Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Kope si Putin hrob?

Bude z nadcházejícího soudu s Pussy Riot hon na čarodějnice?

V jednom rozhovoru publikovaném ještě před vystoupením v chrámu Krista Spasitele, tj. před zatčením, členky Pussy Riot na otázku, co by se mělo v Rusku změnit úplně jako první věc, odpovídají: justice. Říkají doslova: „Je bezpodmínečně nutné změnit náš soudní systém. Bez nezávislých soudů nikdy nemůžeme dosáhnout demokracie.“ Ironií osudu právě ony nyní pociťují na vlastní kůži neexistující nezávislost ruských soudců. Soudkyně, které v jejich případě rozhodovaly, si jiný než takto ostrý odsudek za to, co doposud předvedly, nezaslouží.

Jak jinak si totiž vysvětlit nelogičnost a iracionalitu celého procesu? Bylo opravdu nutné zatknout jednotkou těžkého nasazení mladé umělkyně, které nikoho nezabily, nikomu fyzicky neublížily, žádný majetek nepoškodily? Místo, které si Pussy Riot vybraly pro svůj performance, nemusí být zrovna vhodné pro kulturní vystoupení, ale vedení chrámu Krista Spasitele jistou část svatostánku komerčním akcím běžně poskytuje a účtuje si za to nemalé peníze. Jak si dál vysvětlit, že sedí ve vazbě už bezmála pátý měsíc, je jim upírán kontakt s rodinami a dětmi (jen jedna z nich se dvakrát viděla s otcem)? A zatímco jiní, obviněni z vražd a loupeží, jsou souzeni na svobodě. Tento týden například do zahraničí uprchlý vrahoun, který v 90. letech cynicky odrovnával své konkurenty, dostal 12,5 roku. Jiný, obávaný lídr gangu, jenž má na svědomí smrt 12 lidí, dostal také dvanáct let. Holkám z Pussy Riot hrozí sedm let.

Také tlak, kterému jsou vystaveni advokáti, se nejspíš neděje jenom tak. Violettě Volkovové, obhájkyni Jekatěriny Samucevičové, daňový úřad zablokoval účet, takže nemohla svým zaměstnancům vyplácet výplatu. Nikolaji Polozovovi, který hájí Mariju Aljochinovou, vyhrožovali násilím. Na Marka Fejgina, obhájci Naděždy Tolokonnikovové, zas chystá podat žalobu jistá Tamara Kvitkovskaja. Že prý na svém Twitteru vyzradil obžalobu. Tahle dáma se proslavila tím, že se chtěla soudit s vydavateli „satanské“ knihy o Harrym Potterovi nebo se spisovatelem Viktorem Jerofejevem. Ten zas prý nenávidí svou vlast a šíří antipravoslavné hodnoty. Běžně by nad ní člověk mávl rukou, ale ona je předsedkyní Občanské rady pro lidská práva. Neměla by spíš než pravoslavné hodnoty hájit třeba práva vězňů?

Rovněž žaloba, která tento týden doputovala k chamovničevskému soudu, nechvalně proslulému procesem s Michailem Chodorkovským, zní jako ze středověkého honu na čarodějnice. Tak si poslechněte: „Obviněné pronikly nezákonně do části chrámu, kam není vstup povolen a který je určen pro náboženské obřady, svlékly si svrchní oděv, čímž se ocitly v pozici nedůstojné pro toto místo. Svým činem obviněné způsobily velkou újmu svatým cennostem určeným ke křesťanským účelům a zneuctily památku církevních svátostí. Tímto rouhačským činem také ponížily staleté základy ruské pravoslavné církve.“

Michail Kuzněcov, právník jednoho z členů ochranky, který údajně utrpěl během vystoupení v chrámu psychickou újmu, otevřeně žádá sedmiletý trest. „Nic jiného si ty rouhačky nezaslouží. Tak jako všude ve světě, tohle není přípustné a rouhačství musí být potrestáno,“ řekl televizní stanici Dožď. Kterou část světa měl pan Kuzněcov asi tak na mysli?

Tahle tristní fakta, paradoxy, tragikomické postavičky, agresivní výpady ze strany pravoslavných aktivistů (ne jen slovní), vedou k jedné věci – roste počet lidí, kteří se přidávají na stranu Pussy Riot. To se stalo i novináři TV Dožď Tichonovi Dziadkovi. Únorové vystoupení Pussy Riot v chrámu se mu prý krajně nelíbilo. „S každým dalším lidojedským rozhodnutím soudu se mi však začíná zamlouvat čím dál víc. Díky té akci totiž vyšla na povrch „bolavá“ nátura naší společnosti – agresivní, zakomplexovaná a netolerantní.“ Dokonce i šéfredaktorka televizní stanice Russia Today, Margorita Simonjanová se nechala slyšet, že holky by sedět neměly. A tohle říká šéfka stanice, která je přímo dotovaná Kremlem, a ještě před soudním procesem. Ten začne příští týden v pátek. Pokud tohle Putin nevidí a neslyší, kope si sám sobě hrob.

V novém čísle Respektu si můžete přečíst reportáž z jednoho soudního řízení týkajícího se zadržených členek Pussy Riot.

taisia • Autor: Respekt
taisia • Autor: Respekt

Takhle se brání pravoslavné hodnoty (muž nalevo údajně pravoslavný věřící, žena napravo příznivkyně Pussy Riot).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].