0:00
0:00
22. 7. 20255 minut

Ticho po bombách? Co se děje po bombardování íránských jaderných zařízení, které hrozilo vyústit do velké blízkovýchodní války

Írán podezírá afghánské uprchlíky ze špionáže pro Izrael, ve velkém je deportuje – a zároveň dává najevo ochotu k jednání s USA 

Jednu věc odhadli Benjamin Netanjahu a nakonec i Donald Trump naprosto přesně. Írán je po kolapsu hlavních spojenců – hnutí Hizballáh a režimu Bašára Asada – oslabený a ze strachu před dalšími izraelsko-americkými údery si víceméně nechá líbit zničení svých jaderných zařízení. 

Íránská odveta proto byla – v kontrastu k masivním škodám napáchaným v červnu izraelskými a americkými střelami – omezená. Nenastala ona velká blízkovýchodní válka, které se mnozí pozorovatelé a diplomaté obávali. A k níž by dost možná došlo, kdyby útok na Írán proběhl před rokem, kdy hlavní íránští spojenci byli ještě při síle. 

Islamistický režim však, izraelským nadějím navzdory, nepadl a svou zlost teď obrací nečekaným směrem. Proti odhadovaným šesti milionům uprchlíků ze sousedního Afghánistánu, kteří do Íránu v minulých dvaceti letech ze své vlasti utekli před válkou, chudobou a vládou fundamentalistického hnutí Tálibán. Zároveň se začíná vyjasňovat, nakolik je íránský jaderný program opravdu zničený a jak se rozbíhají spory mezi různými křídly íránského režimu ohledně dalšího směřování. Zde je přehled toho hlavního, co se děje poté, kdy Írán zmizel z hlavních zpráv. 

↓ INZERCE

1. Afghánští obětní beránci

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc