Zahraniční produkce na Barrandově zkouší, jak točit s koronavirem
 
Carnival Row
Carnival Row

V červenci a srpnu se do Česka vrátilo několik zahraničních filmových a televizních produkcí, které přerušily natáčení v polovině března kvůli pandemii koronaviru. Minulý týden padla poslední klapka druhé řady seriálu Carnival Row z produkce společností Amazon Studios a Legendary Television, kterému zbývalo dotočit deset dní z celkových 121, jež štáb v Česku strávil. Natáčelo se ve zpřísněných hygienických a bezpečnostních podmínkách s rouškami, ochrannými štíty, dezinfikováním a pravidelným testováním třikrát týdně.

Zcela první sice bylo v půli července dánské historické drama Margrete den første v produkci Sirena film. Carnival Row byl nicméně první zkouškou, jak bezpečně natáčet v době pandemie covid-19 se zámořskými štáby. A podle Davida Minkowského ze společnosti Stillking Films, která natáčení zajišťovala na české straně, zkouškou úspěšnou.

Reklama
Reklama

Jak přesně vypadá natáčení v době pandemie? Jaká opatření produkce v Česku zavedly? Jaké další projekty se vrátily a připravují? A jaká je budoucnost filmových zakázek? O tom se dočtete v aktuálním vydání Respektu pod titulkem Zatím to nikdo neodpískal.

Zahraniční produkce se mohly do Česka vrátit díky výjimce, kterou vyjednal pro filmaře s ministerstvem kultury, ministerstvem zahraniční a ministerstvem vnitra Státní fond kinematografie, pod nějž spadá i takzvaný režim pobídek. Jím se od roku 2010 snaží stát přitáhnout do země zahraniční filmaře tím, že jim část – konkrétně dvacet procent – v Česku utracených peněz vrátí.

Občané Evropské unie nebo Británie do Česka přicestovat mohou, ale Američanům jsou hranice zavřené. Filmaři se nicméně dostali od června na seznam profesí, jejichž přítomnost je „v ekonomickém zájmu České republiky“. Zahraniční tvůrci přijíždějí s negativním testem na covid-19 a po příjezdu jsou testováni znovu. Do oznámení výsledku zůstávají v karanténě.

 

Na dotočení Carnival Row dorazily podle Davida Minkowského ze zahraničí tři desítky lidí. Několik z nich právě z USA, zahraniční filmaři nicméně tvoří jen menší část štábu. Většinu představují tuzemští pracovníci najatí na projekt. „Na natáčení pracovalo kolem 900 lidí, z nichž pouze desetinu tvořil zahraniční štáb. Jen řemeslníků bylo zaměstnáno kolem 400 na stavbě náročných dekorací, které vyrostly v barrandovských ateliérech,“ vysvětluje Pavlína Žipková, vedoucí Czech Film Commission, která pod hlavičkou Státního fondu kinematografie propaguje Českou republiku jako filmovou destinaci.

Druhá řada seriálu Carnival Row se začala točit 11. listopadu 2019. Kromě Prahy a Studia Barrandov vznikala v Liberci, Doksanech a na zámku Sychrov, v Nelahozevsi, Toušni a Libochovicích.Produkce v Česku celkem utratila za druhou řadu 1,4 miliardy korun. Natáčela se tu i řada první.

Podobně vstřícné jsou ze států ve střední a východní Evropě k zahraničním produkcím aktuálně Maďarsko či Chorvatsko, kde se natáčel seriál HBO Boj o moc nebo akční komedie společnosti Lionsgate The Hitman’s Wife’s Bodyguard s Ryanem Raynoldsem. Podle maďarské filmové kanceláře může být občanům mimo Evropskou unii dokonce udělena výjimka, aby nemuseli do karantény.

„Dodržujeme několik zdravotních a bezpečnostních protokolů,“ říká Mihaly Korom, šéf produkce budapešťských studií Origo, největších v Maďarsku: „Za prvé při vstupu do země u našich zahraničních členů štábu, za druhé při vstupu do studií a areálu. A za třetí má každá produkce svá vlastní nařízení a pravidla týkající se testů, měření teploty, roušek. Nejpřísnější pravidla se týkají toho, kdo se může a nemůže přiblížit k hercům.“

Česká republika, Maďarsko a Německo byly mezi prvními evropskými státy, které se znovu otevřely zahraničním štábům mimo Evropskou unii. Do berlínských studií se minulý týden vrátilo čtvrté pokračování Matrixu s Keanu Reevesem. V Budapešti se podle serveru Deadline aktuálně dotáčí sci-fi velkofilm Duna Denise Villeneuvea a vrací se i seriál Netflixu Terra Vision.

„Vrátily se všechny projekty roztočené před pandemií. To znamená tři projekty pro naše studio a tři pro další společnosti. Jeden z projektů se kvůli pandemii posunul na další sezonu,“ dodává Korom.  Natáčení se vrátilo i do Londýna, kde vzniká Jurský svět: Nadvláda, nebo na Nový Zéland, kde se točí druhý díl fantasy thrilleru Avatar. Americkým štábům je otevřená Kanada za předpokladu, že jejich členové zůstanou po příjezdu do země dva týdny v karanténě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte