Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 16. dubna 2015

Jom ha-šoa na náměstí Míru, 2013 • Autor: Matěj Stránský
Jom ha-šoa na náměstí Míru, 2013 • Autor: Matěj Stránský

08:00
RozcvičkaDobré ráno, začínáme zlehka. Rozhýbejme údy s Sardar Jim.

09:00
Co nás dnes čekáNapříč republikou se koná Den vzpomínání na oběti holokaustu Jom ha-šoa. Veřejným čtením jmen uctí jejich památku přeživší, příbuzní, osobnosti veřejného života, žáci a studenti. Koná se na pražském Náměstí míru, v Brně, Kolíně, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci a Sušici.Druhým dnem probíhá pilotní testování přijímacích zkoušek na střední školy s využitím centrálně zadávaných testů, které zajišťuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat).V Praze, Brně a ve stovkách kin po celém světě bude v přímém přenosu z londýnského Národního divadla uvedena nová hra britského dramatika Toma Stopparda The Hard Problem.Na stanicích metra Hlavní nádraží, Muzeum A/C, Můstek A/B, Florenc C, Hradčanská, Nádraží Veleslavín, Vltavská proběhne projekt Nalaďte se v metru, které pořádá dopravní podnik s VOŠ Jaroslava Ježka. V plzeňské Studijní a vědecké knihovně proběhne vernisáž výstavy Žena Slovo Kniha, ženská literární tvorba v arabském světě, která potrvá do 16. května.Do volné přírody bude vypuštěno 130 netopýrů, kteří zimu přečkali v libereckém centru pro zvířata v nouzi.Hele, sluníčko..

10:00
Potratová pilulka míří na pultyLékárny v Česku začínají prodávat „nouzovou portatovou pilulku“, jejíž použití nemá věkové omezení. Uvedení na pulty umožnilo rozhodnutí Evropské komise, s ohledem na zdravotní zátěž, kterou pro tělo představuje, by se měla ale užívat pouze výjimečné.Antony and the Johnsons - Hope there's someone

11:01
Zemřel Stanislav GrossPo dlouhé nemoci zemřel ve věku 45 let expremiér Stanislav Gross. Byl výraznou osobností České strany sociálně demokratické, mezi lety 2000 až 2004 působil jako ministr vnitra. V politice skončil v roce 2005 v důsledku aféry kolem financování svého bytu, na jejímž odhalení se Respekt podílel.Tu najdete komentář Erika Taberyho.

12:03
Pravý hák a podpatekKdyž už jsme u těch rozcviček, tak tu je ještě jedna, a asice z hodin sebeobrany z 40. let.

12:54
K pozornosti médiíNěmecký deník TAZ dnes vydal neotřelou titulní stranu, kterou upozornil jednak na smrt 400 uprchlíků, kteří v neděli zemřeli na lodi nedaleko pobřeží Libye - ale také na nerovnoměrnou pozornost médií, která o události takřka nereferovala.

14:27
Češky si rády berou Němce, Češi UkrajinkyČeský rozhlas rozebral čísla o sňatcích v Česku a dospěl k zajímavým zjištěním: na každé dvanácté svatbě je alespoň jedním z partnerů cizinec, Češi si ze zahraničních občanů nejčastěji berou Slovenky a Češky Slováky. Na dalších místech se ale pořadí zahraničních ženichů a nevěst výrazně liší: u českých žen vedou Němci a Britové, u českých mužů Ukrajinky a Rusky.

15:45
Máte namazáno a nafuknuto? Kolo.V 18:00 začne Velká jarní cyklojízda Brno. Cyklisté projedou Kounicovou ulicí do Králova Pole a jízdu zakončí na revitalizovaném stadionu za Lužánkami. Půjde tak o první veřejnou akci na stadionu, který byl zavřený od roku 2001 a až letos ho nadšenci zkulturnili pro fotbalovou rozlučku Petra Švancary.O půl hodiny později začíná Velká jarní cyklojízda v Praze, povede i tunelem Blanka. Cíl je přibližně ve 20:30 v Holešovické tržnici na parkovišti u haly č. 26. Součástí bude veřejná výzva pro dopravní stabilizaci centra Prahy se zprovozněním tunelu Blanka. Pořádá sdružení Auto*Mat. Více na www.auto-mat.cz.A do uší si můžete na cestu pustit třeba tento hit ze Singapuru.

17:07
Nabitý večerDnešní DJka děkuje za pozornost a loučí se několika tipy na večerní program.V 20:00 se chystá v Hudebním divadle Karlín vyhlášení vítězů hudebních cen Anděl.O hodinu později potom ve Stromovce startuje Charitativní běh na podporu nevidomých, který pořádá Nadační fond Českého rozhlasu Světluška.Koncertem zpěvačky Szidi Tobias začne dnes večer 20. ročník festivalu česko-slovenského přátelství Dny slovenské kultury v Moravské Třebové. Na zahajovacímu večeru bude přítomen i exprezident Slovenské republiky Ivan Gašparovič, kterého v 17:30 přijme na radnici starosta města. Na festivalu vystoupí až do 20. dubna například skupina No Name, divadelní soubor Paradajz Pikčr a další hudební, taneční a divadelní uskupení.A pro inspiraci ještě tip na geniální Gabrielu Vermelho a její kvartet Gadrew Way, který je tu a tam možné vidět například tak jako včera v Jazz Docku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].