0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext4. 10. 20235 minut

Protrumpovští radikálové odvolali vlastního šéfa Sněmovny reprezentantů

Kevin McCarthy opouští svou kancelář poté, co byl odvolán z postu šéfa Sněmovny reprezentantů • Autor: REUTERS

Velkými událostmi dokážou hýbat i malé skupiny lidí. Spojené státy stojí před nutností uzavřít vládní instituce, protože nemají schválený rozpočet. Ze stejného důvodu hrozí pozastavení americké finanční pomoci Ukrajině. Americký Kongres má necelých čtyřicet dní na to, aby situaci vyřešil. To se ale jeví jako krajně obtížné, protože v úterý osmičlenná skupina radikálních protrumpovských republikánských kongresmanů svrhla vlastního republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho. To se stalo poprvé v amerických dějinách a v tuto chvíli není vůbec jisté, co bude následovat. Nejčastěji opakované slovo v amerických médiích je "chaos". A to je v podstatě také to, co si skupina radikálů přeje.

Jak může osm zastupitelů ze 435 zablokovat chod klíčové státní instituce? Republikáni mají ve Sněmovně (dolní komory amerického Kongresu) jen mírnou převahu, takže osm hlasů stačí k tomu, aby ji ztratili. Dramatická polarizace americké politické scény zároveň velmi omezuje možnost, že by dvě hlavní strany spolupracovaly.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tedy není to úplně pravda, o víkendu ve vzájemné shodě většiny demokratických a republikánských poslanců prošlo opatření, které odvrátilo zmíněný "shutdown", dramatické omezení fungování amerických státních institucí - a stanovilo 40denní lhůtu, během níž je nutné jejich financování schválit. Zároveň právě skutečnost, že se republikánský lídr McCarthy dokázal dohodnout s demokraty, vedla k jeho pádu. Pro radikální "MAGA" republikány je to neodpustitelný hřích. Vnímají to jako zradu a zásadní rozchod se svými politickými cíli.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc