Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Rakušanův telefon

Paranoia z odposlechů, nikoli důkaz spojení s kauzou Dozimetr

Mediální přimrkávání ve stylu „měl to, co Redl“ je neférovou spekulací

Ivan Bartoš a Vít Rakušan , start kampaně, květen 2021 • Autor: Milan Jaroš
Ivan Bartoš a Vít Rakušan , start kampaně, květen 2021 • Autor: Milan Jaroš

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan vlastní telefon s aplikací Cryptocult, která umožňuje šifrované volaní zajištěné proti odposlechu. Stejnou aplikaci používali lidé obvinění v pražském korupčním případu Dozimetr, například údajná hlava organizované zločinecké skupiny Michal Redl. Tím se Vít Rakušan stal pro MF Dnes, která informaci zveřejnila, podezřelým. To je ovšem nesmyslný úsudek.

Za prvé, zmíněnou aplikaci používaly v minulosti ve světě minimálně desítky tisíc lidí. Stejně jako miliony lidí používají ve svých smartphonech aplikace pro šifrovanou komunikaci Signal, Threema nebo třeba Whatsapp. Cryptocult je podle expertů už roky zastaralé zařízení, které patří spíše do muzea než do telefonu lidí, kteří se chtějí chránit proti sledování komunikace. Jeho hlavní problém je, že se nedá běžně stáhnout, musí ho instalovat firma, která aplikaci prodává.

Zároveň je dobré zmínit, že poslední věta by mohla způsobit Vítu Rakušanovi jistý problém. S českou firmou, která aplikaci desítku roků nabízí, je spojen někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Jako kontroverzní postava mohl mít teoretický zájem vědět, s kým si píšou nebo volají zákazníci firmy. Teoreticky; takové zneužívání šifrovacích aplikací může být trestné a Pavel Němec to jako právník ví.

Rakušan má jako ministr vnitra povinnost používat v telefonu šifrovací zařízení, které ovšem schválí a hlídá příslušná státní instituce. Jak přesně to funguje, není veřejná informace, stejně jsou chráněni další politici ve vysokých funkcích nebo šéfové tajných služeb.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].