Petr Mlsna
Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má být nynější náměstek ministra vnitra Petr Mlsna • Autor: ČTK

Vláda schválila na pondělním zasedání jako budoucího šéfa velmi vlivného Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Mlsnu. Pokud ho do funkce schválí prezident Miloš Zeman, začne Mlsna (42) úřadovat 2. prosince. A není pochyb, že ho prezident do funkce schválí - vždyť o něm mluvil jako o dobrém kandidátovi ještě předtím, než vláda vyhlásila výběrové řízení na post šéfa ÚOHS. Pak se odehrála už jen víceméně tajná soutěž nesoutěž.

Kdyby nešlo o úřad, který dohlíží na férovost obchodů státu i komunálu, obchodů, v nichž se ročně protočí pět set miliard korun, i kontrolu nad monopolními dohodami velkých i menších firem, dalo by se vše přejít útrpným mávnutím rukou. Do soutěže se přihlásilo podle vlády jedenáct uchazečů. Stát jejich jména nezveřejnil, někteří – včetně Mlsny jich bylo celkem šest - se ke kandidatuře přiznali sami. Tři členy výběrové komise „vypátrali“ aktivisté z Rekonstrukce státu. Jak a kdy soutěž proběhla, nevíme. Podle kuloárních a neověřených informací minulý týden. Jednu chvíli šly dokonce zvěsti, že vítěze nevybírá komise, ale ministři Karel Havlíček a Alena Schillerová.

Reklama
Reklama

Vítěze každopádně známe. Do politiky se Mlsna dostal před osmi lety jako ministr bez portfeje z vůle dnes už zaniklých Věcí veřejných Víta Bárty. Vláda Petra Nečase ho pak vybrala jako českého vyslance u Soudního dvora EU, ale soud jej kvůli nedostatečné kvalifikaci a zkušenosti odmítl. Petr Mlsna pak pracoval postupně jako asistent pro Marii Benešovou, jako náměstek pro ministra vnitra Milana Chovance a nyní pro ministra Hamáčka; mezitím si odskočil do Fotbalové asociace ČR, kde seděl v komisi rozhodčích.

Čtěte také: Miloš Zeman drží kormidlo ÚOHS

Vzděláním právník a filozof je evidentně mužem, který ví, s kým se kamarádit. Nemá za sebou žádný skandál, ale ani žádnou vizi, originální myšlenku a cíl. Působí stejně šedivě jako jeho předchůdce Petr Rafaj. Ten odchází hlavně proto, že rozhodování jeho úřadu bylo velmi neprůhledné, tajemné a šlo na ruku konkrétním lidem; v případě zakázky na dálniční mýtné Rafaj zřejmě „vyhověl“ Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi.

A bohužel se dá čekat, že Mlsna se bude chovat podobně. Svědčí pro to už fakt, jak utajeně byl zvolen -  a že mu zatemněný průběh soutěže zřejmě nevadil. Jak už jsme řekli, ÚOHS je úřadem, který drží palec na ekonomickém tepu státu i komunálu. Měla by mu šéfovat osobnost, která dokáže odmítnout členství v klubu „kluků, co spolu mluví“. Petr Mlsna zatím tyhle předpoklady nesplňuje - ale třeba využije příležitosti a v jedné z nejvlivnějších funkcí v této zemi (určitě patří do top dvacítky) se ukáže jako skutečný filozof.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte