Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

To ale nemůžete, pane Václave!

Vzpomínka na Dagmar Burešovou

Dagmar BUREŠOVÁ
Dagmar Burešová (19. 10. 1929 – 30. 6. 2018) • Autor: ČTK

„To ale nemůžete, pane Václave!“ Dáša se nechala dovést k Václavu Havlovi a hned se do něho pustila se vší vehemenci. Přitom Vás nesměl mást její – rozpačitý? – úsměv, ten ji nemizel z tváří skoro nikdy. Když se rozčílila, půvabně totiž zčervenala…

Protože měla absolutně čistý štít, mohla si ona, třínedělní ministryně spravedlnosti vlády České republiky, dovolit namítat slovům jednodenního čerstvého prezidenta o „pokleslé justici“ v prvním novoročním projevu 1. 1. 1990.

Reklama
Reklama

Dal nám jej, svých spolupracovníkům a blízkým, k posouzení. Námitku měla jen Dáša. Ona přece znala všechny soudy a většinu soudců v republice. Objela je jako advokátka ve sporech o náhrady škody v pracovně právních vztazích; mizerná agenda, nikdy se nedá úplně vyhrát, častěji se prohrává…

„Mezi soudci jsou přece také skvělí, stateční a chytří lidí! To nemůžete, takto zevšeobecňovat; vidíte soudce skrze vlastní zkušenosti třikrát odsouzeného! A také podle toho, co vám vyprávěli vaši spoluvězni! Ti jsou přece vždycky nevinní!“ Samozřejmě, že měla pravdu. Byl to závan zdravého rozumu a spravedlnosti hned v prvních euforických polistopadových dnech. K tomu ale potřebujete – právě čistý štít.

Přitom nebyla proslulá disidentka, byla totiž víc než disidentka: disidenty mimo jiné hájila před soudem. Někdy je celoživotní práce ve prospěch práva a spravedlnosti víc než jeden podpis. Takových případů není mnoho. Na jeden, snad na ten poslední, vzpomínáme.

Na naši Dášenku.

Dagmar Burešová věděla, co je spravedlnost

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte