0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentář1. 3. 20234 minuty

Petr Pavel přebírá velení a bere na Hrad Otakara Foltýna

Bleskový přestup známého vojáka ke generálovi ve výslužbě je rizikem

Otakar Foltýn, do posledního února velitel Vojenské policie, je v odborných kruzích i veřejně známý nekompromisními postoji. „Jsme v nejhorší bezpečnostní situaci, v jaké tento stát ve své moderní historii byl. Rusko je Třetí říše v barvě. Je to čistě kriminální stát, který nás ohrožuje. … To, co by nás mělo spojovat, jsou naprosto jasné hodnotové postoje, které nestrpí kompromisy vůči frustrátům ani vůči těm, kteří jednají proti zájmům tohoto státu,“ prohlásil loni na podzim a bylo to vůbec nejtvrdší vyjádření vysokého českého vojáka k ruské agresi a jejím podporovatelům v Česku.

Rovněž ministryně Jana Černochová je známa jasným odsouzením ruských agresorů, Vladimira Putina a podporou Ukrajiny i dodávek zbraní pro ukrajinskou armádu. Směrem k české veřejnosti musí jako politička být opatrnější, ale ona veřejně uznává ruské hybridní hrozby a nebezpečí dezinformačního vlivu na část společnosti. Otakara Foltýna si ministryně vybrala na post šéfa Vojenské policie před necelým rokem - a bylo zřejmé, že jsou si názorově dost blízcí.

Když se v kuloárech ministerstva začalo začátkem února mluvit o jeho možném konci na postu velitele Vojenské policie, bylo to pro většinu veřejnosti překvapením. Stejně jako důvod. Foltýn odešel, protože podle názoru ministryně neuposlechl rozkaz. Přesně řečeno, nepostavil mimo službu šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, obviněného kvůli podezřelému nákupu systému na ochranu proti odposlechu ze zvláštních finančních fondů vojenské policie. Podle platného rozkazu předchozího ministra Lubomíra Metnara musí velitel Vojenské policie postavit mimo službu každého stíhaného příslušníka jednotky.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc