0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře6. 6. 20244 minuty

Podle GIBS jednali policisté při zásahu proti „vrahovi z filozofické fakulty“ podle zákona

Výhrady inspektorů jsou ale skryty v tajných doporučeních policii, co bude nutné změnit

Po pětiměsíčním vyšetřování představila dnes Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) svůj pohled na loňský policejní zásah proti pachateli masové vraždy na filozofické fakultě v Praze. Student školy tam 21. prosince zastřelil čtrnáct lidí a nakonec v policejním obklíčení sám sebe, přičemž od začátku se objevovaly jisté pochybnosti, zda policie nemohla ten den proti vrahovi postupovat rychleji a zachránit víc životů.

Z hodinového veřejného projednávání závěrů GIBS jsme se první část odpovědi na tuto pochybnost dozvěděli hned zkraje: ředitel inspekce Vít Hendrych oznámil, že podle jeho vyšetřovatelů postupovali policisté při zásahu proti vrahovi podle zákona. A pak doplnil druhou část: inspektoři sdělí policii metodická doporučení, která jim vyplynula z vyšetřování a mohla by v budoucnu při podobném útoku pomoci činu předejít, nebo útočníka co nejefektivněji eliminovat.

Reklama

Jinak řečeno, GIBS sice nezjistila, že by policisté při své operaci proti střelci překročili či zanedbali zákon, ale vyšetřovatelé zřejmě v dokumentech, výpovědích a kamerových záznamech objevili policejní kroky, které se loni během prosincové tragédie daly udělat lépe. Pokud všechno proběhlo podle zákona a bez porušení předpisů, nemá GIBS žádnou kompetenci nějak dovozovat, který konkrétní policista nebo velitel mohl v tak ojedinělém případu rozhodnout či zasáhnout „lépe“, natož pak ho za něco takového obvinit. Avšak GIBS má kompetenci zhodnotit akci v kontextu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a toto zhodnocení pak předat poslancům bezpečnostního výboru a samotné policii.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc