Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Kancléř Mynář má kontakty, ale za reorganizaci policie nemůže

Vyšetřovací komise dělá svou práci zatím důsledně

Rizikový muž. (Vratislav Mynář)
Vratislav Mynář • Autor: Milan Jaroš

Vratislav Mynář se zná s kdekým. Kamarádství s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým ho dostalo před parlamentní vyšetřovací komisi, která se zabývá otázkou, jestli probíhá současná reorganizace policie podle pravidel - nebo jestli byla cinknutá zájmem zamést nebezpečí vyšetřování některých vlivných lidí. A dokonce Mynáře velmi vzdáleně dostalo do podezření, že by mohl nějak reorganizaci iniciovat nebo podpořit.

Mynář je s Ivanem Kyselým spojen přes firmu Clever Management. Znají se a jejich společný kamarád Ivan Langer párkrát zajel na pobyt do ski areálu v jihomoravských Osvětimanech, který patří Mynářovi. Ani jeden z mužů kontakty nepopírá, ale všichni je docela bagatelizují. V každém případě se všechna tři jména ocitla v protokolech policejní operace Vidkun, v jejichž síti skončil jako obviněný Kyselý, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, dva olomoučtí vysoce postavení policisté a místa museli opustit další dva významní celostátní policisté.

Reklama
Reklama

O tom, že se policejní operace v Olomouci chystá, vědělo loni v létě – před jejím spuštěním – docela dost lidí; dokonce i novináři v Respektu měli informaci, že ÚOOZ Roberta Šlachty se zabývá údajnými podvody v solárních elektrárnách a možným podílem Ivana Kyselého na nich. Lidé z ÚOOZ už tehdy zřejmě měli podezření, že Kyselý má velký vliv na některé policisty a věděli, že jeho kamarád Ivan Langer zrovna Šlachtu nemusí.

V každém případě je dobré, že se tuto indicii pokusila poslanecká vyšetřovací komise prověřit.

Tweetni to

Když se v jednom z odposlechů objevilo jméno Vratislava Mynáře, tedy z kontextu bylo jasné, o koho jde, propadli policisté evidentně konspirativní myšlence, že se něco proti nim připravuje - a že možná za tím může stát i kancléř Mynář. Opakujeme, šlo zřejmě o čistě operativní konspiraci: důkazy nebyly a asi dosud nejsou žádné.

Teprve když byla spuštěna začátkem letošního června reorganizace policie, a nejen lidem kolem Šlachty začalo vrtat hlavou, co se děje, začali dávat policisté a státní zástupci dohromady různé operativní teorie z informací, střípků informací a z toho, co slyšeli po kavárnách a hospodách v odposleších. Operativní teorie zní zasvěceně a odborně, nicméně jsou to vlastně jen logické dohady, co se mohlo stát, ale také nemuselo.

Čtěte také: Šlachta: Můžu za globální oteplování a jsem spojený s marťany

Vratislav Mynář měl tedy docela blízko k některým lidem podezřívaným z toho, že by mohli chtít likvidovat nezávislé policejní týmy. A k jiným mohl mít. Tak si jej současná poslanecká komise předvolala. Ale bez důkazů se mohla spoléhat jen na to, že jim Mynář sám od sebe něco prozradí – pokud tedy vůbec něco ví. On sám před komisí sdělil, že nic neví, že mu většina podezřelých jmen nic neříká, a tím to končí. Tedy možná, na komisi sedí také dva zástupci BIS a vše si podrobně zapisují – třeba je jméno Mynáře zaujalo. Nevíme.

Všechny v tomto blogu zmíněné informace získal autor s pomocí operativních schopností pana Patizona. Opírají se o nikým zpochybněná a dávno zveřejněná fakta. Stačí je dát dohromady. Jsou jen indicií, možná úplně mylnou. V každém případě je dobré, že se tuto indicii pokusila poslanecká vyšetřovací komise prověřit - v žádném případě nešlo o Mynářovu neprověrku, vyšetřovat cokoli s tím spojené nemá komise právo. Snad je to znamení, že dělá svou práci důsledně a výsledkem nebude  - jak jsme od podobných komisí zvyklí z minulosti – nic neříkající zamlžený elaborát.

Čtěte také: Policie zasahuje u podnikatele Kyselého a exministra Langera

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2608
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte