Komentář•18. 11. 2020•3 minuty
Zeman práskl bývalého zpravodajce Roma a Babiš by to měl vyšetřit
Co obsahuje důvěrná prezidentova zpráva pro premiéra o řediteli BIS
Prezident Miloš Zeman oznámil v rozhovoru pro Parlamentní listy, že předal premiérovi Andreji Babišovi zprávu o šéfovi BIS, která má prokázat, že Michal Koudelka není dobrý manažer. Zpráva je vedena v režimu „důvěrné“, prezident ji tedy nepředal premiérovi na večeři, jak sliboval, ale dopis prošel protokolární utajenou cestou přes kanceláře Hradu a Úřadu vlády. Je podivné, že prezident prozrazuje veřejnosti jméno autora utajované zprávy - a ještě podivnější je, že ji podle prezidenta napsal dlouholetý vysoký důstojník BIS Jiří Rom, který od počátku srpna pracuje právě pro Hrad.
Jasně, řekne si laik, kdo jiný by měl pro prezidenta napsat zprávu o řediteli BIS a fungování služby než její dlouholetý manažer, operativec a analytik? Ale tak jednoduché to není. Jisté je, že podle zákona Jiří Rom takovou zprávu napsat dokonce nesměl. Je totiž vázán mlčenlivostí a nesmí před nikým, dokonce ani před prezidentem, mluvit o čemkoli, co v BIS zažil, viděl, slyšel, napsal. Musí mlčet nejen o utajovaných skutečnostech, nesmí nikomu dokonce říct třeba ani to, kolik je v centrále BIS záchodů.
A ještě jednou jasně: pokud má bývalý vysoký důstojník BIS pochybnosti o způsobu práce této tajné služby, nebo dokonce podezření na porušení nějakého zákona, může se obrátit na státní zástupce, případně na kontrolní orgán, kterým je poslanecká komise pro kontrolu BIS. Žalobci nebo odpovědní poslanci můžou požádat o zbavení mlčenlivosti Jiřího Roma a šéf BIS to musí v případě vážného podezření udělat. Nic takového se nestalo. Pokud tedy prezident veřejně říká, že jeho zprávu o výkonnosti šéfa BIS napsal Jiří Rom, posílá ho – řečeno obrazně – do kriminálu.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Proč Zeman zvyšuje tlak na konec ředitele BIS
Samozřejmě je podstatné, co utajená zpráva obsahuje a co na Koudelku prozrazuje; můžeme jen spekulovat. Premiér Babiš by měl předat zprávu Michalu Koudelkovi k vyjádření, možná by bylo na místě, aby se premiér obrátil na poslaneckou komisi pro kontrolu BIS - a pokud je ve zprávě něco opravdu závažného, mělo by dokument dostat vrchní státní zastupitelství (to má v popisu práce dohlížet na možnou trestnou činnost v tajných službách).
Podle informací Respektu obsahuje zpráva popis některých – údajně nepřesných nebo chybných - rozhodnutí či interních vyjádření šéfa BIS ohledně některých kroků ruských tajných služeb v Česku. Ve zprávě se také zpochybňuje schopnost BIS doložit některá tvrzení v utajených zprávách, s nimiž se seznámil buď Hrad, vláda nebo poslanci z kontrolní komise. Pravdivost zprávy bude možné samozřejmě ověřit vyšetřením jejích tvrzení– což by mělo být v zájmu premiéra Andreje Babiše.
Proč? Miloš Zeman dává už dlouho najevo, že se mu nelíbí zprávy BIS. Dokument o Koudelkovi může být jen pokračováním toho, co se o prezidentovi víceméně ví. Že je lobbistou ruských a čínských zájmů (stačí jmenovat jen Dukovany a Huawei), zatímco BIS i další tuzemské tajné služby považují zájmy těchto velmocí v Česku za riziko - a tak je prezident zlehčuje a diskredituje. Pokud prezident ve zprávě nutí premiéra Babiše přijmout svůj silně účelový pohled na výkonnost BIS, měl by předseda vlády „svou“ službu bránit. Protože pak bude bránit i bezpečnostním rizikům, která jeho zemi hrozí. Nemůžeme samozřejmě vyloučit, že prezidentova zpráva obsahuje závažná zjištění o chybách v práci BIS. Ale jinak než prověřením a vyšetřením to premiér neprokáže.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].