Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 11. 4. 2013

Básník Winston Churchill • Autor: Profimedia.cz
Básník Winston Churchill • Autor: Profimedia.cz

08:01
Pěkné ráno, Izabela, výročí, Slovinsko, koně, jaroDnes slaví svátek Izabela a slaví jej pravděpodobně uvnitř, neboť náš čeká deštivý den, byť s jarními teplotami kolem dvanácti stupňů.Kdo není Izabela, může slavit alespoň výročí. Například maďarského spisovatele z Kassy, neboli Košic, Sándora Máraiho (nar. 1900) nebo, jste-li milovníky dějin americké politiky, státního sekretáře - gentlemana Deana Achesona (nar. 1893).A nějaké dobré zprávy na začátek dne: Slovinsko má být podle spekulací „finančních trhů“ další na řadě v takzvaném evropském dominu, v němž v dnešních dnech hraje hlavní roli Kypr, a nizozemské úřady oznámily, že 50 000 tun hovězího masa, dvěma tamními společnostmi prodávaného do celé Evropy, bylo z nějaké části - nepřiznané maso koňské.Ale zase už možná začíná to jaro…

09:00
Lamač kódů na známceRaymondu „Jerry“ Robertsovi se dostalo zvláštní cti - může poslat dopis se známkou se sebou samým a královnou Alžbetou, která ho vyznamenává Řádem britského impéria. Přesně tenhle moment totiž zachycuje právě vydaná zvláštní edice poštovních známek. Podle vlastních slov „výjimečné“ vyznamenání si vysloužil svou prací za druhé světové války. Spolu s kolegy rozluštil šifru Lorenz, kterou užívalo německé nejvyšší velení a který byl ještě složitější než slavná Enigma. Údajně tak zkrátil válku o dobré dva roky.

10:00
Churchill-básník ve dražběZůstaňme ještě chvíli v Británii. V londýnské aukční síni Bonhams se zanedlouho (neví se ještě přesně kdy, takže máte čas) bude dražit údajně jediná dochovaná báseň, napsaná dospělým Winstonem Churchillem. 40 řádků, 4 sloky. Báseň je tak trochu imperiální a Churchill ji napsal asi jako dvacátník.Budoucí premiér a spoluvítěz druhé velké války básnický tužby nezapřel už jako dítě, vyhrál dokonce školní literární soutěž. Ale asi moc nepiloval. Podle básníka Andrewa Motiona je rytmus těžkopádný a nezapře zjevnou inspiraci Audenem.To se dá přežít, ne?

11:00
Lucemburské banky poodhalí svá tajemstvíLucembursko se postupně zbavuje nálepky bezpečného přístavu pro peníze všeho druhu. Tamní premiér Jean-Claude Juncker oznámil, že země bude od roku 2015 sdílet informace o účtech na svých bankách s ostaními zeměmi Unie. Banky v Lucembursku operují dvacetkrát větším kapitálem, než je lucemburský HDP, ale šéf vlády ujišťuje, že tahle velká změna proběhne „bez rizik“.Jedinou zemí, která si nevzala k srdci evropskou směrnici o vkladech, tak zůstává Rakousko. Tamní ministryně financí, Maria Fekter, sice říká, že se za tajuplnost tamních bank bude „bít jako lev“, respektive lvice, kancléř Werner Faymann už pomalu připouští, „že nějaká změna může přijít“.

12:00
Klatovy volají: pryč s hernami! A ÚS souhlasíÚstavní soud se usnesl, že obce mohou herní videoterminály na svém území rušit hned a nemusí dodržovat takzvanou přechodnou dobu, jak požadoval loterijní zákon - ta trvala tři roky. Některé obce, například Klatovy, ale tento paragraf napadly a u Ústavního soudu uspěly. Mohou se tedy svých potemnělých doupat pouličního hazardu zbavit hned teď, z jedné vody načisto. Podle Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (dobrý název, pozn. aut.) ale hrozí:a) spory o náhradu škodb) přesun hazardu do ilegality a na internetc) ztráta pracovních místNo, takovéhle věci už ale hrozily tolikrát…

13:00
Exposlanec Wolf dělá kariéruDotáhl to až na mezinárodní zatykač. To znamená, že po českém exposlanci, odsouzenému k šestiletému žaláři za podvody s dotacemi, už pátrají policisté nejen v Česku a Unii, ale po celém světě. Kdo to má? Spekuluje se, že spolu s manželkou Hanou (ta má ve svém portfoliu podmínku a milionovou pokutu) uprchli do Dominikánské republiky. Nebo do nějakého jiného místa, zaslíbeného outlaws. Těžko říct, protože Petr Wolf už dlouho žádné vtipné upřesnění („předstírám, že jsem strom“, haha) místa svého pobytu neposlal.

14:09
Co vás Pražáky zajímá Šumperk?Takový je argument šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igora Němce, proč by obce neměli zveřejňovat záznamy a zápisy ze zasedání zastupitelstev (ZZaZZZ). Každý občan si prý může informace o dění ve své obci vyžádat sám a ostatní nemusí zajímat. Neustálé nejasnosti ohledně výkladu zákona a obavy z pokut vedou některé obce k tomu, že raději nezveřejňují nic. Respektive v zápisech z jednání začerňují všechno takzvaně citlivé - třeba jméno starosty. Co je možné se z takového dokumentu dozvědět, je nasnadě.Podle Igora Němce jde ale o „bouři ve sklenici vody“ a „žádný problém neexistuje“. Přesně tak. Jenom se bojím, aby situace nebyla čím dál lepší a nakonec „nadmíru výtečná“.

15:00
Los, kůň, kráva, praseTohle už je trochu starší zpráva, ale zaujala mě a doposud jsem si jí nevšiml, snad nejsem jediný, posílám tedy dál.IKEA oznámila, že v jejích losích lasagních je nepřiznané - prase. Rozumíte tomu někdo? Je tu někde nějaký kombinatorik, aby nám vyčíslil počet všech možných lžimasných kombinací, kterých se můžeme dočkat a s poměrně velkou pravděpodobností také dočkáme? Mohla by to být poměrně zajímavá úloha, zvlášť když uvážíme možnost, že nepřiznaného masa nemusí být vždy jen jeden druh, ale třeba tři!

17:15
Dienstbier do Bruselu, Mládek bůhví kam a my domůPrach po sjezdu ČSSD se usadil, začíná se „nevylučovat“, politici si leccos „dokážou představit“ a nenápadně se vysílají signály. A tak začínáme mlhavě tušit, že neúspěšný prezidentský kandidát a odmítnutý místopředseda Jiří Dienstbíer zamíří do Bruselu, kam naopak po svém parazitím extempore zamíří Jan Mládek, to není jasné už vůbec. Vyloučit se nedá nic.Jisté je, že my se loučíme, mějte se pěkně a z Respektu přejeme pěkný (nikoliv klidný, to necháme na vás) zbytek večera.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].