Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Neuctivé a nespravedlivé důchody

Proč je na místě snížit penze prominentům komunismu

Lubomír Štrougal, člen předsednictva  ÚV KSČ, předseda vlády ČSSR, ve své pracovně. • Autor: ČTK
Lubomír Štrougal, člen předsednictva ÚV KSČ, předseda vlády ČSSR, ve své pracovně. • Autor: ČTK

Má to vůbec smysl? Je spravedlivé snižovat někomu důchod za to, že před více než třiceti lety pracoval ve vysokých funkcích v minulém režimu? Neodporuje to ústavě? Tyhle dotazy se objevily ve středu na sociálních sítích pár minut poté, co sněmovna zařadila návrh snížení důchodů komunistickým prominentům na pořad jednání jako součást novely důchodového zákona.

Ústavě by to odporovat nemělo. Existuje precedens z Polska potvrzený evropským soudem: důchody vypočítané na základě dobře placené služby brutálnímu a lidská práva potlačujícímu systému jsou nespravedlivé a v demokratické společnosti nepřijatelné. Tenhle precedens zároveň říká, že snížení důchodů komunistickým prominentům je spravedlivé.

Respekt to napsal už před více než rokem, když návrh zákona předložili tehdejší opoziční poslanci, a zákon tedy neměl při vládním komunisticko-babišovském spojení šanci na přijetí: vysoké důchody prominentům komunismu jsou neuctivé, stejně tak neuctivé je chování minulých demokratických vlád a zákonodárců, již přehlíželi, že řada bývalých vysoce postavených komunistů a estébáků bere vysoké důchody, zatímco ti, které utlačovali a zavírali do vězení, dosáhli pouze na průměrné. A to jen zásluhou zákona o odboji a odporu proti komunismu. Zákon před deseti lety automaticky zvýšil na průměr penze protikomunistickým odbojářům, kteří byli před rokem 1989 odsouzeni k málo placené práci pomocných sil nebo nemohli najít práci vůbec.

Novelu zákona nyní navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s dalšími třinácti vládními poslanci. Týká se vybraných funkcí - zaměstnanců Ústředního výboru Komunistické strany Československa, zaměstnanců silových ministerstev obrany a vnitra, estébáků, jimž nebyl snížen důchod mimořádným zákonem z roku 1995, prominentům pohraniční stráže nebo komunistickým špionům. Podle Mariana Jurečky se bude odhadem týkat asi tří tisíc lidí.

Za každý rok strávený za komunismu v prominentní funkci bude snížen důchod o tři sta korun. Pro představu, Lubomír Štrougal za svých čtyřicet let ve vysokých funkcích přijde do budoucna měsíčně o dvanáct tisíc korun. Výši jeho důchodu neznáme, ale z dostupných informací o platech prominentů se jistě dnes pohybuje v hodně nadprůměrných výších, určitě nad třiceti tisíci měsíčně - a i po snížení bude stále vyšší než celostátní průměr. Tedy vyšší, než jsou důchody „jeho“ obětí.

V neklidné době ruské agrese a z ní vyplývající inflace a energetické krize se zdá být debata o snížení důchodů prominentům zločineckého režimu nedůležitá. Ale každý krok státu nebo zákonodárců, který přispěje ke konci zjevné nespravedlnosti a ke spravedlivějšímu uspořádání, je pro společnost důležitý. Neexistuje důležitá a nedůležitá spravedlnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].