Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kulturní servis

Kulturní servis 24. 9. - 30. 9. 2012

V této rubrice najdete kulturní servis na každý den připravovaný týmem ve složení Jan H. Vitvar (JHV), Pavel Turek (TUR), Kamil Fila (FIL), Ondřej Nezbeda (ON), Pavel Kroulík (PAK) a Naďa Straková (NAS).

VÝSTAVA

action photo • Autor: Respekt
action photo • Autor: Respekt

Karel Nepraš je jedním z mála předních českých umělců, kterým české muzejní a galerijní instituce dosud dluží reprezentativní výstavu a  publikaci. Výstava v pražském Centru současného umění DOX mapuje Neprašovu sochařskou i kresebnou tvorbu v dobových souvislostech a poskytne poprvé celkový pohled na dílo, bez něhož si dnes české sochařství 2. poloviny 20. století nedovedeme představit. V rámci výstavy se promítá film, ve kterém Karel Nepraš se svou bandou přátel, mezi nimi i například Vráťa Brabenec, popíjí pivo a hraje na housle. Zbývá poslední týden, kdy si do příjemného holešovického výstavního prostoru můžete na výstavu Karla Nepraše zajít.

DOX, Praha, do 1. října

NAS 

PONDĚLÍ: LITERATURA POSLOVENSKU

Dnes večer představí slovenská zpěvačka, básnířka a spisovatelka Lucia Piussi svou právě vydanou knihu Láska je slipeka. A chystá prý i hudební překvapení (viz ukázka z desky skupiny Živé kvety, v níž zpívá). Kdo by si chtěl přečíst ochutnávku z její prozaické tvorby, v aktuálním měsíčníku Host najde povídku Dáša a Magor. Mimochodem - je to jeden z textů tématického bloku, který se zabývá tím, proč se Češi nezajímají o slovenskou literaturu. Teď máte příležitost ukázat, že to není pravda. Akce se koná pod záštitou Knihovny Václava Havla.

Pražská Galerie Montmartre , 24. září, 19:00 – 21:00

ON 

ÚTERÝ: VERNISÁŽ

V prostoru iniciativy pro současné umění na vinohradské Moravské ulici se večer odbude vernisáž, k níž její spoluautor Jiří Kovanda praví: „Je to spíše situace, než výstava. Tedy alespoň z mého pohledu. Situace, kdy uděláte něco a ono to vypadá jako nic. Avšak udělat to musíte, aby se neviditelné stalo viditelným. Anebo naopak? Baví mě zaplnit a využít prostor a zároveň ho poskytnout někomu jinému. Baví mě to všechno s někým sdílet.“ Situaci kurátoruje Viktor Čech.

Jiří Kovanda a Barbora Kleinhamplová: Dlouhé svítání, I.D.A., Praha, 25.9., 17:00 

JHV

STŘEDA: KONCERT

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eN0j5×ItIPg

Worship se jmenuje aktuální třetí deska newyorkských noise-rockových A Place To Bury Strangers. Ti vystoupí v české premiéře ve středu 26. září v MeetFactory. Fanouškům se tak dostane nesmlouvavá nálož řinčících kytar a psychedelická „zvuková zeď“, jaké jsou Oliver Ackermann a jeho spoluhráči schopní. A Place to Bury Strangers vznikli v New Yorku před více než deseti lety, ovšem na první desku si museli počkat až do roku 2007. A už první album jim vyneslo skvělé recenze, které podpořili intenzivními a notně hlasitými koncerty. Na specifickém zvuku kapely se podepisují i efektové kytarové „krabičky“, které vyvíjí a zdokonaluje frontman Oliver Ackermann a jeho firma Death By Audio. Jsou tak úspěšné, že je mají v oblibě i jiné kapely jako Nine Inch Nails nebo Lightning Bolt.

A Place To Bury Strangers
MeetFactory, Praha, 26.9.

TUR

ČTVRTEK: KONCERT

Německá dvojice Me and My Drummer se potkala na prknech divadla v Tübingenu, kde působili v komparzu a kapele. O přestávkách spolu jamovali a začali snovat plány o vlastní kapele. Možná i proto je v jejich písničkách pořád cítit jistá teatrálnost, k níž patří patos či přepjatost. Zpěvačka Charlotte Brandi a bubeník Matze Pröllochs vzali klasický formát popové písně, zbavili ho všech klišé a nadbytečných ozdob a zůstal jim jen nosný a elegantní skeleton. Z jejich letošního debutového alba The Hawk, The Beak, The Prey nejsou nadšení jen v Německu, ale duo sbírá pozitivní ohlasy i z Británie nebo zámoří.

Me And My Drummer
Palác Akropolis, Praha, 27.9.

TUR 

PÁTEK: VÝSTAVA

Locked DET 2 WEB • Autor: Respekt
Locked DET 2 WEB • Autor: Respekt

Věčná otázka, zda to, či naopak ono, v podání Veroniky Drahotové. "SUGAR CHOICE – Volba nikdy nemůže být sladká. Třpytí se jako cukr, ale je to bič. S každým rozhodnutím o něco přicházíme… Nakonec je tu vždy možnost, že jsme tvůrci vlastního života a budeme ho považovat za šťastný. Volba je svoboda – Volba je nutnost – Volba je prokletí," uvádí k její aktuální výstavě Prinz Prager Gallery. Dodejme, že její nové abstraktní obrazy a instalace jsou opravdu cukrově barevné, pokud tedy znáte takový ten barevný cukr, který se dává návštěvám při zvláštních příležitostech.

Veronika Drahotová: Sugar Choice, Prinz Prager Gallery, Praha, 20.9.-4.11.

JHV

STŘEDA AŽ LEDEN: KOMIKSOVÁ VÝSTAVA

„Za zlomový pro naše komiksologicko-kryptografické počínání považujeme rok 1922,“ píší v zatím nevydaném katalogu k výstave Signály z neznáma kurátoři Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek. „Pravě tehdy začal Josef Lada publikovat cyklus Šprýmovné kousky Frantíka Voviska a kozla Bobeše, první český moderní seriál s navracejícími se hrdiny. (…) Svou první vracející se postavu, pana Břouška, představil v narativní sekvenci i Ondřej Sekora a z americké emigrace se do rodného Československa po letech vrátil budoucí důležitý komiksový průkopník Ladislav Vlodek. Moderní český komiks vykročil na svou spletitou, mnohokrát nedobrovolně přerušovanou a poté jen obtížně oživovanou výpravu 20. stoletím.“

Rozsáhlou expozici českého komiksu čítající přes 300 výstavních originálů, tisků a předmětů lze shlédnout v brněnském Domě umění od 25. září do 6. ledna.

ON

DEN ARCHITEKTURY  29. A 30. ŘÍJNA

V sobotu 29. října začíná druhý ročník dvoudenního festivalu oslavujícího mezinárodní den architektury, v jehož rámci si můžete projít několik českých a moravských měst, včetně Prahy a prohlédnout si místní architektonické unikáty v doprovodu architektů a historiků architektury. V Malešicích můžete narazit na redaktorku Respektu Karolínu Vránkovou, která vám ukáže několik architektonických zajímavostí a hodně nearchitektury a neurbanismu.

Vybraná města v Česku, více o programu zde.

NAS

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].