CASA
Ministerstvo začalo organizovat obchody, které byly podezřelé... • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bývalé ministryni obrany z vlády Mirka Topolánka hrozí až deset let vězení. Stejně tak bývalému vysokému úředníkovi rezortu Jiřímu Staňkovi. Oba svým podpisem stvrdili v roce 2009 nákup čtyř vojenských transportních letounů CASA, za něž však česká armáda zaplatila podle tvrzení obžaloby o osm set milionů korun víc, než byla jejich hodnota. Jenže oba byli k podpisu v podstatě dotlačeni chlapáky, za něž se tehdy vydávali premiér Mirek Topolánek, náměstek ministryně Parkanové Martin Barták nebo třeba generál Vlastimil Picek. Dnes v tom nechávají Vlastu Parkanovou vykoupat.

Věc se rozjela před dvanácti lety, ještě za premiéra Jiřího Paroubka. Pokud chtěla česká armáda plnit sliby spojencům z aliance a účastnit se zahraničních misí potřebovala vyřešit jeden rébus – jak na bojiště vojáky dopravovat. Do té doby si na to najímala ruská nebo ukrajinská letadla a byla to hodně drahá a neefektivní záležitost. Paroubkova vláda tedy schválila soutěž na nákup transportních letadel. Všichni odborníci předpokládali, že situaci může vyřešit v podstatě jediný druh stroje, americký Herkules.

Reklama
Reklama

Pak se to zamotalo. Tedy nastoupila vláda Mirka Topolánka, Vlasta Parkanová se stala ministryní v rezortu, kterému nerozuměla, a obranu tehdy ovládl její náměstek Martin Barták. O tom existuje dost dobových indicií. Popíšeme to teď velkou zkratkou, že ministerstvo začalo organizovat obchody, které byly podezřelé. Nákup obrněnců Pandur, nákup nákladních aut Tatra a také ona letadla. Není možné dnes přesně říct, kdo konkrétně s tím nápadem přišel – ale ministerstvo i vláda se rozhodly, že soutěž na transportní letadla nevypíší a že budou jednat přímo s evropským (hlavně španělským) výrobcem EADS o dodávkách strojů CASA.

Generálové srazili paty poté, co jim do duše promluvili politici a bylo to.

Tweetni to

To vyděsilo vojáky. Protestovala generalita včetně tehdejšího náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka. Do letadel se nevejdou zbraně (třeba zmíněné Pandury), které je nutné převážet, letoun má malý dolet a vůbec není tím, co armáda potřebuje. Ale vláda a vedení ministerstva – hlavně Martin Barták - trvali na svém. Stroje CASA bude výhodné koupit, dostaneme je za slušnou cenu, a jeden navíc skoro zadarmo, protože ho vyměníme za podzvukové bojové letouny L 159, které má armáda na skladu, nikdo je nechce koupit a vůbec. Generálové ovšem srazili paty poté, co jim do duše promluvili politici - a bylo to.

Už tehdy psala média, především Respekt, že jde o podezřelou zakázku, že výměna je jen fígl. Respekt měl k dispozici smlouvy a dokumenty, z nichž vyplývalo, že zakázka může být předražena až o miliardu korun. Obchod byl přesto uzavřen. Vlasta Parkanová podepsala to, co jí předložili, sama to předložila vládě – té, která na ni tlačila, aby kontrakt podepsala – a vláda to pak schválila. No a teď je Parkanová stíhána v podstatě za to, že vládu „podvedla“, že jí předložila něco, co si sama neověřila znaleckým posudkem.

Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová • Autor: HN, Martin Svozílek

Upřímně řečeno, udělala chybu: vláda na ni tlačila a Parkanová ze strachu, že přijde o svůj post, udělala, co bylo požadováno. Neměla však z obchodu žádný bonus. Žádné peníze bokem ani žádné úplatky; policie nic takového v případu nezjistila. Ani u nikoho dalšího. Obchod byl velmi nepřehledný, odborný posudek pracuje s čísly, která jsou nejistá; není jasné, jakou měly hodnotu ony vyměněné stroje L 159, Španělé je stejně nakonec vrátili, atd. Vyšetřování navíc celkem zvláštním způsobem ovlivnila Evropská unie.

Pro Brusel byl obchod nevypsáním soutěže a dalšími kroky tak podezřelý, že začal věc v roce 2010 sám vyšetřovat a Česku hrozila pokuta deset miliard korun. Obava z další obrovské díry do státní kasy semkla tuzemské politiky. Ti, kteří chtěli věc prověřovat, třeba Alexandr Vondra nebo Petr Nečas, začali brzdit – jak sami tehdy přiznali autorovi těchto řádků. Nikdo nechtěl platit tak obrovskou pokutu. U Evropské unie jsme nakonec skončili jakousi dohodou, zájem na policejním vyšetření případu v Česku však ztratil jakoukoli politickou podporu. V roce 2012 byla Vlasta Parkanová obviněna, o tři roky později - vyšetřování brzdilo čekání na dokumenty ze Španělska - obžalována.

Nicméně čekání na spravedlnost se i pro Vlastu Parkanovou dál prodlužuje. První soudkyně se prohlásila za podjatou, kamarádí se prý s žalobcem, který podal obžalobu. Vyšší soud to uznal a případ dostala nová soudkyně. I ta se ovšem prohlásila za podjatou, zná se prý se dvěma svědky. To už vyšší soud zamítl. Soudkyně pak vrátila věc k došetření policii. Prý není dost vyargumentovaná suma předražení, a navíc pokulhává i motiv – že se Parkanová snažila schválením zalíbit Mirkovi Topolánkovi a udržet si post ministryně. Nicméně i vrácení policii k došetření zamítl po několika měsících vyšší soud, který řekl, že soudkyně má dost nepřímých důkazů, aby se s věcí dokázala vyrovnat.

Takže nyní tedy začal proces, na jehož konci – jak předpokládá pan Patizon – nemusí jít nikdo do vězení. Ani po tom nikdo nevolá. Nicméně je to proces, který by mohl přinést obraz nedávné doby - a varování i návod, jak se bránit před podobnou defraudační hrou mocných.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte