Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Stropnický by se měl omluvit, nebo odejít. Schůzky velvyslanců s dezinformátory jsou nepřijatelné

Martin Stropnický se setkal s předním tuzemským šiřitelem lží a dezinformací. A prý nechápe, v čem je problém

Ministr obrany Martin Stropnický  • Autor: ČTK
Ministr obrany Martin Stropnický • Autor: ČTK

Martin Stropnický má problém. Jako český velvyslanec v Izraeli přijal k jednání a vyfotil se s přední tváří proruské dezinformační scény v Česku Žarko Jovanovičem. Mužem, který sám sebe veřejně označoval za agenta Kremlu. Jovanovič pro Respekt důvod schůzky vysvětlil jako „zdvořilostní diplomatickou návštěvu“, kdy se Stropnickým mluvili o „politické a ekonomické situaci“ a „vzájemné možnosti spolupráce“.

Co přesně to znamená, není jasné.  Když audience v pátek vyšla najevo, okamžitě vyvolala rozruch v Černínském paláci. Ministr zahraničí Jan Lipavský řekl, že „přijetí takové návštěvy považuje za vážné pochybení pana velvyslance”, a směrem ke Stropnickému dodal: „Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelnými představiteli proruské dezinformační scény.“ Ministr si vyžádal zápis ze schůzky, pak chce rozhodnout, co dál.

Stropnický reagoval, že Jovanovič byl členem delegace poslance SPD Jana Hrnčíře, že ambasáda dostala seznam, kdo s ním přijede, a členy takových delegací - jak uvedl - ambasáda obvykle nescreenuje. A protože to nedělá, Jovanoviče prý neznal a nic o něm netušil. „Ti lidé se chovali korektně a já jim jen řekl o česko-izraelských vztazích. Zeptali se na pár byznysových otázek a odešli. Já ani nemohu mít přehled o tom, kdo působí v dezinformační sféře u nás,“ řekl k tomu Deníku N Stropnický.

Současný český ambasador v Izraeli byl před tím diplomatem v Portugalsku, Itálii, ve Vatikánu, byl ministrem kultury, obrany a zahraničí. Je to člověk bohatých politických zkušeností, nepochybně se vyzná v zahraničně-politických a bezpečnostních otázkách. Jako ministr obrany a politik, který měl o dezinformátorech detailní informace od českých tajných služeb, se v minulosti poměrně často vyslovoval k jedné z vážných hrozeb pro Česko - právě k ruské a zdejší proruské dezinformační scéně.

V tomhle směru měl dlouhodobě dobrý instinkt, chápal, že dezinformace podrývají základy právního státu, oslabují demokratické instituce a posilují antisystémové strany, vyvolávají ve společnosti chaos. V Otázkách Václava Moravce k tomu zřejmě proto již v roce 2016 řekl následující: „Já vám zopakuji, že jenom na našem území je zhruba 30 serverů, které tady šíří propagandu. Já vám jenom zopakuji, že oficiální ruské kruhy reinterpretují rok 1968 a mluví o tom, že aliance chtěla spáchat nějaký ohavný útok na východní blok a oni nás vlastně všechny zachránili.”

V témže roce na debatě v Aspen Institutu o obranné a bezpečnostní problematice prohlásil: „Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily.“

A do třetice jeho někdejší vystoupení k tématu v DVTV: „Propaganda je tu relativně účinná, proto taky těch serverů je celá řada - a myslím, že jsou i hojně navštěvované a lidé mi píší třeba maily, že na tom a tom serveru četli tu a tu zaručenou seriózní zprávu a co já na to říkám, jak já to budu vysvětlovat a tak. Já se na to snažím trpělivě odpovídat, byť opravdu třeba o půlnoci, protože mně není jedno, že ti lidé jsou manipulovaní.”

Vzhledem k exponovanosti Jovanoviče na zdejší dezinformační scéně a výše zmíněnému zájmu Stropnického o tohle důležité téma lze tedy vážně pochybovat o jeho tvrzení, že by nevěděl, s kým má tu čest. Teoreticky to mohl sice za roky, co už není ve vládě, zapomenout, ale pak by bylo fér přiznat chybu: říct, že si hloupě naběhl.

Místo toho se však Stropnický rozčiluje, že mu přijde absurdní, aby se za cokoliv omlouval. V době, kdy Rusko vede agresivní válku proti Ukrajině, při níž umírají civilisté, by přitom nemělo být zas tak těžké pochopit, proč je problém setkávat se s podporovateli Kremlu: dodává jim to relevanci, posiluje to u veřejnosti sílu jejich lživé mašinérie, navíc je to vůči Ukrajině mimořádné diplomatické faux pas. Jestli ani tomuhle s odstupem Stropnický nerozumí, nemá na svém místě co dělat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].