Ukrajinský voják hlídá kontrolní stanoviště u města Mariupol.
Ukrajinský voják hlídá kontrolní stanoviště u města Mariupol. • Autor: Globe Media / Reuters

Jaký má smysl zabíjet raketami děti a ženy na tržišti či na dvorech mezi činžáky? Jaký má smysl pustošit zemi? Útoky na ukrajinské město Mariupol, o jejichž původcích - tedy separatistech podporovaných Moskvou - nepochybuje ani OBSE, vyvolávají jednu věcnou otázku: jaké jsou skutečné cíle ruského prezidenta Putina? Anne Applebaumová si ji na twitteru položila takto: “Pokud nemá být útok na Mariupol počátkem ofenzivy směrem na Krym, k čemu tedy je? Jen k zabíjení civilistů.”

Ofenziva by mohla mít logiku. Krym má potíže se zásobováním a propojit ho koridorem s Mariupolem dává z vojenského hlediska smysl. Jenže k tomu přece není třeba vypálit přes sto raket na sídliště, jež leží dva kilometry od nejbližšího checkpointu ukrajinské obrany. Úmyslné zabíjení civilistů se tedy jeví jako plán, jehož význam ale normálnímu člověku uniká.


Kdyby totiž měl Putin v úmyslu obsadit východní Ukrajinu, aby - jak sám říká - ochránil své krajany, proč by je dával zabíjet, proč by pustošil celé oblasti, kde po léta nebude možné normálně žít? Proč by nechal zničit letiště v Doněcku, jež bylo jen před třemi lety za velké peníze zmodernizované? Jen hlupák by likvidoval infrastrukturu a průmysl na území, jež hodlá obsadit. A Putin je možná šílenec, ale hlupák není.

Obávám se, že existuje jen jediná odpověď. Putin nechce dobýt východní Ukrajinu, a už vůbec ne ji připoutat k Rusku jako Krym. Chce ji zničit. Chce dát Evropě i Ukrajině najevo, jakou cenu zaplatí za to, že neuznala Rusko jako velmoc s nárokem na sféru vlivu ve svém širokém okolí. Tou cenou bude spálená země, jež bude Rusko oddělovat od Západu.

Problém Západu je ten, že si tuto možnost nechce připustit - jako kdyby bylo barbarství vyhrazeno jen pro džihádisty přicházející z jiné civilizace. Jako kdyby se stejného barbarství nemohli dopustit také křesťané, byť ortodoxní. Bůhví, kolik ještě bude třeba mrtvých, aby to Západu konečně došlo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte