Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Nejhorší volby na světě

Zpráva ruských expertů tvrdí, že americké volby nebyly svobodné, ani demokratické

Mám mu zavolat nebo nemám? • Autor: Globe Media /  Reuters
Mám mu zavolat nebo nemám? • Autor: Globe Media / Reuters

Volby v USA ještě ani nezačaly a jisté ruské organizace už měly jasno. Nebudou spravedlivé, ani demokratické a prezident Obama vyhraje jen díky masivním manipulacím a využívání peněz ze státní pokladny. To tvrdí nejnovější zpráva, kterou si vpředvečer amerických voleb nechala vypracovat ruská Ústřední volební komise a kterou rychlostí blesku rozšířily organizace napojené na Kreml i některé státní instituce.

Zpráva dochází k závěru, že prezidentské volby v USA nesplnily skoro žádné mezinárodní normy potřebné pro konání demokratického hlasování. „Kromě pravidelného opakování tyto prezidentské volby nesplňují jedinou podmínku potřebnou pro konání svobodného hlasování,“ neváhal pronést Aleksandr Ignatov, šéf ruské instituce zabývající se volebním právem.

Nejhorší na světě

Zpráva dále konstatuje, že voleb se nemohly zúčastnit miliony Američanů, mezi nimi například vězňové a američtí občané žijící v zahraničí. Americkému volebnímu systému také vytýká, že ne všichni prezidentští kandidáti měli stejné šance zúčastnit se všech debat.

„Televizních debat se účastnili výhradně jen dva kandidáti a všichni přeci víme, že jich bylo šest,“ cituje ruská služba Radio Free Europe Aleksandra Ignatova. „Jsou zmapovány případy zneužívání státních prostředků, zejména prezident Obama jich využíval nejvíce,“ dodává Ignatov bez obalu a jako příklad udává bouři Sandy, během které měl Obama využít, či spíše zneužít státních peněz k vlastní propagaci. Nechvalně proslulý předseda Ústřední komise, Vladimír Čurov, po jehož odstoupení opoziční hnutí volá od loňských parlamentních voleb, americké volby dokonce označil za ty „nejhorší na světě“.

Nezávislí ruští politologové a komentátoři zprávu, která okamžitě oběhla všechna prokremelská média, vnímají hlavně jako odvetu Washingtonu, jenž ostře kritizoval průběh i výsledek loňských ruských parlamentních voleb i letošních prezidentských.

U nich ještě horší

Nezisková organizace Golos o věrohodnosti zprávy pochybuje od začátku. Ruské nevládky by podle Golosu nebyly vůbec schopné průběh amerických voleb objektivně posoudit. „K tomu je potřeba mít experty a ty vyslat do země a nechat je tam působit několik týdnů, ne-li měsíců, a já pochybuju, že tohle udělali,“ říká Arkadij Ljubarev z organizace Golos, které Kreml dlouhodobě šlape na paty, protože se jí podařilo zdokumentovat těžké manipulace v místních volbách.

Je víc než jasné, že tento tah Kremlu proti Spojeným státům je jen dalším pokusem legitimizovat vlastní nedemokratické volby. Metoda „Podívejte, tam u nich je to ještě horší“ (v angličtině se pro to ujal hezký termín „whataboutism“) zatím vládcům Kremlu léta vycházela. Zda jim ale i pro tentokrát většinové obyvatelstvo zbaští, že v Americe se při volbách podvádí ještě víc než v Rusku, je trochu na hraně. Proč by jinak ruský prezident Vladimir Putin Baracku Obamovi posílal blahopřejný telegram a chystal se mu volat, když by Obama měl být vítězem nedemokratických voleb? To tu nějak nehraje. Kreml zas pro jednou dělá ze svých občanů (s prominutím) pěkné idioty. A co víc, nelogičnost jeho počínání mu možná už ani nedochází.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].