08:00
Dobré ráno s bouřící se Indií Dnes začneme na druhém konci světa, kde to vře kvůli rozbujelé korupci. Indií otřásají masivní demonstrace, které vyvolalo zatčení aktivisty Anny Hazareho. Ten se chystal držet hladovku do doby, než tamní parlament přijme efektivní legislativu pro boj proti korupci. Podle něj je v současnosti projednávaný zákon příliš měkký a s korupcí rozlezlou ve všech sférách státní administrativy nic neudělá. Lidé vyšli do ulic záhy poté, co aktivistu „preventivně“ zatkli.Dnešní DJka sklání poklonu statečnému indickému lidu a ještě více aktivistovi Hazaremu, který se rozhodl nešvaru jménem korupce aktivně vzepřít. Takových hrdinů, zvláště v našich končinách, se příliš nevidí. „Obyčejným lidem“ proto posíláme písničku z dílny Arrested Development.
08:21
Pan Ki-mun na drátě s BašáremPan Ki-mun se konečně dovolal syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, který mu měl oznámit, že operace proti protivládním demonstrantům už skončily. Opozice ale tvrdí opak a ještě včera prý přišlo o život deset lidí. Opozice sice nežádá OSN o vojenský zásah, ale chtěla by, aby svět Sýrii více bojkotoval, zejména zemní plyn a ropu.Pan Ki-mun Asada mimo jiné požádal, aby umožnil nezávislé vyšetřování „nadměrného užití vojenské síly vůči civilistům“ a porušování lidských práv.Tak schválně – umožní nebo neumožní? Někdy holt vysocí představitelé musí žádat o věci, o kterých stejně předem ví, že se nestanou. Pan Ki-munovi přejeme, ať to nevzdává, a posíláme mu song o naději.
09:13
O dopisech, které nikdo nechtělPardubická radnice musela řešit kuriózní případ. Za dva roky se jí na úřadě nahromadilo až na deset tisíc zásilek, které si jejich adresáti nezvedli. Šalamounsky totiž využívali služby radnice, jež jim umožňovala nahlásit své trvalé bydliště přímo na úřadě. Většina radnic v Česku v souladu s novelou zákona o evidenci obyvatel s touto službou skončila v roce 2009, Pardubice však chtěly být ke svým obyvatelům vstřícnější, ale jak vidno příliš se jim to nevyplatilo.To je skoro jak z nějaké Poštovní pohádky, jen se smutným koncem. Tak si dejme klip o jedné nebesky ideální poště.
09:45
Katolické Španělsko se bouří. Tentokrát proti papežoviBezmála 25 tisíc lidí včera protestovalo proti návštěvě papeže Benedikta XVI., který má dnes dorazit na Světové dny katolické mládeže do Madridu. Španělům se nelíbí, že náklady na papežovu návštěvu jsou příliš vysoké. Tábor papežových příznivců tvrdí, že Španělsko na návštěvě vydělá minimálně 50 milionů eur, tábor odpůrců tvrdí opak.Není se ani čemu divit, že se lidé bouří. Padesát až sto milionů eur, které mají stát bezpečnostní opatření na pobyt papeže v zemi, by zaměstnalo pěknou řádku Španělů. Pobyt papeže nezaměstnané, kterých je na dvacet procent, nenakrmí. Leda tak duchovně, ale to hladový žaludek neutiší. Španělům posíláme jednu bouřliváckou píseň.
11:00
Ortel pro mexického studentaDnes se také dozvíme, co se stane s mladým mexickým studentem chemie, který v předvečer návštěvy papeže ve Španělsku na ultrakonzervativních webových stránkách prohlašoval, že proti demonstrantům zakročí plynovým útokem. Policisté studenta chemie preventivně zatkli, žádné nebezpečné látky v jeho bytě ale nenašli, zato „zabavili externí pevný disk a dva notebooky s chemickými rovnicemi, které nemají nic společného s tím, co studuje,“ informuje server iHned.cz.Klobouk dolů před znalostmi chemie španělských policistů. A teď už song od mexického hiphopového bandu Control Machete.
12:00
Práce NERVu ještě nekončí Vláda se bude nadále radit s členy Národní ekonomické rady vlády, i přesto, že už představili návrhy k většině hlavních témat - od důchodové reformy, přes korupci až po veřejné finance. Teď prý dostanou od vlády nové úkoly týkající se evropské dluhové krize.Co když potřeba NERVu nikdy neskončí? Zatím to tak ve světě ekonomiky vypadá. Alespoň zprávy z posledních dnů to naznačují. Lídři Eurozóny se zatím nedokázali dohodnout na společných evropských dluhopisech ani na posílení záchranného balíku peněz pro zadlužené země.To jsou tedy nervy s tou krizí.
12:36
Polední pauza s létemDo Česka opět dorazilo léto. A prý tu s námi pár dní zůstane. Přivítejme ho.
13:29
Ruský pohled na invazi. Zatím jen v češtiněNa český mediální trh přichází kniha, která už nyní je označována za průlomovou, byť se tomu její editor, redaktor ČT Josef Pazderka, brání. Publikace Invaze 1968. Ruský pohled je ale skutečně prvním pokusem, který se snaží českým čtenářům zprostředkovat pohled na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Českolovenska z té „druhé“ strany. Shrnuje výpovědi ruských disidentů, přímých účastníků, jednoho kapitána a diplomata aj.A zde jsou čerstvé zprávy přímo ze křtu knihy, který probíhal v dnešních dopoledních hodinách na Ústavu pro studium totalitních režimů v tomto duchu:Josef Pazderka: „Kniha nikoho neomlouvá, jen se snaží odbourat emoce, které srpnové události roku 1968 provázejí, a podívat se na invazi z druhé strany.“Velvyslanec v Rusku Petr Kolář: „Realita je šťavnatější, pestřejší, než se nám kolikrát může zdát a tato kniha nám může zprostředkovat nový vztah k Rusku, který nakonec může být osvěžující.“ Dodal, že se mu nelíbí, že se česká média často nedokážou přenést skrze jisté stereotypy a například o Rusech, kteří se do Česka stěhují, v zemi píší v monotónním duchu: „Máme se jich bát? Co od nich čekat? Co nám tu provedou?“Alexander Daniel, ruský historik a disident, který spolupodílel na publikaci Adama Hradilka Za naši vaši svobodu: „Když jsme knihu připravovali, byl jsem velmi překvapen, kolik lidí v SSSR tehdy proti invazi vystupovalo. Napočítal jsem tehdy kolem stovky různých akcích. Nebylo to jen těch 8 odvážlivců, kteří si šli stoupnout na Rudé náměstí. Kniha by zaručeně měla vyjít i v ruštině.“Vladimir Lukin, tehdy ve službách diplomacie: „Invaze v 1968 byla největší porážkou Sovětského svazu. Stejně jako Afghánistán. Byla to pro něj bolestivá rána. Dost ho to poznamenalo a projevuje se to dodnes.“Eduard Vorobjov, účastník invaze, poslední velitel sovětských vojsk v Československu, dnes politik: „Většina vojáků, ne-li celých 100 procent, se odmítali invaze zúčastnit, jelikož měli velmi vřelý vztah k tehdejšímu Československu… …Sovětská garnitura tehdy rozdávala brožurku s názvem „Vojáku, bráníš socialismus“, kterou chtěla saldáty k účasti přesvědčit."K obětem invaze řekl následující: „Byl jsem pyšný na svou jednotku, která postoupila až k Domažlicím a neměla na svědomí jedinou oběť z 108 lidí, které při invazi zemřeli.“K odsunu sovětských vojsk: „To, že se odsun obešel bez obětí, nás jen přesdvěčuje, že když se všechno dobře naplánuje, má to dobré výsledky. Myslím, že Česko s Ruskem čekají světlejší chvíle.“Nu, vot tak...
14:44
V Berlíně hoří auta, luxusní i rodinná V Berlíně v noci na dnešek vzplála další auta. Od začátku týdne jich údajně shořelo kolem 50. Policie nejprve útoky připisovala levicovým radikálům, jelikož si pachatelé vybírali luxusní vozy bohatých lidí. Teď prý ale hoří už i auta více než deset let stará, tzv. rodinná, a to vyšetřovatelé berou jako důkaz, že jde spíše o vandaly než o levicové radikály, píše se na stránkách ČT24.Kdosi minulý týden nevylučoval, že nepokoje v Británii mají potenciál šířit se dále po Evropě. Inspirace u berlínských vandalů je zatím nejasná, ale nelze vyloučit, že britský vandalismus tu jistou roli hraje. Německý komentátor Der Spiegel Jakob Augstein se dokonce domnívá, že scény z hořícího Londýna jsou jakýmsi předznamením naší budoucnosti. To se tedy máme nač těšit.
The Clash nám zazpívají o jednom nepovedeném nakupování…
15:22
Kauza Bátora: Nečas chce Dobešův distancMáme tu další díl seriálu Kauza Bátora. Premiér Nečas sice přijal Dobešovu omluvu za Bátorovy výroky na účet ministra Schwarzenbergera, ale chce aby se od nich dostatečně distancoval.DJka se musí přiznat, že ji celá kauza s Bátorou už nejen unavuje, ale pěkně štve. Díky bohu za to, že jsou prázdniny a provoz ve Sněmovně je o něco pomalejší. Přesto čas vyplněný handrkováním o Bátoru by mohl být využit smysluplněji, a to na všech frontách. Přála by si, aby Dobeš jednal tak, jak by jednal premiér Nečas – prý by úředníka s takovouto pověstí z fleku vyhodil. O Bátorově zázračně raketové kariéře píše v aktuálním čísle Hanka Čápová.Bátorovi posíláme tento vzkaz - opět od The Clash - Go Straight to Hell.
16:20
Turci se nemusí integrovat, budou ale možná muset do školyNizozemská média tento týden informovala o tom, že Turci nemají povinnost integrovat se do nizozemské společnosti. Rozhodl tak Nejvyšší administrativní soud v Utrechtu, podle kterého „integrační politika Nizozemí odporuje dohodám Evropské unie.“Zákon o integraci z roku 2007 nutí imigranty navštěvovat placené kurzy nizozemštiny a kurzy o kulturních zvyklostech nizozemské společnosti. Vystěhovalci musí po absolvování skládat zkoušky. Ti, kteří u zkoušek neuspěli, museli zaplatit pokutu, nebo jim bylo rovnou zamítnuto povolení k pobytu.Soudci nyní rozhodli, že v souladu s Ankarskou dohodou z roku 1967 nemohou být tureckým občanům, ani občanům členských států EU, kladeny překážky v přístupu na území či pracovní trh Unie. Nizozemský ministr zahraničních věcí ale vymyslel, jak obejít toto soudní rozhodnutí a slibuje, že navrhne „povinnou školní docházku bez ohledu na věk“. Tak by všichni imigranti v Nizozemí museli povinně do školy a tak získali alespoň základní vzdělání a znalost nizozemštiny.Buju Banton nám teď zazpívá o tom, že život na Západě není vždycky tou nejlepší variantou…
16:47
Plzeňští učitelé žádají Dobeše o odstoupení. Stydí se za nějJe to trochu monotónní, ty české zprávy, ale Djce to nedá. Zpravodajský server Romea.cz informuje o dopise zaslaném ministrovi školství Josefu Dobešovi, ve kterém ho plzeňští učitelé žádají, aby odstoupil.„Žádáme Vás o sebereflexi vedoucí k odstoupení z ministerské funkce. Apelujeme též na premiéra a celou vládu, aby Vás co nejrychleji odvolala. Ministře Dobeši, ve svých projevech často mluvíte o tom, jak podporujete učitele a jak oni podporují Vás. Rádi bychom vám sdělili, že níže podepsaní Vás nejen nepodporují, ale že se za Vás stydí,“ píše se v závěru dopisu.
17:31
Diktátoři táhnou i po své smrtiRumunsko se chystá vybudovat turistický okruh připomínající dobu komunistického diktátora Nicolaeho Ceauşeska, píše rumunský list Romania Libera.Pozoruhodné na této zprávě není to, že se Rumunsko rozhodlo vytěžit turistické maximum ze svého idiosynkratického diktátora, ale jakými slovy ministerstvo pro turismus výstavbu turistického okruhu obhajuje. „Až 50 % Rumunů diktátorova odchodu lituje, jelikož za jeho doby se jim žilo lépe a 40 % lidí si myslí, že komunismus byl přínosný,” cituje list představitele ministerstva.Rumunské ministerstvo pro turismus zkrátka nemyslí jen na zahraniční turisty, ale i na ty domácí.
17:49
Trutnov začíná, DJka končíV Trutnově dnes oficiálně začíná jeden z nejstarších festivalů v Česku - Trutnov Open Air. Hlavními hvězdami budou už několik let nestárnoucí Iggy Pop a jeho Stooges a také Brian Head ze skupiny Korn. Po šesti letech se na festival vrátí i šamanští bubeníci The Dhol Foundation. Pokud se na tuto hudební fiestu chystáte, dobře děláte. Počasí má být festivalově příznivé, tj letně teplé, plné slunce přes den a hvězd na nočním nebi.DJka se s Vámi, čtenáři loučí a na rozloučenou si dáme Iggyho a jeho Lust for Life, které on, jak se zdá, má na rozdávání. Příjemný letní večer.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].