0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na rovinu26. 10. 20103 minuty

Jak hluboko jsme klesli

Už je to takový každoroční depresivní folklór – září nevyhnutelně přejde do října a Česko se opět propadne na žebříčku Transparency International měřícím úroveň korupce. A stejně tak i letos – sice to z dvaapadesátého a třiapadesáté místo nebyl propad tak prudký jako loni, kdy jsme sletěli hned o sedm míst, ale ani cesta vzhůru nebo alespoň stagnace.

Co k tomu říci a přitom se neopakovat? Tohle opáčko už totiž začíná být vážně únavné, ale zároveň nezbytné. Co totiž začíná být ještě únavnější než neustále zdůrazňovat a podtrhávat nutnost s korupcí něco dělat, je fakt, že se s ní stále potýkáme, a stále nevidíme zlepšení.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Byť se poslední dobou objevilo pár případů, kdy policie korupčníky chytila za ruku a soudy pak odsoudily. A i když se jedná o zdánlivě drobné případy, jsou naopak klíčové – jako třeba rozsudek, který před třemi týdny vynesl okresní soud v Rychnově nad Kněžnou nad bývalým úředníkem radnice v Kostelci nad Orlicí. Milan Furda coby šéf dopravního odboru přijímal úplatky za přednostní vyřizování žádostí kupříkladu při zápisech do registru vozidel. Důležitý je proto, že v něm příkladně zafungovaly všechny složky společnosti (tedy až na zkorumpovaného úředníka). Občané upozornili vedení radnice, to věc nezametlo pod koberec, naopak se obrátilo na policii. Policisté odposlechy a tajným natáčením nasbírali důkazní materiál a soud čin přísně potrestal, a to dokonce přísněji než mu ukládá zákon. Úředník sice za sledovanou dobu na úplatcích nasbíral směšných dvacet tisíc korun, nicméně nedostal podmínku nebo pokutu, ale tři roky natvrdo.

Ale případy jako tento stále představují spíše čestné výjimky než že by ohlašovaly zásadní posuny. A události posledních týdnů a dnů navíc podrývají naději, že by se něco mohlo v dohledné době změnit. Zejména množící se zprávy z měst, kde sice voliči v komunálních volbách dali najevo, že si přejí výměnu na radnicích, ale „staré kádry“ se stejně zase dohodly mezi sebou. Příkladem je severočeský Chomutov, kde sdružení zelených a nezávislých osobností ProChomutov získalo více než dvacet procent hlasů a jen těsně uniklo vítězství ve volbách, přesto se zřejmě nic nezmění. Místní ODS se totiž ve vedení radnice udrží, přestože letos v porovnání s minulými volbami nezískala ani poloviční důvěru. Jenže ji do koalice přibrala vítězná ČSSD a budou vládnout s podporou zastupitelů ze sdružení Severočeši a dokonce z TOP09.

A k pesimismu nakonec svádí i dosavadní výkon vlády, která vzdbudila svými sliby takové naděje a která zatím nehnula prstem. Tedy nehnula nějak smysluplně - Johnova brožurka o tom, jak rozpoznat korupci, se skutečně nepočítá…


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].