Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika, Společnost

Masaryk pomohl Hilsnerovi, Ransdorf Huňkovi

Europoslanec skutečně zastupoval ve švýcarské bance muže s kriminální minulostí

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) • Autor: Milan Jaroš
Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) • Autor: Milan Jaroš

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf pod tlakem odhaluje další podrobnosti své kauzy: nyní přiznal, že v curyšské Kantonální bance minulý týden zastupoval Vladimíra Huňka. Jde přitom o muže, který byl trestaný za podvody. Ransdorfovi to ovšem nevadí, o jeho sporné minulosti prý věděl. „Samozřejmě že není úplně čistý,“ řekl v rozhovoru pro Právo. „Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?“položil Ransdorf překvapivou otázku, v níž se tak trochu přirovnal k T. G. Masarykovi.

Respektu se podařilo Huňka kontaktovat. Zatím se k celé aféře nevyjádřil, slíbil ale, že své stanovisko k celému případu poskytne příští týden. Europoslance spolu se třemi Slováky zadržela minulý čtvrtek curyšská policie v místní Kantonální bance kvůli možnému podílu na pokusu o finanční podvod. Jak později potvrdil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák muži se měli pokusit převést nebo vybrat z jistého účtu větší sumu peněz. Slovenská média uvedla, že šlo zhruba o částku 350 milionů eur, tedy 9,5 miliardy korun.

Účet patřil - jak se ukázalo - právě Huňkovi a peníze měl mít díky dědictví po tetě ze Švýcarska. Banka s ním prý ale téměř rok nekomunikovala a blokovala mu k penězům přístup. Ransdorf tak tvrdí, že šel českému občanovi, který má navíc zdravotní handicap, pomoci „navázat komunikaci“ s bankou.

Nejasné dokumenty

Europoslanec nejprve uváděl jen iniciály muže V. H., jenže na podobný příběh o zablokovaném pohádkovém dědictví v Kantonální bance v Česku v poslední době narazila řada dalších lidí, kteří médiím poskytli svědectví. Jeho aktérem byl právě Vladimír Huněk, který peníze v bance dokládal na první pohled důvěryhodně vypadajícími doklady o existenci účtu.

Internet se baví kauzou Ransdorf
Internet se baví kauzou Ransdorf

K dispozici má výpisy z banky ukazující skutečně jmění kolem 350 milionů eur, potvrzení různých curyšských úřadů o dočasné blokaci konta a také závěť švýcarské tety. V ní Huňkovi odkazuje podíl na majetku v čokoládovnách Nestlé v Brazílii. Podle toho, co Ransdorf o případu doposud řekl, lze usuzovat, že stejné dokumenty Huněk doložil i jemu, respektive jeho slovenským kolegům.

Existuje však podezření, že dokumenty mohou být falza nebo jsou nějakým způsobem upravené. To, že v dokladech, s nimiž do banky čtveřice dorazila, měla být nějaká nejasnost, potvrdil i ministr Kaliňák. Proto údajně také na čtveřici banka zavolala policii.

To však popírá Ransdorf i jeden ze Slováků, Juraj Hajdu. Doklady prý ani bance nestihli ukázat, policii zavolal hned člověk z recepce. Hajdu řekl, že se mu nelíbilo, že ho požádali, aby nemluvil švýcarským nářečím, kterému není rozumět. Policie pak čtveřici zatkla a do pátku vyslýchala. Formálně Ransdorfa a dva ze tří Slováků propustila v pátek večer, Švýcarsko pak po imigrační proceduře mohli opustit v sobotu dopoledne.

Poslední ze Slováků, bývalý starosta Ivanky pri Nitre Peter Guzmický, zůstává v cele v Curychu. Tamní státní zastupitelství na začátku týdne potvrdilo, že všichni čtyři byli obviněni z pokusu o majetkový delikt. Obvinění ve Švýcarsku nicméně odpovídá pouze tuzemskému přípravnému trestnímu řízení.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Ransdorf je přesvědčen, že se ničeho špatného nedopustil. Huňka zastupoval na základě plné moci. Dokumenty k účtu zřejmě viděl až těsně před příchodem do banky a spoléhal se na informace od Guzmického, který je údajně manažerem Huňka. Stále navíc věří, že jsou jeho papíry o dědictví a penězích na kontě pravé. „Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak," uvedl europoslanec. Ví prý také, že miliardy na účtu skutečně jsou. Dva dobře informované zdroje Respektu ale mluví o tom, že by se na Huňkově kontě mělo nacházet jen 500 eur.

Jde o humanitu

Někteří lidé, kteří v uplynulém roce na Huňka či někoho z jeho prostředníků natrefili, mají rovněž o dokumentech vážné pochybnosti. Jsou v nich gramatické chyby, o dědictví v brazilské firmě navíc nemá povědomí ani sama Nestlé. Huněk navíc od některých lidí lákal půjčky s tím, že až vyřeší problémy s účtem, dostanou od něj štědrou odměnu. Většinou to ale nedopadlo; jeden muž už v srpnu v pořadu České televize řekl, že přišel o statisíce.

Ransdorf odmítl, že on by pomáhal Huňkovi za slib nějaké odměny. „Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera, že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože je údajně handicapovaný člověk,“ řekl ČT.  Dříve řekl, že to udělal i proto, že ho zajímá problém mrtvým peněz po židovských klientech švýcarských bank.

O tom, že se nedopustil žádného trestného činu, Ransdorf v úterý přesvědčil i vedení KSČM. Podle něj celý problém v bance vznikl proto, že „někomu šlápl na kuří oko“. V poslední době prý často kritizoval špičky EU a navíc prý udělal chybu, když si neuvědomil, jak „mocný je ve Švýcarsku bankovní sektor“. Prohlásil také, že kauza pro něj nekončí. Po poradě s právníky chce očistit své jméno. ČT také řekl, že zatím pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].