Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Festival v Torontu

Kdy jsou lidé schopní dobra? Anthony Hopkins představuje Wintonův příběh americkému publiku

Filmový debut britského režiséra Jamese Hawese Jeden život se natáčel z velké části v Praze

Jeden příběh • Autor: TIFF
Jeden příběh • Autor: TIFF

I když v Torontu žádný český snímek nesoutěží, česká stopa v programu existuje. V Benátkách čerstvě oceněnou Zelenou hranici Agnieszky Holland, která vznikla v české koprodukci, organizátoři zařadili do sekce Centrepice představující filmy výrazných tvůrců. FAMU a českou animaci pak zastupuje nový krátký snímek Darii Kascheevy Electra. Nejvýrazněji „český“ je však film Jeden život (One Life) na plátně debutujícího britského režiséra Jamese Hawese.

Vypráví příběh Nicholase Wintona a „jeho“ 696 převážně židovských dětí, které před vypuknutím druhé světové války zachránil z okupovaného Československa – s pomocí britské vlády, rodin a československých asistentů. Jeden život vznikl podle knihy Wintonovy dcery If It’s Not Impossible…The Life of Sir Nicholas Winton (Pokud to není nemožné… Život sira Nicholase Wintona). Název je odvozený od židovského rčení: „Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět.“

Film má tuzemsku známý příběh znovu připomenout Britům  - jedním z producentů je BBC. A s ním i to, že byli a jsou součástí dějin Evropy. Na druhou stranu ho má přiblížit americkému publiku, pro něž může být „britský Schindler“ objevením neznámé kapitoly.  Ostatně podobné to bylo s Brity v roce 1988, kdy na ojedinělý humanitární počin upozornil pořad That’s Life!, který tehdy svedl dohromady Wintona a jeho už dospělé „děti“.

Ale film má co říct i českým divákům, přestože se Wintonova příběhu dotkl v roce 1999 slovenský režisér Matej Mináč ve filmu Všichni moji blízcí a zároveň o něm vzniklo několik dokumentů. Jeden život se natáčel v Londýně a v Praze. Česká metropole v něm tak hraje samu sebe - ve flashbackové lince situace představuje v Československu klíčovou historickou reálii.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].