Americká delegace ve čtvrtek dorazila do Moskvy jednat o možném příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a vývoj je plný zvratů. Nejdříve se zdálo, že v úterý dojednaný plán mezi Ukrajinou a USA narazí na tvrdý odpor. Ještě dříve, než Američané vedení zvláštním zmocněncem Stevem Witkoffem odjeli do Moskvy, promluvil v Moskvě veledůležitý Putinův poradce Jurij Ušakov – a všechno shodil ze stolu. Návrh na třicetidenní zastavení bojů popsal jako pouhý oddechový čas pro Ukrajinu. „Pro nás v tom plánu není nic. Jenom dává Ukrajincům příležitost přeskupit a nabrat síly,“ uvedl.
Zároveň ale dodal, že se jedná pouze o jeho osobní názor. Ušakov se běžně vyjadřuje jménem Kremlu, opatrnost tedy dávala tušit, že se jedná spíše o manévr. Jakýsi startovní výstřel, aby to nevypadalo, že Rusko hned se vším souhlasí a nebude si klást vlastní podmínky.
Tuto teorii o pár hodin později potvrdil sám ruský prezident. Vladimir Putin nejdříve jednal v Minsku s tamním běloruským prezidentem Lukašenkem. Potom svého poradce „opravil“. Samotné příměří je podle něj dobrý nápad, plán ale obsahuje řadu nezodpovězených otázek. Jaký bude osud ukrajinských jednotek na ruském území v oblasti Kursku? Budou dostávat Ukrajinci i během příměří další dodávky zbraní? Kdo přesně příměří vyhlásí a kdo bude rozhodovat o tom, zda je dodržováno?


O tom lze jistě jednat. Putin však na tiskové konferenci zamířil podle očekávání hlouběji. Podle něj není nutné pouze zastavit boje – a potencionálně tak konflikt zmrazit. Je třeba vyřešit základní příčiny války, které Moskva samozřejmě nevidí mezi kremelskými zdmi. Na stole se nepochybně objeví znovu otázka NATO a přítomnosti spojeneckých jednotek ve východní Evropě. Tedy otázka, která se samozřejmě a bezprostředně týká i České republiky – stejně jako všech bývalých sovětských satelitů ve východním bloku.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu