Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Praha bez amerického velvyslance poškozuje Česko i USA

Současný stav je neudržitelný a Fialova vláda by to měla Bidenově administrativě vysvětlovat ještě intenzivněji než doposud

Joe Biden • Autor: REUTERS
Joe Biden • Autor: REUTERS

Od inaugurace 46. prezidenta Spojených států Joea Bidena uplynul skoro rok a půl - a stejně dlouho je neobsazené místo amerického velvyslance v Praze. S Bidenovým nástupem skončil zástupce předchozí administrativy Stephen King, ale Biden od té doby nikoho na jeho místo nejmenoval. Úřad tak vedou níže postavení diplomaté.

Když nedávno skončila americká velvyslankyně na Slovensku, která odešla z Bratislavy do Kyjeva, Američané na její místo v podstatě obratem nominovali nástupce. Slovensko má nepochybně z pohledu USA svoji prioritu, přímo sousedí s Ukrajinou, proti které vede Rusko invazi. Pro Bílý dům, který se na Ukrajině výrazně angažuje, je důležité mít v Bratislavě svého člověka; je to nárazníková země. Česko však není od Ukrajiny o moc dál a tamní vládě poskytuje velkou vojenskou pomoc, český premiér byl jedním z prvních západních vůdců, kteří navštívili Kyjev. Bylo by logické, aby to Bílý dům zohlednil i na diplomatické úrovni, ale to se stále neděje.

Důvodů může být víc. Joe Biden řeší řadu domácích problémů a výběr velvyslanců pro něj asi nebude přednostní záležitostí. Američané můžou mít také ještě v živé paměti, jak prezident Miloš Zeman přerušil kontakty s jedním z velvyslanců USA v Praze Andrewem  Shapirem, když vyjádřil nelibost nad Zemanovou příliš ruskou orientací. Šlo o zástupce demokratů, k nimž patří i současný americký prezident – a mohlo to zanechat osobní osten. Problém může být i v hledání shody demokratů a republikánů na přijatelném jméně pro Prahu.

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září 2015 v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira • Autor: ČTK
Prezident Miloš Zeman převzal 30. září 2015 v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira • Autor: ČTK

Proces funguje tak, že velvyslance vybírá americký prezident, často za zásluhy, například pomoc v prezidentské kampani, ale schvaluje ho zahraniční výbor Senátu. V něm mají demokraté a republikáni stejný počet hlasů, Biden má většinu jen díky hlasu své viceprezidentky Kamaly Harris. Jakékoliv hlasování může být předmětem složitých politických obchodů - včetně vybírání velvyslanců.

Americká ambasáda v Praze může nepochybně dál fungovat bez velvyslance, ale není to dobrý signál, že česko-americké vztahy jsou tak pevné, jak o tom mluví vláda Petra Fialy i sami Američané. Velvyslanec symbolizuje, že daná země je pro druhou stranu minimálně natolik důležitá, aby do ní poslala svého zástupce; když je schopný, může navíc vzájemně vztahy vylepšit zajímavým projektem (byznysovým, vojenským).

Fialova vláda by se proto měla pokusit ještě intenzivněji než dosud Američanům vysvětlit, že tato situace je neudržitelná. Tak, aby to pochopili a rozhodli se ji konečně změnit. Protože na současném stavu tratí – nejen reputačně – obě strany.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].