Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Peníze, nebo ambice? Amerika pátrá, proč rezignovala velvyslankyně při OSN

Nikki Haley bude ve funkci pokračovat do konce roku

Donald Trump a Nikki Haley
Donald Trump a Nikki Haley v Oválné pracovně • Autor: REUTERS

Ve Spojených státech rezignovala velvyslankyně při OSN Nikki Haley a nikdo s výjimkou nejbližšího okolí prezidenta neví proč. Podle amerických médií je zaskočeno i běžné osazenstvo Bílého domu; rezignace musela být do poslední chvíle držena pod dobře doléhající pokličkou, což v případě této administrativy není úplně zvykem. Donald Trump navíc oznámil, že o chystaném kroku ví od velvyslankyně již šest měsíců a Haley bude ve funkci pokračovat až do konce roku. Takže proč nakvap svolaná tiskovka do Oválné pracovny? A proč právě teď, čtyři týdny před kongresovými volbami, když je zbytečné situaci komplikovat a vyvolávat nebo potvrzovat dojem, že v Bílém domě vládne chaos, Trump není schopen obsadit klíčové posty a spolupracovníci mu utíkají?

Nikki Haley je bývalou guvernérkou státu Jižní Karolína, zpočátku patřila mezi Trumpovy kritiky, před primárkami podpořila Trumpovy protikandidáty a její jmenování hned na počátku prezidentova úřadování bylo považováno za vstřícné gesto vůči tradičnějším republikánům. V OSN velvyslankyně držela Trumpovu linii, tvrdě vystupovala proti Íránu a hájila Izrael, ale ke klasickým americkým spojencům přistupovala spíše klidně než po trumpovsku, otevřeně nepřátelsky.

Reklama
Reklama

Neskrývala trvající rozpory, otevřeně například prohlásila, že ženy, jež prezidenta obviňují z nepatřičného chování, “by měly dojít slyšení” - ale zároveň ve vlastním komentáři ostře kritizovala nedávný anonymní esej, který tvrdil, že uvnitř Bílého domu existuje skupina lidí, kteří s prezidentem nesouhlasí a snaží se ho ovládat.  Haley tehdy napsala, že “s prezidentem ve všem nesouhlasí”, ale že “pokud dojde k rozporům, existuje správný a chybný způsob, jak je řešit. Já zvednu telefon a zavolám mu, nebo se s ním sejdu osobně”.

Všeobecně se má zároveň za to, že Haley odchází v dobrém. Již dříve se spekulovalo o jejích vlastních prezidentských ambicích, ale velvyslankyně během úterní tiskovky výslovně prohlásila, že pokud bude v roce 2020 Trump kandidovat znovu, bude ho podporovat. Haley ostatně nikam nespěchá, i v roce 2024 jí bude teprve dvaapadesát. Jinou možnost naznačují The New York Times: podle nich je pravděpodobné, že Haley nyní odejde do soukromého sektoru, protože podle svého posledního daňového přiznání za osm let v politických funkcích nasbírala dluhy ve výši bezmála dvou miliónů dolarů.

https://www.youtube.com/watch?v=cFSHwGyDBcM

Několik deníků také poznamenává, že pokud Haley skutečně podala rezignaci před šesti měsíci, shoduje se to zhruba se jmenováním nového ministra zahraničí i nového poradce pro otázky národní bezpečnosti - a že o oba posty měla velvyslankyně evidentní zájem. The Washington Post, tradičně silně protitrumpovsky naladěný, má rovnou titulek „Něco divně zapáchá: podivné načasování odchodu Nikki Haley” - ale i tento text končí konstatováním, že vše je vlastně záhada.

Zásadní posun v zahraniční politice Spojených států se neočekává, Haley držela v podstatě Trumpovu linii, i když je pravda, že patřila v jeho týmu k umírněným. Pokud jde o dopad na volby, například The Economist neopomněl poznamenat, že typické Trumpovy voliče OSN skutečně dvakrát nezajímá a není pravděpodobné, že by jimi odchod sympatické velvyslankyně nějak otřásl.

Ve finiši před volbami, jež mohou v případě vítězství demokratů Trumpovi značně zkomplikovat vládnutí, není vlastně v tuto chvíli úplně jasný ani dopad nedávného vypjatého boje o nominaci soudce Bretta Kavanaugha do Nejvyššího soudu, který skončil drtivým vítězstvím Bílého domu. Bitva vybudila voliče obou táborů, první průzkumy nicméně naznačují, že veřejnost hůře snáší taktiku a postoje demokratů.

Pondělní průzkum televizního kanálu CNN ukázal, že voliči registrovaní jako nezávislí (tedy ti, kteří nevolí ani jednu stranu systematicky) příliš nesouhlasí s tím, jak si se situací poradili republikáni, ale obvinění ze sexuálního zneužití na poslední chvíli ze strany demokratů hodnotí ještě více negativně. Preference Donalda Trumpa v každém případě po Kavanaughově schválení do funkce stouply o 5 procent.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte