Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Francouzi, jděte nám příkladem

Je to bizarní příběh: komorník nejbohatší Evropanky, dědičky kosmetického impéria L´Oréal paní Liliane Bettencourtové (87) nahrával její telefonáty a na povrch se teď klubají pikantní detaily, které můžou položit Nicolase Sarkozyho. Jde sice o pouhých 150 tisíc euro, které měla paní Liliane darovat Sarkozymu na kampaň a tím 20násobně překročit zákonný limit – tedy něco, nad čím se v našich poměrech jen krčí rameny – ale ve Francii se rozjela policejní mašinérie naplno a kdo ví, co z toho všechno vzejde. To, že paní Liliane má zřejmě na švýcarských účtech nezdaněných 78 milionů euro, je možná jen prkotina proti tomu, co se ještě dozvíme. Služebnictvo prý vědělo dávno, že k paní Liliane přicházejí politici včetně Sarkozyho s prázdnými kufříky a odcházejí od ní s kufříky plnými milionů.

Policie v pátek vpadla v rámci vyšetřování podezřelého financování Sarkozyho strany do kanceláří rodinné firmy Bettencourtové a udělala domovní prohlídku také u jejího finančního poradce Patrice de Maistre. Dovedete si to v našich poměrech představit?

Já ne. Na Slovensku už měsíc leží na prokuratuře nahrávka, v níž hlas velmi podobný hlasu bývalého premiéra Roberta Fica (někteří experti jsou o autenticitě nahrávky s hlasem Roberta Fica tak přesvědčeni, že na to veřejně vsadili svoji profesionální čest) mluví o zjevně nelegálních desítkách milionů korun na kampaň. A nic se neděje.

Jistě, je trochu potíž s tím, že nevíme, od koho asi tak Fico ty peníze dostal (byť ta pravděpodobná jména jsou součástí veřejného tajemství), chybí prostě paní Liliane. Ale v takovém Česku by se našla – má pěknou zkratku ČEZ. Jenže, jak napsal před pár dny kolega Jaroslav Spurný, velké naděje si dělat nemůžeme: ministrem průmyslu bude předseda dozorčí rady ČEZ Martin Kocourek a ministrem vnitra „neználek“ Radek John.

Ale naděje možná přijde odjinud. Pokud totiž bude francouzská policie a prokuratura tak důsledná, jak nedůsledné jsou její slovenské a české sestry, třeba se něco změní i v našich zemích. Příklady přece táhnou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].