Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Louis C. K. mířil přesně i na české cíle

Americký komik se poprvé představil v Česku

49A_profimedia02_R34_2016
Louis C. K. • Autor: Art Streiber / AUGUST

Kvalita stand-up komika se pozná (také) podle toho, jak trefně dokáže komentovat místo a lidi, které důvěrně nezná. Domácí prostředí se logicky glosuje lépe, protože mu rozumíte a pozorujete ho roky. A americký komik Louis C.K. prošel tímhle testem před českým publikem s plným počtem bodů.

Nevíme samozřejmě, zda šlo o výsledek předchozího studia a konzultací s americkými expaty -  nebo skutečně jen výsledek procházky po městě, jak to prezentoval v pondělí v Kongresovém centru a den poté v Rudolfinu. Ale brilantní glosátor Ameriky každopádně mířil přesně i na české cíle.

Reklama
Reklama

Louis C.K. se odhlásil z internetu

Od milé drobnosti, jakou bylo v úvodu „přeřeknutí“ o Československu, přestože prý „v zákulisí pět minut trénoval, aby neřekl Československo“, až po fóry o Kongresovém centru jako místě, kde vystupovali politici minulého režimu – předvedené s tak těžkopádným přízvukem a projevem, že si prostě hned vybavíte komunistické geronto-papaláše na sjezdech ÚV.

Naprosto do černého pak soudě podle ohlasů z publika - v Rudolfinu bylo podle jeho odhadů pětatřicet procent domácích diváků - mířily vtipy o nehybných českých obličejích bez úsměvu, na které narážel i v srdci turistické zóny: „Ono by se hodilo se k těm turistům chovat trochu vlídněji. Proč? Já nevím, třeba proto, že zásadně přispívají do ekonomiky?“

https://www.youtube.com/watch?v=4QiWXIcnMxg

K tomu Louis C.K. i v Praze nabídl obvyklý mix témat: vlastní stárnutí (na odpoledního šlofíka se dnes těší jako kdysi na sex), strasti rodičovství (od mrtvých rodičů se očekává, že budou na své děti „seshora dohlížet“) i zásadní otázky života a smrti. Věděli jste, že vlastní sebevraždou definitivně vyřešíte nejen své problémy, ale také problémy světa? „Problém ISIS by se vyřešil, kdyby všichni lidé, kteří se bojí ISIS, spáchali sebevraždu. Tím by jim úplně vzali vítr z plachet.“

A čas od času zamířil až k podstatě života s tak brutální přesností, až publikum mezi smíchem trochu zadrželo dech. Třeba jeho promluva o tom, že láska je jako mýdlová bublina, překrásná a blyštivá, která však po krátkém letu prostorem nevyhnutelně jednou spadne na zem a zanikne. A že prostě nedává smysl si myslet, že potrvá věčně.

Louisova komická bublina letěla zaplněným Rudolfinem hodinu a půl a skončila ovací ve stoje. Je skvělé, že nerudné Čechy přijel rozesmát.

Respekt 34/2016: Útočit na všechny strany

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte