Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 10. 6. 2010

Lubomír Zaorálek opět v záři reflektorů / Foto Karel Cudlín • Autor: Karel Cudlín
Lubomír Zaorálek opět v záři reflektorů / Foto Karel Cudlín • Autor: Karel Cudlín

07:59
Vygooglovali si zájem policieInternetová společnost Google je na základě nezávislého auditu viněna ze záměrného a systematického sbírání osobních údajů a dat. Veřejnosti to sdělil šéf mezinárodní organizace na ochranu občanských práv Privacy International Simon Davies. Pokud by byl firmě Google prokázán tento zločinný úmysl, mohla by se dostat do konfliktu se zákony 30 zemí. Příkaz k vyšetřování již dostala australská policie. Google se k nezákonnému sběru údajů přiznal v souvislosti s projektem Street View, jehož cílem je vytvoření detailní a ucelené mapy ulic, měst, zemí, světa. Zároveň však prohlásil, že to bylo způsobeno špatnou komunikací mezi jednotlivými týmy společnosti. Přílišného soukromí se v dnešním vedru asi nedočkáte u vody nebo v lese. Po zážitcích s kontaktem s městskou hromadnou dopravou tak nejspíš oceníte trochu soukromí ve stínu kanceláře při poslechu muziky a popíjení ledové kávy.

08:29
Test nálady veřejnosti v EvropěTak jsou agenturou DPA označovány volby v Nizozemsku. Jedná se totiž o první volby v zemi eurozóny po vypuknutí takzvané krize zadluženosti. Nyní je již sečteno 88 procent odevzdaných volebních hlasů a podle agentury AFP jde stále o souboj liberálů a labouristů. Velkou porážku zažívá křesťanskodemokratická strana, velký úspěch naopak zaznamenala Strana pro svobodu, jejímž lídrem je Geert Wilders, známý svou kontroverzní protiislámskou politikou. Celkem má být v nizozemském parlamentu obsazeno 150 křesel. Konečné výsledky se dozvíme během dne. V Česku již máme test nálady veřejnosti za sebou. Pro zlepšení té dnešní zkuste PLÁŽ, i když díky předchozí zprávě víme, že na žádné pláži nebudeme mít už brzy stoprocentní soukromí.

09:27
Karlovarské glóby budou křišťálově čistéHlavní cenou Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude i letos Křišťálový glóbus. Ocenění mohou získat na již 45 ročníku tohoto festivalu nejlepší režiséři, scénáristé, herci, herečky, producenti, všichni kdo se na tvorbě filmů podílejí. Křišťálové koule ručně vyrábějí čeští skláři ve sklárně Moser v Karlových Varech. Jejich lesku i lesku některých hvěz stříbrného plátna si budete moci užívat od 2. do 10. července, kdy se festival koná. V letošní festivalové znělce zazáří loňský host John Malkovich.Křišťálově čisté sklo z Čech mělo ve světě vždy dobré jméno stejně jako film. Jen ten vyhledávač Googlu nám to trochu kazí - ZDE (zadaný výraz - křišťálově čisté).

10:31
Nizozemští liberálové získali nejvíce křesel v parlamentuKonečné výsledky středečního hlasování v předčasných volbách v Nizozemí oznámila televizní stanice NOS. Liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii získala konkrétně 31 mandátů, o jeden mandát méně získala Strana práce (PvdA), Strana pro svobodu jich má 24 a zklamaní křesťanští demokraté (CDA) mají 21 mandátů. Sestavení kabinetu se tak ujme lídr liberálů Mark Rutte. Tabulku konečných výsledků najdete například ZDE.Další test nálady veřejnosti v době krize zadluženosti čeká nyní Slovensko.Dýdžejovi je sympatické, že v nizozemském parlamentu získali dvě křesla také představitelé Strany za práva zvířat.

11:19
Piloti Českých aerolinií připustili i jednání o propouštěníPodle sdělení prezidenta organizace pilotů Filipa Gaspara jsou nyní, po zpracování jimi zadané analýzy restrukturalizačního plánu navrženého vedením ČSA, uznat oprávněnost plánu na zmenšení letecké flotily a na základě dalšího důkladného zvážení a vzájemných jednání přistoupit i na propouštění z vlastních řad. Mohlo by se to týkat 40 pilotů ještě v tomto roce, stejného počtu v dalších dvou letech. Bude to také znamenat zrušení letů do některých destinací, například do Londýna.

12:36
Teherán se dodávky raket z Ruska nejspíš nedočkáRusko mělo dodat Íránu mobilní protiraketový systém S-300. Ten měl umožnit odrazit případný úder USA nebo Izraele vedený ze vzduchu. Rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN, která zavedla sankce proti Íránu, však toto není možné. Bylo by to porušení přijatého usnesení závazného pro všechny členské státy, tedy i Rusko. Podle dnes zveřejněného oznámení agentury Interfax, podepřeného sdělením vysoce postaveného činitele ruské armády, Rusko plány na dodávku systému zmrazí. Agentuře ITAR-TASS však šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Konstantin Kosačov řekl, že na systém S-300 se sankce nevztahují, v seznamu není.Vzduchem tak létají sdělení a prohlášení. Starosti s armádními zakázkami máme i u nás. Důležité je zachovat chladnou hlavu a umět si o důležitých věcech promluvit FACE TO FACE.

13:41
Smluvní dodatek umožní větší úspory energieJasuhiro Šimizu, výkonný ředitel Kjótského protokolu pro Japonsko, podepsal dnes spolu s ministryní životního prostředí Rút Bízkovou dotatek smlouvy o snižování emisí skleníkových plynů. Dodatek umožní větší dosažitelnost dotací z programu Zelená úsporám pro více domácností, které se rozhodnou šetřit energiemi a využívat k jejich výrobě obnovitelné zdroje. Nově bude také umožněno využít prostředky z programu na zateplení veřejných budov. Ministrestvo životního prostředí se chystá, že v nejbližší době vyhlásí výzvu na přijímání žádostí o dotace na základě zpracovaných projektů.  Pro mnoho čtenářů je v čase těchto skoro až tropických veder zmínka o zateplování nepříjemná, méně již ta o úspoře energie a také financí. Aktuálně lze pro úsporu energie udělat třeba to, že nebudete mít zapnutou klimatizaci na maximum, stačí teplota o dva až tři stupně nižší než je teplota venkovní a hlavně nezapínat klimatizaci, pokud je otevřené okno. Zpráva o větší podpoře úspor energií je takovým svěžím větříkem.

14:49
Brusel pohrozil Praze soudem za nákup vojenských letadelEvropská komise má vážné výhrady k postupu Ministrestva obrany ČR, které podle ní porušilo pravidla volné hospodářské soutěže když se bez výběrového řízení rozhodlo nakoupit vojenská transportní letadla CASA. Dnes na jednání ministrů obrany zemí NATO se k výhradám komise nesouhlasně vyjádřil ministr obrany ČR Martin Barták a jeho ministerstvo hodlá do Bruselu zaslat v patřičné lhůtě podrobné vysvětlení správnosti postupu, premiér Jan Fischer o tom napsal předsedovi komise Josému Barrosovi.Vypadá to na pořádně adrenalinovou záležitost tohle obchodování s vojenskou technikou a vybavením.

15:39
Počet rasisticky motivovaných trestných činů v Česku klesáEvropský parlament se zprávou o počtu trestných činů s rasistickým pozadím v jednotlivých zemích EU dnes seznámil šéf agentury pro základní práva Moerten Kjaerum. Z předložené zprávy vyplývá, že rasisticky motivovaných napadení je u nás od roku 2000 každý rok méně. V podobně velkých státech Evropy je trend naopak opačný. Nepříjemnou zprávou je, že byl naopak zaznamenám zvyšující se počet útoků na příslušníky romské menšiny, což z ní dělá jednu z nejohroženějších v Evropě.Už to vypadalo na pochvalu. Dá se to ale brát i jako výzva ke společným snahám o zlepšení.

16:39
ČSSD trvá na obsazení postu předsedy sněmovny svým člověkemPodle dnešního vyjádření šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky trvají  sociální demokraté na obsazení místa předsedy Poslanecké sněmovny člověkem dle jejich volby. Aktuálně navrhují Lubomíra Zaorálka, ale stranám, které jednají o vládní koalici se návrh nezamlouvá. Jednání budou pokračovat. Jak dnes také upozornil ministr financí Eduard Janota po schůzce s lídrem ODS Petrem Nečasem, pokud nebude sestavena nová vláda do poloviny července, musí pak počítat s tím, že bude muset přijmout spoustu čísel od vlády Jana Fischera. Je to dáno legislativním procesem. Na tuto skutečnost by měly strany jednající o sestavení nové vlády pamatovat.    

17:25
Pomocí e-mailu můžete oznámit ilegální skládkuAgentura CENIA dnes zveřejnila soubor leteckých map pomocí nichž budete moci nahlásit staré ekologické zátěže. Některé mapy jsou až z roku 1937 a porovnáte-li je s mapami současnými, můžete odhalit starou ilegální skládku. Soubor všech map je dostupný v elektronické podobě na adrese kontaminace.cenia.cz a pokud skutečně ekologickou škodu odhalíte, lze ji hned nahlásit prostřednictvím e-mailové adresy [email protected]. Agentura CENIA (Česká informační agentura životního prostředí) tak plní první z několika etap projektu vypracovaného na zakázku ministerstva životního prostředí. Cílem je zaznamenání všech ekologických škod na území České republiky.Teď ještě aby se vydařilo i jejich odstranění. Z nakládání s odpadem se stal velmi výhodný byznys. V Příbrami v současnosti řeší spory kolem vybudování nové skládky komunálního odpadu. Zakázku dostal soukromý investor, někteří městští zastupitelé však tvrdí, že by si město mohlo provozovat skládku samo a výrazně tak ušetřit.

18:10
Ostrava staví scénu pro loutkyV Ostravě začala výstavba nové alternativní scény Divadla loutek. Potrvá sedm měsíců a bude přístavbou k současné budově, která neumožňuje realizovat všechny plánované projekty, například nabídnout zájemcům, aby byli účastni toho, jak různá představení vznikají. V plánu je vytvoření interaktivního divadla, které vtáhne diváky do dění na jevišti a zapojí je do procesu tvorby. Počítá se i s provozováním tvůrčích dílen pro hendikepované děti a s pořady pro seniory. Většinu plánovaných nákladů na vybudování přístavby pokryjí dotace z Evropské unie, projekt je součástí kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.Určitě dobrá zpráva nejen pro Ostravu, děti a loutky. Tentokrát k nám tedy vane svěží vítr od východu. Dnešní dýdžej se s vámi loučí a vydá se hledat vítr na Žižkov.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].