0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ13. 5. 20109 minut

Čtvrtek 13. 5. 2010

Petra Paroubková v ohrožení / Foto Milan Jaroš • Autor: Milan Jaroš

08:00
Pernesovo odvolání navrhl a rozhodl děkan FF UK Michal StehlíkPo měsíci a půl skončil včera ve funkci šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes. Jeho kariéru ukončilo opisování. Konkrétně v knize Svět Lidových novin 1893–1993, kterou vydal v roce 1993. Jsou v ní totiž pasáže ze starší práce studentky. S návrhem na Pernesovo odvolání včera přišel děkan filozofické fakulty Karlovy univerzity Michal Stehlík. Obával se, že kdyby jako radní nekonal, neobstál by ve svém akademickém prostředí. Prohlásil, že v takovém případě by musel opustit buďto radu ústavu nebo funkci děkana. Právě Stehlíkův hlas také rozhodl o odvolání Pernese. Původně ho podporoval, teď dodal čtvrtý hlas pro jeho odvolání - rada hlasovala v poměru čtyři ku třem.Další akademik, rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, byl naopak "pro Pernese". Podle radní Petrušky Šustrové se akademici rozcházeli v názoru na to, jak vážným prohřeškem Pernesovo plagiátorství je. "Cituje práci studentky i tam, kde na ni nejsou odkazy," řekla Šustrová. To pro Stehlíka bylo vážnou chybou. Fiala naopak argumentoval tím, že nejde o vědecké dílo, studentská práce byla uvedena jako pramen a počátkem devadesátých let byl takový postup běžný. Pernese dnes nahradí Zdeněk Hazdra, šéf oddělení zkoumání doby nesvobody. Ústav povede několik měsíců do řádného výběrového řízení.

08:57
Náměstek plzeňské hejtmanky může přijít o titul - z tamní Právnické fakultyPrvní náměstek plzeňské hejtmanky Milady Emmerové Milan Chovanec získal bakalářský titul na plzeňských právech za podezřelých okolností. Studoval jen pár měsíců a zkoušela ho převážně trojice Milan Kindl, Daniel Telecký a Ivan Tomažič. Tedy lidé, které má nové vedení fakulty za viníky nekalostí. Chovanec zřejmě patří mezi sedm bakalářů, jejichž tituly jsou v ohrožení. Škola je nechce jmenovat. Odeslala jim ale dopisy s upozorněním, že jejich studium nebylo v pořádku. Sám Chovanec řekl médiím, že takový dopis skutečně očekává.

Reklama

10:05
Greenpeace mají zaplatit za výlez na střechu Úřadu vládyLidé z Greenpeace vylezli minulý týden na střechu Úřadu vlády. Chtěli tam vyvěsit vlajku s logem společnosti ČEZ. Protestovali proti vládnímu souhlasu s tím, že ČEZ může přestavět elektrárnu Prunéřov tak, jak on chce a ne s použitím nejmodernější technologie. Policejní prezident Oldřich Martinů teď chce po Greenpeace peníze na provoz dopravních prostředků a mzdy policistů, kteří proti nim zasahovali. Jde o 22 310 korun. Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace, který byl také na vládní střeše, je přesvědčen, že policisté ve správním řízení neuspějí - dělali jen to, co je jejich pracovní povinností.

10:23
Čína si neví rady s vraždami ve školkáchZa necelý měsíc zemřelo v Číně při osmi útocích už patnáct dětí. Naposledy vraždil toto úterý ve školce osmačtyřicetiletý muž se sekáčkem na maso. Vrhal se na všechny, oběti jeho běsnění bylo sedm dětí a učitelka. Muž byl podle čínského tisku majitelem budovy, ve které se školka nachází  a měl s jejím vedením spory kvůli penězům. Předtím vraždil bývalý lékař, učitel, propuštěný kvůli psychickým problémům, či muž, kterému úřady nařídily strhnout dům, který postavil pro svého syna za celoživotní úspory. Společným jmenovatelem těchto vražd je touha pomstít se společnosti za domnělou či skutečnou nespravedlnost a pohrdání. Policisté školy a školky hlídají, instituce si pořizují slzný plyn, sítě, železné tyče či rukavice, odolné proti bodnutí nožem.

10:50
Soud odročil líčení se žháři z VítkovaTřetí den soudního jednání se žháři z Vítkova trval jen pár minut. Soudce Miloslav Studnička odročil líčení na pondělí. Vysvětlil, že se nějaký čas musí věnovat jiné kauze. Podle pořadníku soudu na něj totiž připadla povinnost rozhodnout do pátku o prodloužení vazby v úplně jiném případu. Zatím je zřejmé, že čtveřice obviněných zaútočila na domek třemi zápalnými lahvemi. Jaromír Lukeš sice láhev neházel, protože řídil auto, podle žaloby je ale právě on tím, kdo útok vymyslel. U soudu se ukázalo, že Lukeše po útoku podezírali i jeho nejbližší - přítelkyně se ho ptala, zda s tím nemá něco společného. Podle žaloby došlo k útoku, nikoliv náhodou, den před 120.výročím narození Adolfa Hitlera. Nejvážněji zraněna byla tehdy dvouletá Natálka, lékaři to, že vůbec přežila, považovali za zázrak.

11:08
British Petroleum zveřejnila snímky, jak uniká ropaSpolečnost British Petroleum zveřejnila první snímky a video, které ukazují, jak uniká ropa na dně Mexického zálivu. O víkendu má být vrt pod plošinou Deepwater Horizon ucpán novým zvonem nebo následně odpadky. Od 20.dubna vyteklo do moře nejméně patnáct milionů litrů ropy a první pokus ucpat vrt těsnícím zvonem nevyšel. Manažer společnosti British Petroleum Doug Suttles řekl, že ve hře jsou teď dvě technické možnosti a možná budou použity obě následně po sobě. První varianta počítá s nasazením nového ocelového zvonu v hloubce přes 1 500 metrů. Technici pak budou do zvonu čerpat horkou vodu a metanol, aby zabránily hromadění ledu. Právě led mohl údajně za neúspěch prvního pokusu. Zvon dokáže v nejlepším případě zachytit 85 procent unikající ropy. Druhou variantou je ucpání vrtu pomocí odpadového materiálu, hlavně plastových a dřevěných koulí. Tato metoda může být podle odborníků užita nejdřív koncem příštího týdne.

12:41
Škromach nabízí oranžový rájMístopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se ve Zlínském kraji utká s předsedou ODS Petrem Nečasem. Škromach, pověstný svou bezprostřední komunikací na sociální síti facebook, vytáhl tentokrát do boje s písní. Na svých osobních stránkách vyvěsil song Lepší budoucnost. Jeho refrén zní: Jít volit jít, oranžovou volit jít. Přijde konec Nečase, však už bylo na čase, oranžová rozzáří od října až do září celý Zlínský kraj, na zemi to ráj, nádherný ráj.

13:10
Zvláštní školy učí i děti bez problémůČeská školní inspekce kontrolovala bývalé zvláštní školy. Došla k alarmujícímu závěru: Chodí sem i děti, které tu nemají co dělat. Nejvíce dětí bylo do speciálních škol neprávem zařazeno ve Středočeském kraji. Zvláštní škola není pro žádné dítě dobrým startem do života. Nic moc se tu nenaučí a s cejchem absolvování takového ústavu může zapomenout na další studium. Inspekce teď říká: Kvalita posudků, na jejichž základě se děti do zvláštní školy dostanou, je velmi odlišná. Existují proto pochybnosti o tom, jak jsou vypovídající.Kromě toho jsou ve hře peníze. Škola, která vzdělává dítě s diagnózou mentálního postižení, má nárok na o polovinu vyšší státní dotaci. Inspekce teď prověřuje, zda školy čerpaly dotace oprávněně.

14:02
Věci veřejné zrušily hlídkyOde dneška už Pražané nepotkají v ulicích hlídky strany Věci veřejné. Zrušila je. Přáli si to totiž její příznivci. Zachování hlídek si přálo jen 36 procent hlasujících, pro jejich zrušení se vyslovilo 64 procent respondentů. Hlídky měly bezdomovcům a narkomanům rozdávat kontakt na azylová centra a vytlačovat je z hřišť a parků. Sociální práci podle představ Věcí veřejných kritizovali také odborníci. Podle nich v tomto oboru existuje prevence a pomoc, pojem "sociální represe" je nesmysl.

14:45
Člověk v tísni zveřejní výsledky Studentských volebZítra dopolende budou na stránkách společnosti Člověk v tísni k nalezení výsledky Studentských voleb. Sociálním demokratům se projekt nelíbil, jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek a David Rath ho chtěli zastavit. Tvrdili, že je v rozporu se zákazem propagace politických stran ve školách. Rath rozeslal ředitelům dopisy a školy se začaly z projektu postupně odhlašovat. Aby se celý projekt nezhroutil, přistoupil Člověk v tísni na dohodu s Asociací krajů, že výsledky zveřejní až po volbách. Řada škol ale této dohody nedbala, a výsledky zveřejnila sama. V těchto školách hlasovala většina studentů pro pravici. Asociace krajů teď svůj názor změnila a ke zveřejnění celkových výsledků naopak vyzývá. Zřejmě to bude tím, že se sociální demokraté domnívají, že výsledky za všechny školy pro ně budou přece jen příznivější než výsledky zatím uniklé.

15:40
Ruská tajná služba oznámila: Zlikvidovali jsme tři teroristy z metraŘeditel ruské tajné služby Alexandr Bortnikov oznámil prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, že bezpečnostní služby zabily tři členy teroristické skupiny, která v březnu zorganizovala teroristické útoky v moskevském metru. Zahynulo tehdy čtyřicet lidí. Bortnikov řekl, že chtěli tři členy bandy zatknout živé, bohužel ale kladli tvrdý odpor a proto "byli zničeni". Nelítostnou likvidaci teroristů, kteří při zatýkání kladou odpor, Medveděv podle ruských agentur schválil.

16:16
Vojáci v Bangkoku střílí do demonstrantůThajští vojáci začali ostrými náboji střílet do davu protestujících stoupenců opozičního hnutí v centru hlavního města. Podle svědků odvážejí sanitky mnoho zraněných do nemocnic, mezi postřelenými je i jeden z vůdců opozice Chattíja Savasdispol. Hnutí červených košil reprezentuje hlavně lidi z venkova a sociálně slabší vrstvy obyvatel. Thajská armáda už ráno oznámila, že hodlá obklíčit tisíce demonstrantů, kteří od poloviny března zůstávají zabarikádováni v táboře v Bangkoku. Opozice trvá na tom, aby premiér Apchisit Vedžažíva rozpustil parlament a vypsal předčasné volby.

17:09
British Petroleum věděla o problémech ropného vrtu několik hodin před výbuchemAmerická CNN dnes informovala, že společnost British Petroleum věděla o problémech ropného vrtu v mexickém zálivu už několik hodin před výbuchem. CNN se odvolala na Henryho Haxmana, člena sněmovny reprezentantů a vyšetřovací komise, která okolnosti neštěstí prošetřuje. Zástupci společnosti před komisí vypověděli, že na možné nebezpečí upozornil zkušební tlakový test, který měla obsluha vyhodnotit jako potenciální riziko a práci na vrtu zastavit.

17:29
ODS upozornila: Petře Paroubkové hrozí útok od provokatéraMístopředseda ODS Ivan Langer varoval před provokatéry, nastrčenými v řadách Modrého týmu. Členové ODS prý na mítincích narazili na spekluace, podle kterých v závěru kampaně mohou provokatéři zaútočit na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a na jeho ženu Petru.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].