Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 19. 5. 2011

Pozor na nepřiměřeně dlouhé volání ve vlaku. • Autor: Tomki Němec
Pozor na nepřiměřeně dlouhé volání ve vlaku. • Autor: Tomki Němec

08:00
Ať žijí miliony (korun i dolarů)Ráno je krásné a hned první zpráva je dobrá. Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman chce podstatnou část svého soukromého jmění, odhadovaného v řádu stamilionů korun, vložit do charitativních či vzdělávacích projektů, píše dnes po ránu časopis Ekonom z našeho vydavatelství.Jeho žena je prý pro. Co jejich děti nevíme. Od rodičů prý dostanou pouze »elementární« finanční zabezpečení. »Děti nejsou šťastné z peněz, ale ze svých úspěchů. Když dostanou všechno od rodičů, a přitom tuší, že to těžko mohou v životě dotáhnout dále než oni, je to pro ně velmi demotivující,« řekl Roman novinářům z Ekonomu.Tento nápad mělo před ním už pár milionářů jako například Bill Gates, či Warren Buffet, který se rozhodl věnovat na ušlechtilé cíle 46,5 miliard dolarů.Ne všichni ale věří v upřímnost těchto gest. Ekonom citoval sociologa Jana Kellera „Je příjemné být bohatý, ale příjemnější je být bohatý a ještě k tomu ušlechtilý.“Nějak tak, ale ostřeji, se k tomu vyjadřuje písničkář Tim Minchin. Tím se ale nechceme nikoho z miliardářů ani milionářů dotknout, a přejeme jim, tak jako ostatním čtenářům, pěkný den.

09:00
Strauss-Kahn se smutkemVýkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn odstoupil z  funkce výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF).,,S neskonalým smutkem jsem dnes přinucen předložit Výkonnému sboru MMF mou rezignaci na post výkonného ředitele," napsal v rezignačním dopise.,,Chci ochránit tuto instituci, které jsem sloužil se ctí a oddaností, a především chci věnovat všechnu mou sílu, čas a energii k prokázání mé neviny,“ napsal.Jestli je vinný nebo nevinný, o tom všichni mluví a nikdo to neví (úplně všechna myslitelná pro a proti viz Audit Jana Macháčka).Dnes budou jeho právníci znovu žádat, aby mohl být propuštěn do domácího vězení. Bude se také jednat o jeho nástupci na pozici šéfa MMF. Jak je vidět z této fotogalerie, vypadají všichni dost podobně, jen jeden má turban a jeden sukni, protože je to žena. Přesto zřejmě není jedno, kdo z nich to bude.

09:59
Ještě jednou Bin LádinUsáma Bin Ládin ještě jednou promluvil. Z videa. Komentuje v něm revoluce v Tunisu a v Egyptě. „Cítím, že celým muslimským světem vane s požehnáním Alláha čerstvý vítr změny,“ říká. Radí dále arabským zemím vymanit se ze „západní dominance“ a „zachránit sebe i své děti,“ a další věci, které od něj nepřekvapí.Zajímavé je, že v podpoře revolucí v arabském světě se shodne i se Západem, píší k tomu na BBC. Jenže zatímco Západ doufá, že povstání povedou k demokratickým reformám, Al-Káida doufá v nové vlády založené na jejich interpretaci islámu.Bin Ládin ve zmiňovaném videu osobně ale není, je jen na fotkách. Objevují se tedy automaticky také otázky, zda ho natočil skutečně on. A existoval vlastně vůbec?

10:56
Kamzíci vedouKamzíci nebo národní park? Poslanci ze sněmovního podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se vydali do Jeseníků, aby to vyřešili, jak se píše na stránkách ČT24. V moravskoslezských horách totiž právě vznikají dvě petice. Jedna usiluje o vytvoření národního parku Jeseníky, druhá bojuje o zachování populace kamzíka horského. Jedno ale vylučuje druhé. Pokud by totiž na území Jeseníků vznikl národní park, kamzíci by zde jako nepůvodní druh nebyli vítáni. Byli sem přivezeni teprve před sto lety z Alp.Petici za kamzíky podepsalo 25 000 lidí, národní park má 15 500 podpisů. Starostové několika jesenických obcí by ale na místě vůbec nejradši viděli lyžaře, o park nestojí. Kdo nakonec vyhraje? Více o tom reportáž České televize.

12:05
VVV - Věci veřejné volíAle až večer. Po internetu nebo přes SMS. Zúčastnit přímé volby se mohou všichni registrovaní příznivci VV čili véčkaři. Začne se dnes po 22 hodině, končí se v pondělí večer. Rozhodovat se véčkaři budou mezi třemi kandidáty. Svou pozici obhajuje současný předseda Radek John a proti němu se postaví šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake a olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. Michal Babák svou kandidaturu stáhnul, protože nebyl schopen hodnověrně objasnit, zdroje peněz, z nichž stranu podporoval. Zůstává však kavalírem a jak řekl České televizi, „podpoří obě dámy.“ Předsedu pak ještě musí potvrdit stranická konference, která bude příští týden v Hradci Králové. Ta také zvolí další členy vedení Věcí veřejných.Zdá se mi to, anebo někteří hrdinové tohoto videoklipu připomínají některé členy VV? V každém případě přejeme VV VVV- velmi veselé volby, a jak známe tuto stranu, věříme, že takové i budou.

13:114
,7 miliard cigaret. Kolik je to krabiček?4,7 miliardy cigaret prodala firma Philip Morris v prvním letošním čtvrtletí Čechům. Je to o dvě procenta méně než loni, jak vyplývá ze zprávy společnosti za období leden až březen 2011. A na Slovensku je pokles podobný.  Zřejmě to ale není tím, že by lidé kouřili méně, ale spíš proto, že kouří levněji a sahají stále častěji po levných cigaretách jiných značek, uvádí server Aktuálně.cz.K této zprávě doporučujeme líné pokouření nebo aspoň líný kouř, psychedelickou klasiku z roku 1968, dob, kdy se ještě pořádně kouřilo.

14:09
Trier jede domů. Má ostudu.Dánský režisér Lars von Trier byl dnes na filmovém festivalu v Cannes prohlášen za nežádoucí osobu. V komuniké to oznámili organizátoři festivalu. Jeho film Melancholia ale v soutěži zůstává. Průšvih si způsobil včera na tiskové konferenci, když se s pochopením vyjádřil o Hitlerovi. Řekl: „Myslím, že rozumím Hitlerovi. Udělal i hodně špatného, není to rozhodně hodný chlapík. Ale nakonec ho vidím osamělého v tom jeho bunkru a vlastně s ním trochu sympatizuji.“ Později se snažil vysvětlit, že není nacista a že to byla provokace. Už to nezachránil. „Správní rada (festivalu) toto vyjádření velmi rozhodně odsuzuje a prohlašuje Larse von Triera na festivalu v Cannes za nežádoucí osobu, a to s okamžitou platností,“ píše se v komuniké.Lars von Trier ovšem ve své tvorbě vyjádřil už pochopení pro leckoho včetně třímetrového novorozence v seriálu Království a přisleplé Bjork ve filmu Tanec v temnotách, což bychom funkcionářům z Cannes tímto rádi připomněli. Na základě těchto předchozích zkušeností věříme, že to Lars tak nemyslel.

15:15
Za telefonování vyhozena z vlakuPaní, která jela o víkendu nočním vlakem ze Seattlu do Los Angeles, byla z vozu vyvedena násilím, uvádí Der Spiegel. Bylo to proto, že patnáct hodin bez přestání telefonovala. Po upozornění již poněkud pološílených spolucestujících zavolal strojvedoucí policii, která ženu přinutila vystoupit. A zřejmě i zavěsit.A DJ to chápe. Ve vlaku z Tábora do Prahy se stalo tento víkend něco podobného: Byly to jen tři hodiny, ale i to stačilo.

15:31
Jarní ofenzíva TalibanuNejméně pětatřicet dělníků bylo zastřeleno při práci na stavbě silnice ve východním Afghánistánu. Boj mezi strážemi, které hlídaly stavbu, a útočníky Talibanu trval dvě hodiny. Útoky na stavební dělníky a vybírání výkupného místními komandy za to, že někdo chce v oblasti stavět, je podle BBC běžná praxe. Tento útok je  údajně začátek „jarní ofenzívy“, kterou Taliban vyhlásil.

16:16
Nový Kerouac je na cestěPoprvé česky vychází román Vize Codyho od amerického spisovatele Jacka Kerouaca, zástupce a mluvčího „zbité generace“ čili beatniků. Román je věnován Kerouakově příteli Nealu Cassadymu a je to přepis nahrávek Cassadyho s Kerouakem, kde údajně odkládají veškerou autocenzuru, což zní slibně. Román vznikl na začátku 50. let, stejně jako Na cestě, vyšel ale až čtyři roky po Kerouakově předčasné smrti, v roce 1973. Teď vychází poprvé v češtině. Pro nakladatelství Argo ho přeložil Josef Rauvolf, který překládá všechny beatniky.K tomu si pro dokreslení atmosféry přidáme Boba Dylana z roku 1963, přičemž zmíníme, že pozítří bude mít sedmdesáté narozeniny. Gratulujeme Bobovi k jubileu a Jackovi k překladu a dovolíme si jim projednou tykat.

17:16
Ještě jeden Strauss-KahnDetektivové a novináři v New Yorku už vstali a dali se do práce, takže tu jsou i nová zjištění ohledně Dominique Strausse-Kahna, který nepřestává světovou veřejnost  zajímat. V hotelovém pokoji vyšetřovatelé vystřihli kus koberce, aby na něm hledali sperma podezřelého. Novináři z AP zjistili, co vypověděla dvaatřicetiletá pokojská: že host vyšel nahý z koupelny, donutil ji k orálnímu sexu, načež se vysmekla a utekla. V o něco méně seriózních novinách New York Post uveřejnili zprávu, že žena žila v azylovém domě pro nemocné AIDS, a je tedy pravděpodobně HIV pozitivní.

18:06
Co se také staloJe toho ještě dost, co  se dnes stalo a co uniklo naší pozornosti. Tak například Rakušani zabavili při testování lokomotivu značky Škoda. Bylo to z podnětu německo kanadského uskupení Bombardier, který žaluje firmu Škoda Transportation z neoprávněného užití jeho know-how. Věc je složitá, Škoda Transportation hodlá protestovat u Evropské komise.Smrt je mé hobby, napsal slovenský kanibal Matěj Čurka své oběti Lucii Uchnárové; jejich korespondenci dohledala policie a v zápětí unikla do médií. Lucii Uchnárovou zabil zřejmě na její přání. Při dojednávání s další obětí byl Čurka vypátrán a při zatýkání zastřelen.Japonsko je v recesi a v Číně vybuchují melouny, protože jsou přehnojené, vystřelují přímo na poli.Ale o tom zase někdy příště, protože čtvrtek definitivně končí. Loučím se se všemi čtvrtečními dětmi i s ostatními milými čtvrtečnmi čtenáři a děkuji za čtvrteční čtení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].