0:00
0:00
Ost-blog16. 3. 20142 minuty

Dobrá zpráva po prvním kole voleb na Slovensku

Při volbě prezidenta jde kromě vzpoury vůči politikům také o zásadní generační výměnu a hledání důstojnosti

Frustrovaní Slováci hledají pozitivní alternativu
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud jsou prezidentské volby sondou do nálady a duše společnosti, pak se dá říci, že ta slovenská prožívá hluboké znechucení z dlouholetého výkonu politické třídy, ale současně nepropadá zoufalství a s překvapivě otevřenou myslí hledá alternativu. 

Premiér Robert Fico získal jen 28 % - mnozí jeho voliči však zřejmě zůstali doma (volební účast dosáhla 43,4 %), protože měli jistotu, že postoupí do druhého kola a volit jej půjdou až za dva týdny.

↓ INZERCE

Důležitou zprávou je výsledek dalších tří kandidátů, kteří reprezentují právě onu alternativu a dohromady získali přes 57 % (Andrej Kiska 24 %, Radoslav Procházka 21,2 % a Milan Kňažko 12,9 %). Tito tři muži se vymezují jak vůči Ficově vládě, tak vůči opozici (opoziční kandidát Pavol Hrušovský získal pouhých 3,3 %) - a hlasy, které získali, jsou vyjádřením velké touhy části společnosti po zásadní změně.

140316 0002
Autor: Respekt
140316 0002
140316 0002 Autor: Respekt

Zdroj: SME.sk

Tyto volby nelze srovnávat s těmi českými z loňska: na Slovensku jde kromě vzpoury vůči politikům o zásadní generační výměnu a také o hledání duševní rovnováhy – jakkoli to zní možná nadneseně. Kiska, Procházka i Kňažko byli pro mnohé voliče především šancí na důstojnost, kterou jim Fico svojí arogancí upírá. 

Zvláštní je, že tentokrát – snad poprvé v moderních slovenských dějinách – se v kampani neobjevil nacionalismus jako osvědčené mobilizující téma. Přiznávám, že je to velmi úlevné. Další úlevou je, že navzdory frustraci velké části společnosti voliči odmítli exotické typy nebo radikály, a tak trochu napravili svoji reputaci, kterou si pošramotili volbou extremisty Mariána Kotleby za župana v banskobystrickém kraji loni na podzim.

Následující dva týdny budou zajímavým soubojem mezi dvěma naprosto odlišnými představami o státu a o politice. Fico reprezentuje tradiční mocenskou politiku, Andrej Kiska je mesianista, který chce naopak politice čelit, chce bránit lid před jejími zhoubnými účinky.

Nelze předvídat, jak tento souboj skončí; první kolo ukázalo, že Fico nemá vítězství vůbec jisté. Hlavní – a dobrou - zprávou o slovenské společnosti po prvním kole je tedy to, že počet slovenských voličů, kteří hledají pozitivní alternativu vůči současné politické třídě, je vyšší, než se ještě před týdnem zdálo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].