0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře6. 9. 20163 minuty

Kancléř Mynář má kontakty, ale za reorganizaci policie nemůže

Vyšetřovací komise dělá svou práci zatím důsledně

Vratislav Mynář se zná s kdekým. Kamarádství s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým ho dostalo před parlamentní vyšetřovací komisi, která se zabývá otázkou, jestli probíhá současná reorganizace policie podle pravidel - nebo jestli byla cinknutá zájmem zamést nebezpečí vyšetřování některých vlivných lidí. A dokonce Mynáře velmi vzdáleně dostalo do podezření, že by mohl nějak reorganizaci iniciovat nebo podpořit.

Mynář je s Ivanem Kyselým spojen přes firmu Clever Management. Znají se a jejich společný kamarád Ivan Langer párkrát zajel na pobyt do ski areálu v jihomoravských Osvětimanech, který patří Mynářovi. Ani jeden z mužů kontakty nepopírá, ale všichni je docela bagatelizují. V každém případě se všechna tři jména ocitla v protokolech policejní operace Vidkun, v jejichž síti skončil jako obviněný Kyselý, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, dva olomoučtí vysoce postavení policisté a místa museli opustit další dva významní celostátní policisté.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O tom, že se policejní operace v Olomouci chystá, vědělo loni v létě – před jejím spuštěním – docela dost lidí; dokonce i novináři v Respektu měli informaci, že ÚOOZ Roberta Šlachty se zabývá údajnými podvody v solárních elektrárnách a možným podílem Ivana Kyselého na nich. Lidé z ÚOOZ už tehdy zřejmě měli podezření, že Kyselý má velký vliv na některé policisty a věděli, že jeho kamarád Ivan Langer zrovna Šlachtu nemusí.

V každém případě je dobré, že se tuto indicii pokusila poslanecká vyšetřovací komise prověřit.

Když se v jednom z odposlechů objevilo jméno Vratislava Mynáře, tedy z kontextu bylo jasné, o koho jde, propadli policisté evidentně konspirativní myšlence, že se něco proti nim připravuje - a že možná za tím může stát i kancléř Mynář. Opakujeme, šlo zřejmě o čistě operativní konspiraci: důkazy nebyly a asi dosud nejsou žádné.

Teprve když byla spuštěna začátkem letošního června reorganizace policie, a nejen lidem kolem Šlachty začalo vrtat hlavou, co se děje, začali dávat policisté a státní zástupci dohromady různé operativní teorie z informací, střípků informací a z toho, co slyšeli po kavárnách a hospodách v odposleších. Operativní teorie zní zasvěceně a odborně, nicméně jsou to vlastně jen logické dohady, co se mohlo stát, ale také nemuselo.

Vratislav Mynář měl tedy docela blízko k některým lidem podezřívaným z toho, že by mohli chtít likvidovat nezávislé policejní týmy. A k jiným mohl mít. Tak si jej současná poslanecká komise předvolala. Ale bez důkazů se mohla spoléhat jen na to, že jim Mynář sám od sebe něco prozradí – pokud tedy vůbec něco ví. On sám před komisí sdělil, že nic neví, že mu většina podezřelých jmen nic neříká, a tím to končí. Tedy možná, na komisi sedí také dva zástupci BIS a vše si podrobně zapisují – třeba je jméno Mynáře zaujalo. Nevíme.

Všechny v tomto blogu zmíněné informace získal autor s pomocí operativních schopností pana Patizona. Opírají se o nikým zpochybněná a dávno zveřejněná fakta. Stačí je dát dohromady. Jsou jen indicií, možná úplně mylnou. V každém případě je dobré, že se tuto indicii pokusila poslanecká vyšetřovací komise prověřit - v žádném případě nešlo o Mynářovu neprověrku, vyšetřovat cokoli s tím spojené nemá komise právo. Snad je to znamení, že dělá svou práci důsledně a výsledkem nebude  - jak jsme od podobných komisí zvyklí z minulosti – nic neříkající zamlžený elaborát.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].