09 obal
09 obal • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer


Už řadu let je mechanismus armádních zakázek stále stejný. Nakupujeme předražené transportéry Pandur, stíhačky Gripen, letouny CASA, minomety, rakety, obrněná auta… Rozdíl mezi cenou běžnou v jiných evropských státech a smluvní cenou v ČR vytváří spekulace o velkém prostoru pro korupci. V případě stíhaček vyhlásila Zemanova vláda soutěž, která byla ušita právě letounům JAS 39-Gripen na míru tak okatě, že zbytek světových výrobců na protest ze soutěže odstoupil. Podezření posilovalo i tvrzení spojenců z NATO, že stíhačky nepotřebujeme.

Z nákupu nakonec před volbami v roce 2002 sešlo a Špidlova vláda odsouhlasila „jen“ pronájem stíhaček za 20 miliard. Toky úplatků dodnes řeší tým policistů z pěti evropských států. Dalším z klíčových problémů předražování zakázek je zákon, který ministerstvo obrany zavazuje nakupovat zbraně přes soukromé zprostředkovatele.

Za 17 let uzavřela armáda přes soukromé prostředníky obchody za zhruba 120 miliard korun, jejich provize dosahují miliardových částek.

„Peníze dostávali lidé napříč politickým spektrem, rozděloval je zdejší zástupce BAE Steven Mead, ten kdyby promluvil, tak by se desítky důležitých lidí dostaly do vážných problémů,“ komentoval hrozbu policejního vyšetřování „zástupcům BAE“ Jan Kavan (Respekt, 28. 6. 2009).

Řada armádních zakázek v ČR je předražena či vypsána na nepotřebné vybavení, což často vede k upřednostňování zájmů zbrojařských firem před strategickými plány armády.

Martin Barták
Martin Barták • Autor: Matěj Stránský

foto: Matěj Stránský

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte