Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Proč chce Tomio Okamura Putinovo vítězství?

SPD upírá Ukrajině právo na sebeobranu

Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš
Tomio Okamura • Autor: Milan Jaroš

Cesta českého premiéra Petra Fialy na Ukrajinu vyvolala na české scéně většinou uznání.  Symbolicky – spolu s premiéry Polska a Slovinska – podpořil ukrajinského prezidenta a jeho lid. Předseda SPD Tomio Okamura však k aktivitě Fialy České televizi řekl: „Jestli jde posílat další zbraně, tak jsme proti, protože to bude jen eskalovat válku a budou umírat další nevinní lidé.“ Tento výrok si zaslouží pozornost, protože nabádá k podpoře Vladimira Putina.

Lepší je se vzdát?

K ruské válce proti Ukrajině lze přistupovat různě. Je možné si přiznat strach a říct: „Nepomáhejme Ukrajině, protože se bojíme, aby se na nás Putin nezlobil.“ Je to naivní, ale konzistentní názor. Je také možné říct: „Přidejme se k Rusku, protože je silnější než Ukrajina.“ Je to odporný, ale konzistentní názor.

Pokud však připustíte, že Rusko zákeřně napadlo Ukrajinu, nemůžete zároveň tvrdit, že se nemá vyzbrojit napadený, protože to znamená více mrtvých nevinných lidí. Oběti totiž nezpůsobuje ten, kdo se brání, ale ten, kdo útočí. Vždycky. Rusové vraždí a nechávají vyhladovět obyvatele měst, kteří se žádných bojů neúčastní.

Přeložme si tedy Okamurova slova. Předseda SPD říká, že je lepší Ukrajinu nevyzbrojovat, aby rychleji prohrála a Putin zemi ovládl. Pak možná (byť to není pravděpodobné) přestanou umírat lidé, nicméně také přestane existovat svobodná a nezávislá Ukrajina. Obětí se stane celá země. Pokud si to Tomio Okamura přeje, měl by to říct přímo.

Připomeňme, že loni SPD prosazovala absurdní zakotvení práva na držení zbraně do české ústavy. Okamura k tomu na sociální sítě psal: „Hnutí SPD dlouhodobě prosazuje právo na sebeobranu a na legální držení zbraně.“ Proč mu nyní sebeobrana vadí? A kdyby - nedej bože - Putin napadl Českou republiku, také se raději rovnou vzdá? Ne, beru zpět. Pokládat Tomiu Okamurovi tuhle otázku je úplně nesmyslné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].