nepodložená. Nařízení bylo vydáno právě když byl Mušaraf přítomen u nejvyššího soudu. Přesto ho policie nezadržela, nýbrž nechala odjet domů v doprovodu ochranky. Exprezident se minulý měsíc po čtyřech letech vrátil do země z dobrovolného exilu, aby se zúčastnil voleb. Všechna obvinění odmítá.

18:00
Takový byl dnešní den…V Texasu hasiči a záchranáři ve městečku West vyprošťují raněné a hasí. Je tam teď noc, ráno ukáže celé dílo zkázy. Prezident Obama je na cestě do Bostonu, aby se zúčastnil ceremoniálu k uctění obětí teroristického útoku. Hypotéční banka musí vrátit peníze za poplatky klientovi, kterému dala úvěr - je to zřejmě průlomový rozsudek. Lucie Bílá bude dražit na internetu své háčkované obrazy. A raper PSY se na Youtube pomalu dostává ke svému stopadesátmiliontému divákovi.Takový byl dnešní den. DJ děkuje milým čtenářům, že ho s ním strávili. Loučí se a PSY se také loučí. A ne, není to hrubka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].