Ceske lesy
Lesy za sedm set miliard • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer


Odhadovaná cena majetku státního podniku Lesy ČR je sedm set miliard korun . Jde především o dřevo v podobě rostoucích stromů. Státní podnik vymyslel před 18 lety na prodej dřeva systém, který je postaven na prodeji stromů „nastojato“, kdy nelze dopředu vyčíslit přesnou hodnotu vytěženého dřeva a dochází tak k podhodnocování skutečné ceny. Tento systém je označován experty za nevýhodný a odhaduje se, že od jeho zavedení na něm stát přišel o zhruba 50 miliard korun.

Podobný způsob prodeje v Česku nepraktikují ani soukromí ani obecní majitelé lesů. Dřevo většinou neprodávají samy Lesy ČR, ale soukromé společnosti, které získají od státu na jeho prodej zakázku. Často se v historii těchto lukrativních prodejů objevují firmy s vazbami na vládu. Na příklad za ministra Jaroslava Palase to byla společnost Lesy Hluboká spojená s jeho přítelem a asistentem Vojtěchem Slówikem. Příběh nemá zatím žádný konec, zakázky se nadále řídí starým systémem.

„Když jsme s Pavlem Drobilem seděli v minulých třech letech v Lesích, co se tam dělo, to byly krádeže za bílého dne.“ Martin Knetig na nahrávce Libora Michálka (Respekt, 23. 1. 2011)

Způsob nastavení podmínek prodeje státem vlastněné komodity bez znalosti její tržní hodnoty vede k vysokým ztrátám veřejných financí.

ilustrační fotografie
ilustrační fotografie • Autor: Milan Jaroš
Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD)
Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) • Autor: Milan Jaroš

foto: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte