0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter14. 6. 20248 minut

Proč by nás nemělo těšit rozhodnutí Ústavního soudu v kauze Feri

Zákony politiky: Mýtus ideální oběti i neochota vyjasnit základní pojmy znásilnění

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

"Víte, co je to „stealthing“? Jde o anglickou zkratku pro úmyslné sejmutí (nebo poškození) kondomu během pohlavního styku, a to bez souhlasu, či dokonce vědomí partnera/partnerky. Jde zároveň o popis chování, které bylo zásadní pro nález Ústavního soudu zveřejněný tento týden a které souviselo s případem bývalého a dnes už pravomocně odsouzeného poslance Dominika Feriho. Nedávné rozhodnutí přináší dobré i špatné zprávy o postoji justice k trestnímu činu znásilnění. 

Jedna dobrá zpráva

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Na Ústavní soud se druhá větev kauzy Feri dostala minulý rok. Ačkoli se tři ženy už domohly spravedlnosti před obecnými soudy a Dominik Feri nastoupil za dvě znásilnění a jeden pokus o něj na tři roky do vězení, dalších pět případů státní zástupci právě v roce 2023 odložili s argumentací, že k popsanému chování došlo, podle nich však nejde o trestný čin znásilnění. Na stole přistály ústavnímu soudci Janu Svatoňovi, kterému trvalo přes rok, než se k odloženým případům vyjádřil. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc