0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext27. 8. 20204 minuty

Zelená vlna ve Francii: v ekonomické a ekologické politice měst nastává radikální obrat

Redakční menu: Výběr textů ze světových médií

Leonore Moncond'huy na tiskové konferenci po zvolení starostkou
Autor: Profimedia.cz

Francouzské město Poitiers je proslulé svými památkami, univerzitním parkem Futuroscope - a teď také tím, že ho administruje nejmladší starostka Francie. Kandidátka zelených Léonore Moncond’huy (30) slibovala v předvolební kampani radikální obrat v ekonomické a ekologické politice města a server Politico v aktuálním vydání zkoumá, co se jí za dva měsíce po nástupu do funkce podařilo nastartovat.

V devadesátitisícovém Poitiers je podle Wikipedie každý třetí obyvatel mladší třiceti let a každý čtvrtý je student. Což by mohlo vysvětlit snadnost, s jakou mladá radikální zelená kandidátka porazila v červnových volbách dosavadního socialistického starostu, který město řídil po předchozí tři volební období. Vítězství Léonore Moncond’huy je nicméně - jak píše Politico - přinejmenším ve Francii součástí velké zelené vlny, která v poslední době zalila města jako Štrasburk, Marseille, Lyon, Bordeaux - a do jisté míry i Paříž.

↓ INZERCE

“Můj předchůdce často prohlašoval, že část obecních financí by měla být vyhrazena pro ekologické projekty, ale já takovému pohledu nerozumím. Podle mě musí v sobě mít ekologický rozměr všechny investice. Otázka životního prostředí musí prostoupit veškerou politiku obce,” cituje Politico novou poitierskou starostku, které se za pár týdnů podařilo hodně pootočit radničními prioritami. Hned po nástupu do úřadu stopla budovy na městském nábřeží nesplňující standardy udržitelnosti a ohlásila, že její radnice bude rozhodně bránit zemědělskou půdu před šířením městské zástavbové kaše.

Moncond’huy byla zvolená na kandidátce Poitiers Collectif, volném sdružení lidí spojených jedním zájmem – proměnit cíle a přístupy lokální politiky. Což rezonuje s celofrancouzskou situací, v níž se na stupnici důležitosti posunují stále výš environmentální témata.

Vítězství Léonore Moncond’huy bylo v tomhle ohledu ukázkové: získala 43 procent hlasů, její zavedený předchůdce 36 procent a kandidát vládní strany prezidenta Macrona 22 procent. Se silným mandátem v kapse oznámila starostka nové ambiciózní plány. V nákupech pro veřejné účely radnice končí s jednorázovými a nerecyklovatelnými materiály, chce zlepšit nakládání s odpady, snížit spotřebu vody a vypouštění emisí a plánuje zavést metodu měřící uhlíkovou stopu obecních aktivit.

“Chceme vést příkladem, ukázat lidem, že je to možné, a doufáme, že nás pak budou následovat,” říká starostka. Plánuje také radikální obrat od rozvojové politiky svého předchůdce, který do města lákal nové investory zvenčí; Moncond’huy chce místo toho posílit lokální podnikatele a podpořit větší rozmach cirkulární ekonomiky.

Opoziční strany jsou z nového vedení radnice zděšeny. “Určitě je důležité mít lokální ekonomiku a lokální cirkulární ekonomiku a tak dál, ale to neznamená, že rezignujeme na přitahování investic odjinud,” cituje Politico poraženého kandidáta Macronovy strany Anthony Brottiera. “Pokud nedokážeme přilákat nové pracovní přiležitosti v privátním sektoru, riskujeme, že místo růstu stvoříme propad.”

Moncond’huy se už začala propojovat s podobně přemýšlejícími starosty a starostkami a netají se záměrem proměnit současnou zelenou vlnu v trvalý rys francouzské politiky. Někteří to ale sledují spíš skepticky. “Tohle celé hnutí je spíš takový výstřel do prázdna a doklad současné krize systému zastupitelské demokracie,” cituje Politico poitierského radního za socialisty Françoise Blancharda, podle něhož prostě aktivisté z poitierského kolektivu dobře pochopili známou věc: že hezká slova voliče přitahují víc než složité hledání východiska.

S tím už ale citovaný protikandidát Brottier tak úplně nesouhlasí. Zelení vizionáři podle něj zcela jasně přinášejí do lokální politiky něco nového. “Před volbami byla zřetelně cítít únava ze stávajícího týmu a touha po změně,” řekl redaktorům Politico.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].