0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nenechte si ujít20. 12. 20101 minuta

Kdo má brát víc?

Mistr na učňáku, jenž vzdělává těžko vzdělavatelné, nebo gymnaziální učitel, který učí elitu?

  • Autor: Karel Cudlín
• Autor: Karel Cudlín

Otázku z titulku myslím zcela vážně. Kdo by měl mít vyšší plat? Ten, kdo vzdělává těžko vzdělavatelné, nebo ten, který učí elitu? Tvrdím, že dokud nebudou mít mistři a učitelé na učilištích srovnatelný nebo lepší plat než ti na výběrových školách, budeme v mezinárodních srovnáních jako je PISA propadat stále víc ke dnu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Samozřejmě, není to jen v penězích, ale bavme se tentokrát především o nich. V tuto chvíli je to tak, že platy středoškolských učitelů, mluvíme o „státních“ školách, jsou výrazně vyšší než platy učitelů na základní škole. A mezi středoškolskými učiteli mají víc učitelé na gymnáziích, méně učitelé na učilištích a nejhůř jsou na tom mistři odborné výchovy.

Tak to určují mzdové tabulky, ale nejspíš to souzní i s obecně sdílenou představou, že učitelé elitních škol jsou kvalifikovanější, proto si víc peněz zaslouží. A pedagogové, kteří učí učně (na učiliště chodí zhruba třicet procent populačního ročníku), jsou platově i společensky bráni jako chvost pedagogického pelotonu. Přijde vám to v pořádku?

Celý příspěvek Tomáše Feřteka si můžete přečíst na jeho blogu ZDE.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].