0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext24. 6. 20235 minut

Prigožin nebude stíhán a přesune se do Běloruska, Washington o jeho plánu věděl s předstihem

Wagnerova skupina se v noci na sobotu vzbouřila a táhla na Moskvu

Redakce
Wagnerovci opouštějí Rostov na Donu • Autor: REUTERS

Šéf Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin ani jeho muži, kteří se zúčastnili ozbrojené vzpoury a pochodu na Moskvu, nebudou stíháni. Podle Kremlu to vyplývá z dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Aljaksandr Lukašenka. Prigožin se podle dohody přesune do Běloruska. Kde je teď, Kreml neví. Konvoj wagnerovců už ale podle ruských úřadů opustil Rostov na Donu, který obsadil v noci na sobotu.

"Nikdo nebude pronásledovat (bojovníky) vzhledem k jejich zásluhám na ukrajinské frontě," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Jsme vděčni prezidentovi Běloruska za toto úsilí," řekl také a uvítal, že díky dohodě, která je podle něj důležitější než potrestání viníků, nedošlo k prolití krve. "Večerní rozhovor mezi oběma prezidenty byl velmi dlouhý, upřímně řečeno vřelý," dodal mluvčí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ruské orgány přitom v souvislosti s výroky šířenými Prigožinovým jménem a na základě podezření z vyzývání k ozbrojené vzpouře zahájily trestní stíhání a ruský prezident Vladimir Putin tvrdil, že osnovatelé vzpoury budou tvrdě potrestáni. Agentura RIA Novosti informovala, že Prigožin a všichni jeho bojovníci opustili ruské vojenské velitelství v Rostově na Donu. Agentura Reuters píše o videu, na kterém je k vidění Prigožin, jak z velitelství odchází. Ulice v centru jihoruského města se večer znovu otevřely pro dopravu. Agentura TASS s odvoláním na gubernátora Rostovské oblasti Vasilije Golubeva napsala, že konvoj wagnerovců už Rostov na Donu opustil.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc