Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zní to děsivě, ale je to pravděpodobné. Jak pomohl stát k návratu dvou českých vězňů z Turecka

Co jsme zaplatili za propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase aneb Turecká mise šéfa BIS Michala Koudelky

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová vystupují z letadla a nastupují do sanitky na letišti v Praze-Kbelích • Autor: ČTK, Deml Ondřej
Miroslav Farkas a Markéta Všelichová vystupují z letadla a nastupují do sanitky na letišti v Praze-Kbelích • Autor: ČTK, Deml Ondřej

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli bezesporu kvůli svým kontaktům se syrskými Kurdy politickými vězni tureckého režimu Recepa Erdogana. A je pochopitelné, že jejich propuštění 2,5 roku před uplynutím trestu a zbavení povinnosti dané tamním zákonem – tedy strávit další rok v Turecku pod dohledem tamních úřadů – vyvolávají v Česku dohady, co tahle vstřícnost Istanbulu bude stát. Co jsme Turkům slíbili?

Zvědavost umocnila další fakta. Pro právě propuštěné vězně letěl vládní speciál a v Istanbulu je vyzvedl osobně ředitel BIS Michal Koudelka. Vzápětí se k podílu na propuštění přihlásil premiér Andrej Babiš – prý k němu přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Erdoganem. Mimochodem ostudným výstupem těchto jednání byla následná slova českého premiéra, která posvětila tureckou anexi syrského území obývaného Kurdy. Byť to prý myslel tak, že se z území stane mírová zóna, v níž se budou stavět nemocnice a školy, a ne bojiště.

Roli sehrálo i prohlášení europoslance Tomáše Zdechovského, který se k pomoci také přihlásil. Vypadalo to, že propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase je úspěchem mnoha tajných zákulisních jednání. A přestože všichni na české straně říkali, že Turkům nic neslíbili, nezdála se ta odpověď přesvědčivá. Zařídit návrat (z českého pohledu) nezákonně zadržených občanů vždy něco stojí; co to bylo tentokrát?

BIS ani její šéf Koudelka svůj podíl na návratu vězňů nijak nevysvětlují. Z kuloárů tajné služby jde jediná a zřejmě předem domluvená informace -  Koudelka má prý poměrně dobré osobní vztahy s vysokými představiteli tureckých tajných služeb. A jeho kontakty byly zárukou, že propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase z vězení a z Turecka se na poslední chvíli nezadrhne.

Diplomacie komentovala svůj podíl slovy ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Po celou dobu uvěznění pomáhala českým občanům, jak právně, tak zprostředkováním kontaktů s rodinou a jednáním s tureckými úřady kvůli pobytu ve věznici. „Už minulý pátek jsem říkal, že jsme původně počítali s probací, i tam jsme měli připraveny varianty, jak oběma pomoci např. s ubytováním v Turecku. Jejich návrat podle mě ale samozřejmostí nebyl," naznačil ve vyjádření ČTK Tomáš Petříček.

Jestli pomohlo k předčasnému návratu dvojice politických vězňů jednání Andreje Babiše s Erdoganem, není jasné. V každém případě šel Babiš tureckému prezidentovi velmi na ruku. Pokud to byla součást dohody za propuštění vězňů, byla by to cena hodně vysoká. Až hloupě vysoká.

Pak je tu ještě jedna věc. Česko pomáhalo iráckým, a především syrským Kurdům v boji proti Islámskému státu. A dnes není pochyb, že Kurdové měli na porážce teroristického pseudostátu zásadní podíl. Pomoc nebyla jen diplomatická. Kurdové byli vybaveni zbraněmi z Česka, které se do oblasti dostaly skrze americkou tajnou strategii. Američané nakupovali zbraně ve střední Evropě i v Česku – oficiálně pro potřeby své armády -  a pak je tajně dodávali kurdským bojovníkům. V Česku žije několikasethlavá enkláva Kurdů, která rovněž sehrála určitou roli v pomoci bojujícím soukmenovcům; podle všeho i prostřednictvím českých tajných služeb.

Tohle vše Recep Erdogan, jenž Kurdy vnímá jako své úhlavní nepřátele, bezpochyby ví. Třeba tak chtěl za předčasný návrat vězňů po českých představitelích menší vstřícnost vůči Kurdům. Možná se s Andrejem Babišem dohodl i na něčem, co nevíme. Na druhou stranu, byť autoritářský turecký režim vypadá z české kotliny velmi nepřátelsky, jsme my i Turecko součástí NATO. BIS a tamní tajné služby spolupracují, sdílejí společné informace, dokonce i stejná (a tajná) bezpečnostní rizika.

Všelichová a Farkas se tak pro obě strany po pádu Islámského státu a vyhnání syrských Kurdů od tureckých hranic tureckou armádou stali – řečeno pragmaticky – komplikací oné spolupráce. Reprezentují dobu, která je na překážku současného vzájemného křehkého vztahu v alianci. Z pohledu Kurdů i obou jejich českých uvězněných příznivců (a nakonec také jejich příznivců) to zní docela děsivě. Ale je to nejpravděpodobnější vysvětlení.

Edit: V původním textu stála věta: „Relevantnost otázky, co za to, posvětila Markéta Všelichová, která ihned po příletu poděkovala za předčasný návrat BIS, české diplomacii i státu jako takovému (po několika dnech však obrátila a tvrdí, že stát jim vůbec nepomohl).“ Na ni zareagovala Markéta Všelichová vyjádřením: „Já jsem státu poděkovala a děkuji za to, že se případem téměř čtyři roky zabýval a snažil pomoci. Nikoliv za propuštění. V ničem jsem neobrátila.“ Za nepřesnost se omlouváme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].